The title of the page
Eğitim

İkaz alarm tatbikatları ile personel tahliye ne zaman ve nasıl yapılmalıdır?

İkaz alarm tatbikatları ile personel tahliye ne zaman ve nasıl yapılmalıdır?  İkaz alarm tatbikatı yapmak zorunlu mudur? İş yerleri, okullar ve alışveriş merkezlerinin yapması gereken çalışmalar nedir? Afet ve acil durum tatbikatlarının amacı nedir? İkaz alarm tatbikatları ile personel tahliye planı nedir? Yangın, deprem ve KBRN tatbikatları ayrı ayrı mı yapılmalıdır?  İkaz alarm tatbikatları için alınacak güvenlik önlemleri nelerdir? İkaz alarm tatbikatı ile personel tahliye tatbikatı arasındaki fark nedir?

Tatbikat kavramı, bir olaya veya olguya hazır olma durumunu sağlama amacıyla, bir senaryosu ve planı olan sistemli ve programlı bir eylemdir.  Tatbikatlar, savaş tatbikatları, sivil savunma tatbikatları olarak yaygınlık kazanmaktadır.

Okullarda öğretmen ve eğitim çalışanları, hastanelerde hastalar ve çağlık çalışanları başta olmak üzere tüm kamu kurumlarında ve toplu yaşam alanları ile çalışma alanlarında belirli dönemlerde tatbikat yapılması zorunludur. Ancak kurumlar, personelin afetlere ve sabotajlara hazır olmasını sağlamak için 28 Şubat Sivil Savunma Haftası dışında kendi belirleyeceği zaman aralıklarında da ikaz alarm ve personel tahliye tatbikatlarını yapabilir. Önemli olan insanların;  kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer saldırı anında panik yapmadan sığınak yerlerine ulaşmasıdır.  Dışarıda, araçta veya hastanede iken karşılaşılan söz konusu durumlar karşısında tüm vatandaşların ne yapmaları gerektiğini bilmeleri gerekir.

Bunu da Okuyabilirsin...  İktisat Mezunu Ne İş Yapar?

Personel tahliye tatbikatının amacı ve zamanlaması

Deprem Haftası 1-7 Mart tarihleri arasındadır. Bu hafta deprem kuşağında olan ülkemiz açısından çok ölenlidir.  Deprem nedir ve nasıl oluşur, deprem terimleri ve açıklamaları, Türkiye’deki büyük depremler, depremden korunma yolları ve deprem sonrasında yapılması gerekenler haftanın önemli temaları olmalıdır.

İkaz alarm tatbikatları ile personel tahliye

Okul ve kurum/kuruluşların risk değerlendirme raporlarına göre hazırlanan acil durum planlarında belirtildiği üzere,  özel ve genel tehditlere hazırlık amacıyla periyodik olarak personel tahliye tatbikatı yapılır.  Böylece acil durum ekiplerinin görev ve sorumlulukları  da pratikte test edilmiş olur. Belirlenen tehlike ve risklerin yüksekliğine göre tatbikatlar yılda iki üç kez yapılmalıdır.  Bu tatbikatlar haberli veya habersiz olarak yapılmalı, tatbikatlar öncesinde eğitim amaçlı bilgilendirme çalışmaları yapılmalıdır. Personel tahliye tatbikatının amacı deprem, yangın, çığ düşmesi, heyelan veya sabotajlar gibi belirlenmiş acil durumlarda personelin sağlıklı bir şekilde güvenli bölgelere ulaşmasıdır. Bu hayati amaç için yapılan personel tahliye tatbikatı ciddiyetle planlanmalı ve sonuçta Personel tahliye tatbikatı raporu hazırlanıp, eksiklikler ve aksaklıklar hızla tamamlanmalıdır.

Sitemizin Uygulaması Google Play'de İkaz alarm tatbikatları ile personel tahliye ne zaman ve nasıl yapılmalıdır? 1 – google play indir e1608493225897
Test ve Deneme Çözme Uygulamamız Google Play'de İkaz alarm tatbikatları ile personel tahliye ne zaman ve nasıl yapılmalıdır? 1 – google play indir e1608493225897

28 Şubat Sivil Savunma günü olmasıyla,  28 Şubat gününden başlanarak, İkaz alarm tatbikatları ve personel tahliye tatbikatları yapılması gerekir.  Sivil savunma, acil durum ve afetle mücadele kavramlarının anlamına uygun eğitim ve tatbikat çalışmaları yapılmalıdır.  Hafta boyunca yapılabilecek çalışmalarda;  personel sivil savunmanın önemi ve alınması gereken tedbirleri anlatmak gerekir.  Bu eğitimlerde  ikaz ve alarm işaretleri, Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik, Nükleer (KBRN) ve benzeri silahların etkileri, bunlara karşı korunma önlemlerine yer verilir.  Alarm verildiğinde izleme ve karartma  nasıl olur?  Nihai olarak hizmet binalarının boşaltılarak sığınaklarda/ sığınma yerlerinde toplanmaları hedeflenir.


Bunu da Okuyabilirsin...  Özel Öğrenciler Çerçeve Yaz Tatili Programı Nedir?

Deprem Sırasında Nasıl Davranmak Gerekli?
Sivil Savunma Nedir? 28 Şubat Sivil Savunma Günü

 

 

Yorumlar

YorumlarBir Yorum

  1. Çok ama çok faydalı bilgiler bunlar. Yeni, aydınlatıcı ve temiz yazı. Sizleri yürekten kutluyorum. Sivil savunmanın önemini kavramak, savaşta can kaybını azaltmak için toplumca bilgi sahibi olmak gerekli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu