Eğitim

Uzaktan (Online) Eğitimde Veliler Nelere Dikkat Etmelidir?

Uzaktan Eğitimde Veliler Nelere Dikkat Etmeli?

İçinde bulunduğumuz bu zor günler alışkanlıklarımızı, işlerimizi ve tüm yaşantımızı bambaşka bir boyuta taşıdı. Covid-19 salgını nedeniyle bazı günlük aktivitelerimiz sekteye uğradığı gibi pek çok alanda da bize farklı alışkanlıklar kazandırdı. Son dönemlerde özellikle eylül ayı itibariyle gündeme gelen konulardan en önemlisi eğitim oldu. Eğitim diyoruz çünkü; eğitimde bir takım değişikliklere gidildi ve biz yetişkinler bu yeni normale daha hızlı adapte olabilirken çocuklarımız bazen durumun önemini kavrayamıyor bazen de tamamen eski alışkanlıklarını sürdürmek istiyor. Bu durum da özellikle 7-18 yaş arasındaki çocukları olan velileri endişelendiriyor.

Alınan yeni kararlarda sınıf kademelerine göre öğrenciler tamamen uzaktan eğitimle ya da uzaktan eğitim ve yüzyüze eğitim karmasıyla bu dönemi tamamlayacaklar. Yüzyüze eğitim alacak öğrenciler ve velileri gerekli hazırlıkları yaptı ve önlemlerini aldı. Peki uzaktan eğitimle işler nasıl yürüyecek? Evde çocukların öğrenme motivasyonları nasıl sağlanacak? Bu konuda velilere düşen sorumluluklar ne olacak? İşte velileri en çok endişelendiren bu konu hakkında birkaç tavsiyemiz var.

  1. Velilerin öncelikli olarak dikkat etmesi gereken hususlardan birisi uzaktan eğitim sırasında kontrolü elde bulundurmak. Belki de öğrenciler bu dönemde tablet, telefon, bilgisayar gibi teknolojik aletlerle hiç olmadıkları kadar yakınlaşacaklar. Veliler bu konuda öğrencinin ders başlangıç ve bitiş saatlerini göz önünde bulundurmalı, çocuğun gereğinden fazla internete maruz kalmasını önlemelidir. Bu hem ilerde oluşabilecek internet bağımlılığını önlemeye yardımcı olurken hem de çocuğun zararlı sitelerle karşılaşma ihtimalini azaltacak veli kontrolünde güvenli bir internet yaşantısı geçirmesine katkıda bulunacaktır.
  2. Çocuğunuzun eğitimin her ortamda devam edebilecek sürekli bir etkinlik olduğunu anlamasına yardımcı olun. Her ortamın kendisi için bir öğrenme alanı olduğunu kavrayan öğrenciler, uzaktan eğitim konusunda gerekli ciddiyeti gösterebilir ve sorumluluk duygusu geliştirebilir. Çocuğunuzun uzaktan eğitimin eğitim olmadığı yönünde bir düşüncesi varsa gerekli açıklamalarla yeni sisteme alışmasını sağlayın.
  3. Çocuğunuzun öğretmeni rolüne girmemeniz bu dönemde tavsiye edilebilir. Eğer çocuğunuzun öğretmeni rolüne girerseniz bu bir rol karmaşasına yol açacağı gibi çocuğunuzun kafasının karışmasına öğretmen ve ebeveyn arasında gelgit yaşamasına sebep olacaktır. Bu dönemde üstlenebileceğimiz en faydalı rol, çocuğunuza rehberlik eden ve öğrenme için gerekli ortamı sağlayan kişi olmaktır. Ayrıca ebeveyn olarak çocuğunuza her konuda destek olduğunuzu hissettirmeniz ve süreci yönetmede ona yardımcı olmanız güven duygusunun gelişmesinde etkili olacaktır.
  4. Günü iyi planlayın ve yapılması gerekli gereken işlere öncelik verin. Her gün bir düzeninizin olması çocuğunuzun da uzaktan eğitim süresi boyunca kendi düzenini oluşturmasına yardımcı olacaktır. Unutmayın çocuklar her zaman ilk olarak ebeveynleri model alır.
  5. Uzaktan eğitim sürecini sadece derslerle ilgili olarak düşünmeyin. Tabiki ödevleri ve dersleri konusunda ona yardımcı olacaksınız, fakat bu dönemde sürekli dersler hakkında konuşup boş vakitlerinde sürekli ödev yapması konusunda baskı yapmayın. Bir düzen dahilinde çocuğunuzun derslerle ilgili sorumluluklarını yerine getirmesine yardımcı olun ve daha sonra çocuğunuzla vakit geçirin. Sevdiği aktiviteleri yapmak, bir film izlemek, sakin bir yürüyüşe çıkmak ve çocuğunuzun hoşlanacağı daha birçok aktiviteyi ona sunmak bu dönemde ona iyi gelecektir. Unutmayın çocuğunuz günün pek çoğunu zaten evde ve bilgisayar başında geçiriyor olacak. Kendine zaman ayırmasına fırsat verin. Bu, çocuğunuzun uzaktan eğitim derslerinden çok çabuk sıkılmasını önleyecektir.
Bunu da Okuyabilirsin...  Adaptasyon ve Seçilim Kavramları

Ve son olarak… İçinde bulunduğumuz bu hassas dönemde çocuğunuzun moralini bozacak konuşmalardan kaçının ve bilgi kirliliği yaratacak gereksiz haberlerden onu uzak tutun.

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak