Coğrafya

Ukrayna Bayrağının Anlamı ve Tarihi

Ukrayna Bayrağının anlamı ve tarihi üzerine bilgiler sunduğumuz bu içeriğimizde ülke hakkında da fikir edinebileceğiniz noktalara değinmek istedik.

Her ulusun, kendine özel bir bayrağı bulunmaktadır. Bu bayraklarda bulunan renk ve semboller çeşitli anlamlar taşır. Bu yazımızda da Ukrayna bayrağının tarihi ve anlamı gibi konuları mercek altına aldık.

Ukrayna Bayrağının Anlamı

Ukrayna bayrağının üzerinde herhangi bir sembol bulunmayıp, Ukrayna bayrağının renkleri sarı ve mavidir. Ukrayna bu renklere kendine has anlamlar yüklemiş, bayrak renklerine göre bayrağın anlam kazanmasını sağlamıştır. Ukrayna bayrağının anlamı ülke vatandaşları için refah, özgürlük ve barışı temsil etmektedir.

Ukrayna Bayrağı’ndaki renkleri anlamlarını daha detaylı bir sunum sağlayabilmek amacıyla tek tek ele almak istedik.

ukrayna bayrağının anlamı

Refahın Temsilcisi Sarı Renk

Ukrayna bayrağının alt bölümü sarı üst bölümü ise mavi renklerinden oluşur ve bu iki rengin elbette kendine has anlamları vardır.

Bunu da Okuyabilirsin...  Asya Kıtası'nın Coğrafi Özellikleri

Alt bölümde yer alan sarı rengi ülkenin refahını temsil etmektedir. Buğday sarılığından esinlenerek sarı renge yer verilen bayrakta, sarı renk ülkenin refah düzeyinin daima yüksek tutulması için cansiperane çalışmaya işaret etmektedir. Her ne kadar günümüzde Ukrayna gelişmişlik düzeyi yüksek bir ülke olmasa da Sovyetler Birliği’nden ayrıldıktan sonra, eldeki imkânlar çerçevesinde gelişmeye mümkün olduğu kadar önem vermeye başlamıştır.

Barış ve Özgürlüğün Simgesi: Mavi Renk

Ukrayna bayrağının anlamı neredeyse tüm ulus devletlerin bayrağında olduğu gibi, barış ve özgürlük anlamlarına da sahiptir. Bayrakta bulunan mavi gök rengi, ülkede barışı temsil etmekle birlikte özgürlüğü de ifade etmektedir.

Taşıdığı renkler nedeniyle, Sovyetler zamanında milliyetçilik duygularını çağrıştırdığı için yasaklanan bayrak uzun bir süre kullanılamamıştır. Bayrağın yasaklanmasından sonra Sovyetler Birliği’ne bağlı olan Ukrayna bayrağının renkleri açık mavi, kırmızı ve sarı şeklindeydi. Bayrak zemini açık mavi ve kırmızı iken komünizmin simgesi olan orak-çekiç ve yıldız, altın renklerdeydi.

Bunu da Okuyabilirsin...  Halomorfik (Tuzlu, Alkali, Sodik) Toprakların Özellikleri

ukrayna bayrağının anlamıUkrayna Bayrağının Tarihi

Ukrayna bayrağının anlamı üzerine bilgi edinmemizin ardından tarihi üzerine anekdotları sizlerle paylaşmak istiyoruz.

1991 öncesine Sovyetler Birliği’ne yani şimdiki Rusya’ya bağlı olan Ukrayna, Sovyetler Birliği’nin 1991 yılında dağılması üzerine bağımsızlığını ilan etmiştir. Bayrak çok eski tarihlerden beri benzer renk ve şekillerde kullanılmış olsa da milliyetçiliği çağrıştıran renklere sahip olduğu gerekçesiyle, Sovyetler Birliği yönetimi tarafından yasaklanmıştır.

Küçük değişiklikleri saymazsak günümüzdeki bayrak 1918 yılında Ukrayna’nın ulusal bayrağı olarak kabul edilmiştir. Yasaktan sonra daha doğrusu SSCB’nin dağılmasının ardından şu an kullanılan bayrak ise, 1991 yılında ülkenin resmi bayrağı olarak anayasaya eklenmiş olup resmi bayrak oranı, 2:3 şeklindedir.

Ukrayna Hakkında Kısa Bilgiler

Yaklaşık 44 milyona ulaşan bir nüfusa sahip olan ülke, Türkiye ile iyi ilişkilerini gün geçtikçe geliştirmektedir. Vizesiz gidilebilecek ülkeler arasında Ukrayna aynı zamanda Türkiye’nin ticaret yaptığı önemli ülkeler arasındadır.

Bunu da Okuyabilirsin...  Kıta Nedir, Kaç Tanedir? Kıtalar Hakkında Her Şey

Ukrayna’nın en ilginç yanlarından biri, birçok bölgesinde kadın nüfusunun erkek nüfusuna oranla daha fazla olmasıdır. Dost Ukrayna ile turizm ilişkilerimiz de oldukça sıkı sayılabilir. Türkiye’ye ülkeden birçok turist geldiği gibi, Türkiye’den de Ukrayna’ya her yıl binlerce turist gitmektedir.

Başkenti Kiev olan ülkenin askeri gücü de bölgede caydırıcı nitelik taşıyacak seviyededir. Soğuk iklimi nedeniyle Ukrayna’da kış şartları oldukça çetindir, bu durum ülkeyi ziyaret eden turistler için oldukça dikkate alınması gereken bir durumdur.

Kış ayları ciddi soğukların görüldüğü Ukrayna’ya bir seyahat planınız bulunuyorsa ve soğuk havaları sevmiyorsanız yaz aylarını tercih etmeniz, rahat bir seyahat yapmanızı sağlayacaktır.

Ukrayna bayrağının anlamı ve tarihi üzerine bilgiler içeren bu makalemizin ardından “Pakistan bayrağının tarihi ve anlamı” başlıklı içeriğimizi de okumak isteyebileceğinizi düşünüyoruz.

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak