The title of the page
Eğitim

Anlayarak Hızlı Okuma Tekniği Nedir? Nasıl Yapılır?

Anlayarak Hızlı Okuma Teknikleri Nelerdir?

Hızlı okuma teknikleri, iş hayatında çeşitli şekillerde olduğu gibi günlük hayatımızda da ihtiyaç duyabileceğimiz işlev ve gereksinimler arasındadır. Hızlı Okuma nedir? Anlayarak hızlı okuma teknikleri hakkında detaylı bilgi verdiğimiz bu yazıda hızlı okumanın faydalarını değil, hızlı okuduğunu anlamanın faydalarını sizlerle paylaşacağız.

Hızlı Okuma Nedir?

Adından da anlaşılacağı gibi, okuyucu okuduğunu normalden daha hızlı ama daha iyi anlayarak okur. Bu tekniği kullanarak herhangi bir içeriği sıradan insanlardan daha hızlı okuyabilirsiniz ve bu da son derece anlaşılırdır. Göz ve beyin arasındaki iletişimdeki fark, okuma hızında belirleyici bir rol oynar. Beynin sürekli bir şeyler inşa etmesi ve gördüklerini algılayarak tüm sisteme mesajlar göndermesi, beynimizin çok daha hızlı çalışması gerektiğini göstermektedir. Öte yandan gözler beyinden daha yavaş çalışır. Bu nedenle hızlı okumadan ziyade okunmakta olan metni yani görülen metni anlamak için beyni beyne geçirmek biraz daha zordur. Hızlı okuma teknikleri ile birlikte hem daha iyi anlayabilir, hemde zamandan tasarruf edebilirsiniz.

Hızlı okuma eğitimi, işi ve beyin ile göz arasındaki algılama hızını biraz daha dengeli hale getirir. Diğer bir deyişle, bu teknikler, gözlerin yavaşlığından dolayı mesajların hızlı çalışan beyne çok daha hızlı iletilmesini sağlar ve çalışma hızının arada yaklaşmasına izin verir. Bu teknikler aynı zamanda beynin olayları hızlı bir şekilde algılama yeteneğini de büyük ölçüde artırır. Hızlı okumanın en önemli faydalarından biri, normal bir zamanda daha fazla okumanıza ve genel bilgi tabanınıza yeni bilgiler eklemenize izin vermesidir. Çok okuyan insanlar her zaman çevrelerindeki olaylar hakkında farklı bir perspektiften hızlı bir şekilde karar verme yeteneğine sahiptir.

Bunu da Okuyabilirsin...  Okulda Öğrenci Kazaları mı? Okulda İş Kazaları mı?

Anlayarak Hızlı Okuma Neden Önemlidir?

Okumanın amacı öğrenmektir. Bir aşk romanı olsa bile kitapta bahsedilen tasvirler, hatta hayali aşk sözcükleri bile ondan bir şeyler öğrenmemizi sağlar. Hızlı okuma tekniğini öğrenmek, balıksız bir akvaryum gibidir. Boş suya bakmak ve uyumlu bir şekilde yüzmek farklıdır. Bu durumda okurken çabuk anlamak çok önemlidir. Ancak geç anlamak ve anlamamak tekniklerle düzeltilebilecek bir durum değildir, her şeyden önce bundan sorumlu olan tek kişi sizsiniz ve bu da yeterince ve bir düzeyde okumadığınız anlamına gelir.

Hızlı Okuma Eğitimi Nedir? Nasıl Alınır?

Etkili ve kullanışlı bir şekilde hızlı okuma teknikleri hakkında bilgi edinmek için resmi ve çevrimiçi sertifika programları yürüten enstitü merkezlerinden yardım alabilirsiniz. Enstitünün hızlı okuma ve anlambilimsel teknikler konusundaki eğitim kursları, konuyla ilgili birçok alt başlık içermektedir. Boğaziçi Enstitüsü hızlı okuma kursları düzenleyerek bu eğitimi öğrencilerine nitelikli bir şekilde sunmaktadır. Üstelik eğitim sonrası verilen sertifikalar ile aldığınız kursu kolayca belgeleyebilirsiniz.

Görsel Algılama Tekniği

Hızlı okuma ve okumaların iyi anlaşılması için görsel algı önemlidir. Bu nedenle görsel algı geliştirilmelidir. Görsel algılama becerileri çeşitli alıştırmalarla geliştirilmeli ve kelime öbekleri onları hatırlamanıza yardımcı olmak için sık sık tekrarlanmalıdır.

Sitemizin Uygulaması Google Play'de Anlayarak Hızlı Okuma Tekniği Nedir? Nasıl Yapılır? 1 – google play indir e1608493225897
Test ve Deneme Çözme Uygulamamız Google Play'de Anlayarak Hızlı Okuma Tekniği Nedir? Nasıl Yapılır? 1 – google play indir e1608493225897

Göz Gezdirme Tekniği

Bu teknikte, ilk önce okuma bölümü kabaca gözden geçirilir. Daha sonra normal okumaya geçilerek, burada hızlı okuma ve etkili bir okuma tekniği sağlanır. Bu yöntem, okuduğunu anlamayı çok daha kolaylaştırır.


Metni Bloklar Halinde Okuma Tekniği

Kelime kelime okumak sadece yavaş değildir. Aynı zamanda, tek tek kelimelere odaklandığınızda, genellikle konuyu kaçırırsınız. Her kelimeyi ayrı bir ünitede okuyanlar, kelimeleri bloklar halinde hızlı okuyanlardan daha az anlar. (Bu makaleyi okurken gözlerinizin nasıl hareket ettiğini düşünün. Her kelimeyi okuyor musunuz, yoksa iki, üç veya beş kelimelik bloklar halinde mi okuyorsunuz?) Aynı anda okuduğunuz kelimelerin sayısını artırmayı deneyin. Aynı zamanda metni gözlerinize daha yakın tutarak önemli ölçüde artırabilirsiniz. Bu sayıyı artırarak istediğiniz evreye kısa sürede gelebilirsiniz.

Tek Seferde Anlayarak Okumak

Bazen insanlar doğru okuduklarından emin olmak için kelimelere veya hatta okudukları cümlelere geri dönmek isterler. Bunu geriye doğru yaptığınızda, metnin akıcılığını ve yapısını kaybedersiniz ve metnin tamamını anlamanız bozulabilir. Gerileme konusunda dikkatli olun ve gerçekten gerekli olmadıkça metinleri tekrar okumaktan kaçının.

Anlayarak Hızlı Okuma Teknikleri Ne İşe Yarar?

Bir şeyi öğrenmek ve ihtiyacınız olan bilgiyi almak için gerekli olan okuma, hızlı olması gerektiği gibi aynı oranda da anlaşılır olmalıdır. Belli bir hızda okunmasına rağmen, okuduğumuz şeyi tam olarak anlamak her zaman mümkün olmuyor. Bu eğitimler sayesinde kişi okuduğunu anlayabilir ve okuma becerisine çok daha hızlı ulaşabilir.

Öğrenciler ayrıca ödevlerini normalden daha kısa sürede yapabilirler. Hızlı okuma ve kitapları anlamanın yanı sıra, hızlı okuma tekniklerinin birçok farklı yerde çok işe yaradığını söyleyebiliriz, örneğin haberleri daha hızlı ve daha net takip etmek, o hıza ulaşmak ve okumanın hızlı olması gereken yerde okuduğunuzu anlamak. Elbette bu alandaki eğitimin temel amacı çalışma hayatıdır. Bu eğitimler sayesinde iş hayatında başarıya ulaşmak mümkün olacak.

Hızlı Okuma Tekniği Faydaları

Hızlı okuma ve anlama tekniklerinin okuyucu için çeşitli faydaları vardır. Bu tekniklerin genel avantajlarını sıralayacak olursak şunu söyleyebiliriz.

  • Bir kişinin okumaya odaklanmasını ve konsantrasyonunu artırmanın yanı sıra, günlük yaşamda yapılacak görevlere daha fazla konsantrasyon sağlar.
  • Hızlı okuma ve anlama teknikleri, okuyucunun okumaları daha iyi anlaması ve hafızada saklaması için en etkili uygulamalardır.
  • Kişiye bağlı olarak okuma hızını 3 kata kadar artırmak mümkün olup, okuyucunun hızı ve okuduğunu anlaması sayesinde zaman tasarrufu sayesinde daha çok kitap okumak mümkündür.
  • Bu teknikler ile öğrenciler derslerine çok iyi hazırlanabilirler, böylece ne okuyacaklarını anlayacakları için aldıkları bilgiler ezberlenir.
  • Zihinsel gelişim bağlamında da kullanılan bu tekniklerin faydaları oldukça fazladır.
  • Okuyucunun düşünme yeteneğinde de önemli bir artış sağlanır. Hafızanızı canlı tutmak da bu tekniklerin önemli faydalarından biridir.
  • Uygulanan teknikler ayrıca öğrenilen bilgilerin hafızada daha kalıcı olarak saklanmasına da izin verir.
  • Sınavlarda zamanın verimli kullanılması ve daha fazla verimlilik, hızlı okuma ve anlama tekniklerine katkıda bulunmalarının nedenlerinden bazılarıdır.
  • Bu tekniklerin faydaları, bilgiye dayalı okuma yoluyla genel bir kültürün geliştirilmesinde görülebilir.

Hızlı Okuma Kimler İçindir?

Her yaştan insan hızlı okuma eğitimi alabilir. Çünkü hayatın farklı alanlarında yapılacak bu antrenmanlar kişiye farklı faydalar sağlar. Ancak iş ve eğitim hayatında başarılı olmak isteyen kişilere bu eğitim için daha çok ihtiyaç duyulmaktadır. Öğrencilerin okul hayatında başarılı olmaları için oldukça faydalı olan bu teknikler, iş bulmada ve çalışma alanında daha başarılı olmak isteyenler için de faydalıdır.

Hızlı okuma ve anlama teknikleri eğitimi, öğretmenler, çekiciliği gerektiren mesleklerdeki kişiler ve sosyal mesleklerde çalışanlar için özel bir öneme sahiptir. Bu eğitim, doktorlar, avukatlar, insan kaynakları çalışanları ve psikolojik danışmanlar gibi farklı meslek gruplarını kapsamalıdır.

Yorumlar

YorumlarBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu