Soru-Cevap

Bitmiş Piller Neden Çöpe Atılmaz?

Radyoda çok sevdiğiniz bir şarkı çalıyor ve tam o sırada ses cızırdamaya başlıyor… Parçanın devamını dinleyebilmek için ace­leyle değiştirdiğiniz pilleri sakın çöpe atmaya kalkışmayın. Çünkü çöpe attığınız her pil size hastalık olarak geri dönebilir. “Hastalanma­nın çöpe attığım pillerle ne ilgisi var?” deyip geçmeyin. Piller tahmin ettiğinizden daha fazla çevreye zarar verme özelliğine sahiptir.

Cıva, kurşun, lityum, mangan, nikel, kobalt, kadmiyum gibi kimyasal maddeler pilin için­de bulunan maddelerden sadece bazılardandır. Bu kimyasal maddeler attığınız pille birlikte büyük bir ihtimalle öncelikle toprağa, oradan da yer altı sularına karışacaktır. Bunun sonu­cunda toprakta büyük bir kirlenme meydana gelir. Hatta bu maddeler nedeniyle toprağın yapısı kullanılamayacak kadar bozulur. Suya karışan metaller ise suyun ekosisteminde büyük bir karışıklık meydana getirir.

Bitmiş Piller Neden Çöpe Atılmaz? 1 – atik pil

Bitmiş Pillerin İnsan Sağlığına Zararları

Ancak verilen zarar sadece su ve toprakla sınırlı kalmaz. Bu kimyasal maddeler top­raktan beslenen hayvanlardan ya da direkt olarak sudan insanlara geçer ve çok çeşitli hastalıklara sebep olur. Kanser, böbrek ve karaciğer hastalıkları, merkezi sinir sistemi bozuklukları, nörolojik bozukluklar bunlar­dan bazılarıdır. Küçük bir kalem pil, 4 met­rekare toprağı kirletir ve bu toprağı üretim yapılamaz hale getirir. Bu nedenle yapmamız gereken pillerinizi küçük bir torbada birikti­rerek belediyenin geri dönüşüm kutuların içine atmaktır.

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak