Bu Yazıda Neler Var?

En İyi tatil nedir? Tatili en İyi şekilde nasıl değerlendirebilirim? Gibi soruların tek bir amacı var: Tatil faydalı mıdır? İyi bir tatilin süresi ne kadar olmalıdır? Senede kaç defa tatil yapmak gereklidir? Tatili nerelerde geçirmek gereklidir? Bu soruları çoğaltmak,çeşitlendirmek mümkün. Hemen belirtelim ki tatille ilgili olarak ortaya çıkabilecek tüm soruların yanıtı, bizzat soruları yönelten kişinin durumuna bağlıdır. Özgü koşullar, yani kişinin ekonomik, sosyal ve kültürel durumuna…

Tatil, dinlenme, yapılan işe belirli bir süre için ara vermedir. Öğlen tatili, hafta sonu tatili, yaz tatili, bayram tatili gibi…Bu genel tatillerin yanında kişinin yıllık izin dönemlerinde yaptığı işe veya çalışmaya ara verme durumları söz konusudur.  Örneğin 25 yılını doldurmuş bir çalışanın yıllık izni yasal olarak 30 gündür. Bu süre kişi işe gitmediği için bir nevi tatildir. Tatilin olumlu ve kişiye katkı sunan yönü de bu noktadada kendini gösterir. Tatilin amacı dinlenmektir. Evet tam da bu. Tatile giden kişi dinlenir, eğlenir, sevdiği şeyleri yapar. Böylece tatil yapan kişi bir çalışansa fiziksel ve ruhsal olarak dinlenmiş,moral ve motivasyonu artmış, rutinden kurtulmuş olur. Aynı şey öğrenci ve öğretmenler için de geçerlidir.

İlginizi Çekebilir.  İzmir Dikili Gezi Rehberi

Gelelim tatilin en iyi şekilde değerlendirilmesine… Bu konu aslında çok yalın bir gerçeği hatırlatıyor bize. Ayağını yorganına göre uzat… Bu ata sözüne göre davranmak önem kazanıyor. Tatil için ayrılan bütçenin ailenin gelirini aşmaması, aileye borç olarak yük olmaması gereklidir. Sonuçta tatil,  öncesi sırası ve sonrası olmak üzere kişiyi etkileyen bir süreci ifade ediyor. Tatili yapıp, çalışmaya başladıktan sonra da tatil parası ödemek akıllıca bir durum değildir.

Sonuç olarak tatil, kişinin ekonomik, sosyal, ailevi, psikolojik ve kültürel durumuna göre özgün koşulların değerlendirilerek planlanmalıdır. Birine çok cazip gelen deniz, sahil, kumsal ve bol güneşli tatil diğerine cazip gelmeyebilir. Biri tatilini doğup, büyüdüğü ve çocukluğunun geçtiği yerlerde tatil yapmayı tercih edebilir. Kimisi yurt dışında, kimisi yurt içinde, kimisi sahilde, kimisi yaylada bulunmak isteyebilir. Her durumda kişinin tatil sürecinde mutlu olduğu, sevdiği yerlerde, sevdiği kişilerle olması en doğru olandır.

İlginizi Çekebilir.  Cunda Adası Neden Güzeldir?

Bilgitor Seyahat

Bu Yazı Ne Kadar Faydalı Oldu?
Bu Yazı Faydalı İse Puanlayabilirsiniz!
[Toplam: Ortalama: ]

Yorumlar

Yorumlar