Seyahat

İzmir Dikili Gezi Rehberi

Tatilini İzmir civraında yapanlar için kısa süreli İzmir Dikili gezisi çok hoşunuza gidecek ve bu tarz kısa seyahtler, alışkanlık yapacaktır. Göz alabildiğine uzun sahil şeridi, şifalı termal suları ve birbirinden çok farklı plajları ile önceleri pek de bilinmeyen tatil beldesi Dikili. İzmir ilinin bir ilçesi olan Dikili’nin nüfusu 42 bindir fakat yaz aylarında bu rakam 500 bine ulaşır. Bu devasa artış artık Dikili’nin ne kadar cazip bir tatil beldesi olduğunu kanıtlar nitelikte. İzmir’e yaklaşık 120 km olduğu için ulaşımı gayet kolay. Şirin ama dağınık bir yapılaşmaya sahip Dikili merkezinde mavi bayraklı tertemiz bir sahil şeridi bulunmakta. Şehrin merkezinde tertemiz bir denize girebiliyorsunuz.

Bunu da Okuyabilirsin...  Turizm, Tatil ve Ekonomi İlişkisi

Aynı zamanda Dikili içerisindeki şirin balıkçı barınağından Dikili açıkları ve yakınlarındaki adalara ve saklı koylara tekne turu seferleri yapılmakta. Öyle güzel koylar var ki kendinizi serin sulara atmadan edemiyorsunuz.

BADEMLİ

Dikili’ye sadece 9 km uzaklıkta bir köy olan bu yerleşke ılıcaların bulunduğu ve eşsiz kumsallara sahip bir köy. Öyle ki denizin içinde termal su havuzlarına girebiliyorsunuz ve tesisleşmeye izin olmadığı için çok doğal ve temiz. Bademli’de çadır kamplarının çokluğu dikkat çekiyor ama bununla beraber karavan ve bungalov evleri kiralamak mümkün. Ücretli ve ücretsiz plajların bulunduğu bu köyde unutulmaz ve sakin bir tatil hayal değil. Özellikle pisa koyu ve killik adı verilen bölgeler gelen misafirlerin önemli uğrak noktalarından.

Bunu da Okuyabilirsin...  Türkiye’nin En Güzel Plajları

ÇANDARLI

Dikili’ye 19 km olan ve Cenevizlilerden miras kalan Çandarlı Kalesinin bulunduğu ve Dikili’nin iyi bilinen yerlerinden biri olan Çandarlı büyük balıkçı barınağı ve güzel denizi ile uğranması gereken yerlerden birisi. Efsanelerde geçen amazon kadınlarının yaşadığı yer olarak anlatılan Çandarlı’nın antik ismi ise Pitane. Daha sonra yerel halkın isteği ile bölgeye çok emeği geçen Çandarlı Halil Paşa’ya hürmeten Çandarlı adını almış.

KALEM VE GARİP ADASI

Aralarında akvaryum denilen denizi ile birbirine çok yakın ve tarihi iki ada. Tekne turları ile gitmek mümkün. Üzerinde bir otel bulunan Kalem Adasına Bademli’den tekne ile ulaşım ise 5 dakikadan daha kısa.

Dikili’deki Konaklama Yerleri – Oteller

Aktif Link: İzmir Dikili Gezi Rehberi

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak