Seyahat

Paris’te Gezilecek En Ünlü 10 Turistik Yer

Fransa denilince akla Paris, Paris denilince de akla ilk olarak Eyfel Kulesi, Notre-Dame de Paris gelmektedir. Ancak  Paris’te gezilecek yerler bunlarla sınırlı dğeil. Paris’te gezilecek daha bir çok yeri bulunmakta. Sizler için Paris’te gezilecek 10 turistik yeri seçtik.

Paris’te Gezilecek Yerler

 1. Eyfel Kulesi

  Eyfel Kulesi, 1889’da Paris’te düzenlenen bir dünya fuarı Exposition Universelle için tasarlanmıştır. Paris’in en sembolüdür.

 2. Louvre Müzesi

  On sekizinci yüzyılın sonunda açılan Müzesi, F en ünlü müzesi ve dünyada Fransa’nın en çok ziyaret edilen turistik yerlerinin başında gelmektedir.

 3. Notre Dame Katedrali

  1163 ve 1245 yılları arasında inşa edilen Notre Dame de Paris, dünyanın en eski gotik katedrallerinden biridir. Bu muhteşem katedral, tek başına Paris’e gitme sebebidir.

 4. Arc de Triomphe

  Paris’te Gezilecek yerle arasında Arc de Triomphe, Paris’in ana sembollerinden biri olarak yer almakta. Anıtın yapımı 1806 yılında Napolyon tarafından yaptırılmıştır.

 5. Panteon

  Panthéon, Paris’teki ilk büyük anıttı. 1764 ve 1790 yılları arasında inşa edilen nekropol, ünlü Fransız vatandaşlarını gömmek için kullanılmıştır.

 6. Paris Latin Mahallesi

  Paris Latin Mahallesi (Quartier Latin), şehrin en eskilerinden biridir. Şu anda Paris’in en büyüleyici ve canlı alanlarından biridir.  Latin Mahallesi, Sorbonne Üniversitesi öğrencilerinin uğrak yeridir.  Buradaki kafeler öğrenciler tarafından doldurulmaktadır.  Shakespeare & Company bu bölgenin simgesidir. Ayrıca kitapçılarıyla ünlüdür. Jardin des Plantes botanik bahçesi ve National Museum of Natural History, ailelere uygun turistik yerlerdendir.  Ünlü Panthéon binası ile beraber Voltaire ve Marie Curie gibi ünlülerin mezarları buradadır.

 7. Montmartre

  Ressam mahallesi olarak bilinen Montmartre’nin küçük ve dik dar sokakları, en eski kabarelere ve Sacré-Coeur Bazilikası’na ev sahipliği yapmaktadır.

 8. Les Invalides

  Muhteşem Hôtel national des Invalides on yedinci yüzyılda emekli Fransız askerleri için bir ev ve hastane olarak tasarlandı.

 9. Champs Elysees

  Champs-Élysées 1,9 km uzunluğundadır ve Paris’in en güzel ve tanınmış caddesidir. Aynı zamanda dünyanın en iyi bilinen caddelerinden biridir.

 10. Versailles Sarayı

  Versay Sarayı, 1974.84 dönümden fazla bahçeye sahip heybetli bir kraliyet sarayıdır. Château de Versailles birleştirir tarih ve kültür ve biridir  Paris yakınlarındaki en popüler yerlerindendir. UNESCO tarafından otuz yıl önce Dünya Mirası Listesi ilan edilen Versay Sarayı, dünyadaki en ünlü saraylardan biridir. Versay Kraliyet Sarayı ziyareti sırasında turistler,  ustaca dekore edilmiş bir çok odayı görme imkanına sahip olmaktadır.

  Aynı derecede önemli olan, 73 m uzunluğunda ve 375 ayna ile dikkat çekici bir galeri olan Aynalar Salonu (Galeries des Glaces). Versay’daki en beğenilen odalardan biridir. Burada aynı zamanda 1919’da Birinci Dünya Savaşı’nın ateşkesi, Versay Antlaşması’nda imzalanmıştır.  Günümüzde Versay Sarayı, şehrin en gözde mekanlarından biridir. Ziyaretçiler, bu alanları ziyaret ederek Fransa’nın geçmişini ve kültürünü anlayacaklar . Ayrıca bahçelerde yürüyüş yaparak doğanın tadını çıkarmak da mümkün. Bu yzaımızda Paris’te Gezilecek yerler hakkında kısa bilgiler vermeye çalıştık. Sizler de Paris deneyimlerinizi, varsa seyahat önerilerinizi yorum olarak ekleyebilirsiniz.

bilgitor.com/pariste-gezilecek-en-unlu-10-turistik-yer/
Paris’teki konaklama yerleri

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


1 Yorum

 • Ah bir de para olsa. Şimdi Paris, ardından Rom, dönüşte Prag, Varşova ve Moskova’dan İstanbul…

Yorum Bırak