Tatil denilince akla ilk gelen deniz, kumsal, sahil ve plaj sözcükleri. Sahil, kumsal ve plaj kelimeleri genellikle aynı anlamda kullanılmakta fakat yine de aralarında çeşitli farklılıklar bulunmakta. Yine de kavramların yerine tatil için anlaşılan ve çağrışıma neden olan etkinlikler önemlidir. Plajların anlamı da denize giren insanların dinlenmek için bulundukları, yapılandırılmış kumsal alanlardır diyebiliriz. Plajla özdeşleşmiş etkinlikler mekanlar, nesneler, kıyafetler vardır. Plaj voleybolu, plaj terliği, plaj havlusu, şezlong, plaj şemsiyesi ilk akla gelenlerdir.

Ülkemiz denizleri ile çok büyük bir üne ve potansiyele sahip. Üç denize kıyısı olan ve dünyanın en ünlü tatil beldelerinin yer aldığı Türkiye, “cennet vatan” benzetmesini ziyadesiyle hak etmektedir. Bu bakışla tüm plajlarımızın da güzellikleriyle birbiriyle yarıştıklarını söyleyebiliriz.

Akdeniz, Ege ve Marmara’da sayısız güzel ve ünlü plaja sahip olan ülkemizde en güzel 10 plajı seçmek tabi ki objektif olamaz. Kendi beklentilerimize uygun olan 10 plajı alfabetik olarak sıraladık. Sizler de en beğendiğiniz plajları yorum yazarak anlatabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir.  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Tatil Noktaları ve Gezilecek Yerler

Türkiye’nin En Güzel 10 Plajı

Akvaryum Koyu ve Ayazma Plajı
Bozcaada’nın en ünlü koylarından olan Akvaryum Koyu ve Ayazma Plajı’nda deniz sakin ve berraktır. Denizde sizinle birlikte yüzen balıklarla keyif dolu anlar sizi bekliyor.

Alaçatı – Altınkum, Aya Yorgi ve Ilıca
Çeşme, plajları ile ünlüdür. Esintisini esirgemeyen rüzgarı ile sörf sporuna yeni başlayanlar için ideal bir plajdır. Denizi sığdır. Üç tarafı kara ile çevrilidir. Akşamları çeşitli plaj etkinlikleri yapılmaktadır. Altınkum plajı, Aya Yorgi ve Ilıca plajları da Çeşme’nin ünlü plajlarıdır.


Alaçatı - Altınkum, Aya Yorgi ve Ilıca

Gökova
Akdeniz’in tuzuna, temizliği, berraklığı ve yeşillik de eklenince haklı bir ün kazanıyor. Plajı taşlık. Ancak ayağınıza batacak şekilde rahatsızlık hissi vermiyor.

Gökova Plajı

Hisarönü
Marmaris’ten Datça tarafına doğru giderken yol boyunca sayıda güzel koy ve plaj bulunmaktadır. Küçük pansiyonlar ve balıkçı tekneleriyle Hisarönü Koyu bunların en ünlüsüdür.

İlginizi Çekebilir.  Türkiye'de Turizm

Hisarönü Plajı

İztuzu Plajı
Dalyan’dan kalkan teknelerle İztuzu’na gidilebilmekte. Teknelerin sazlarla kaplı dere yolunu izleyerek ulaştığınız İztuzu’da; şansınız varsa deniz kaplumbağaları caretta carettaları ile merhabalaşabilirsiniz…

İztuzu Plajı

Kaputaş Plajı
Kaş-Kalkan arasında bulunan dağlarla çevrilmiş koyun turkuaz rengi suyu, kum plajı var. Çok virajlı yollardan sonra ulaşılan koyun güzelliği tartışılmaz.

Kaputaş Plajı

Ortakent Kargı Plajı
Bodrum plajları için ayrı bir yazı hazırlamak lazım. Türbükü, Yalıkavak, Torba gibi koylardaki plajları yanında Ortakent’teki Camel Beach yani Kargı Plajı en büyük ve en ünlü olanı.
Ortakent Kargı Plajı

Ölüdeniz ve Kelebekler Vadisi
Ölüdeniz’in ünü ve güzelliği, adının çağrışımlarında saklıdır. Ölüdeniz, dünyanın en önemli, en ünlü plajlarından biridir. 2006 yılında dünyanın en iyi plajı seçilmiştir. Yine Fethiye’de bulunan ve elektriğin bile bulunmadığı Kelebekler Vadisi yapılaşmanın gazabından korunmuş doğa harikasıdır.
Ölüdeniz

İlginizi Çekebilir.  Cunda Adası Tatili ve Gezi Önerileri

Patara
Antalya’da antik kentte deniz keyfi sürebileceğiniz Patara Plajı. Kalkan’da bulunmaktadır. Plaj 12 km uzunluğundadır. Deniz sığdır. Rüzgarı eksik olmaz ve rüzgar sörfü yapmaya da uygundur. Deniz kaplumbağaları caretta carettaların yumurtalarını bırakması ile de ünlüdür.

Patara

Sarımsaklı
Ayvalık’taki Sarımsaklı Plajı, Kuzey Ege’nin en meşhur plajıdır. Deniz berraktır. Bayaza yakın pırıltılı kumu ile 7 km uzunluğundaki plajda, pek çok plaj hizmetine erişim imkanı vardır.

Sarımsaklı plajı

Bu Yazı Ne Kadar Faydalı Oldu?
Bu Yazı Faydalı İse Puanlayabilirsiniz!
[Toplam: Ortalama: ]

Yorumlar

Yorumlar