Kitap Özetleri

Fareler ve İnsanlar Romanının Özeti – John Steinbeck

Eserin Yazarı: John Steinbeck
Eserin Türü: Roman

George ve Lennie çiftliklerde dolaşarak işçilik yapan iki arkadaştır. George ufak tefek, canlı, yanık tenli, keskin bakışlıdır Lennie ise iridir. Ölgün gözlere, düşük ama geniş mi geniş omuzlara sahiptir. George ve Lennie iki zıt kutup oldukları halde aralarında büyük bir dostluk vardır.

George akıllıdır, işini bilir, tabiatı sever. Lennie ise dev kuvvetine sahip olmasına rağmen ruhen çocuktur. Yumuşak bulduğu her şeyi okşama alışkanlığı vardır.

Soledad kasabasının çiftliğinden bir iş haberi alınca hemen yola koyulurlar. Çiftliğe gelirler. Patron ve patronun oğlu Curley, George ve Lennie’yi sevmezler.Fareler ve İnsanlar Romanının Özeti - John Steinbeck 1 – fareler ve insanlar

Bunu da Okuyabilirsin...  Esir Şehrin İnsanları Romanının Özeti - Kemal Tahir

Curley’in yeni evlendiği karısı çiftlikteki herkesle düşüp kalkmıştır ve artık gözü George ile Lennie’dedir. George ve Lennie’nin planlan bu çiftlikte bir ay çalışıp kendilerine bir çiftlik satın almaktır. Tabii çiftliğin bunağı Candy’i ve Candy’ nin biriktirdiği parasını da yanlarına alarak.

Bir akşam Lennie samanlıktayken Cur- ley’nin fingirdek karısı Lennie’nin yanına gelir ve “Benim saçlarım da yumuşaktır, benimkini de okşa.” der. Lennie, tuttuğu saçı bırakmadığı için kadın korkuya kapılır ve çığlıklar atarak samanlığı ayağa kaldırır. Lennie de buna sinirlenerek kadının ağzını kapatır ve onu nefessizlikten öldürür. Oradan hızla kaçar. Çiftlikteki herkes Lennie’yi aramaya başlar. Lennie, daha önceden başlarına bir olay gelirse kaçmak üzere George ile anlaştıkları çalıların arkasına kaçmıştır. Lennie’nin çocuk ruhlu olduğu için kendini savunmasının zor olduğunu bilen George, çalıların arkasına gider.

Bunu da Okuyabilirsin...  Savaş ve Barış Romanının Özeti - Tolstoy

Bu sırada Lennie sahip olacakları evi ve tavşanları hayal ederken bir el silah sesi duyulur. Curley ve çalışanlar Lennie’yi yerde ölü olarak yatarken görünce George’a aptal aptal bakarlar. George olayın etkisinden kurtulamaz ve teselli için arkadaşları Slim ile birlikte olay yerinden uzaklaşır.

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak