Coğrafya

Fas Bayrağının Anlamı ve Tarihi

Fas Bayrağının anlamı İslam toplumları ile özdeşleşen temalara sahip olsa da ülke bugüne kadar ülke, birçok bayrak değiştirmesiyle bilinmektedir. Bu sebeple Fas bayrağının tarihi üzerine bilgi sahibi olmak önemlidir.

Fas Bayrağının Anlamı ve Tarihi 1 – fas bayraginin renkleri

Fas Bayrağının Anlamı ve Renkleri

Fas bayrağının renkleri olan yeşil ve kırmızı, İslam milletlerinin değerlerini yansıtmaktadır.

Şehit kanı ve İslamiyet’in yükselişini ifade eden Fas bayrağının anlamı, renk ve üzerinde yer alan yıldız ile çeşitli anlamlar yüklenerek tasarlanmıştır. Kırmızı zemin üzerine Süleyman’ın mührünü simgeleyen yeşil 5 köşeli yıldız, bayrağın etkili olduğu kadar anlamlı bir görüntüye de sahip olmasını sağlamaktadır. Bayrağın resmi ölçü oranı, 2:3 olarak belirlenmiştir.

Bunu da Okuyabilirsin...  İkinci Jeolojik Zaman (Mezozoik)

Süleyman Mührü

Müslüman devlet ve topluluklarına baktığımızda, yeşil, kırmızı ve beyaz renklerin daha hakim olduğunu görebiliriz. Fas bayrağının anlamı da buna göre şekillenmiş olup, kırmızı ve yeşil renk, bayraktaki iki temel renktir.

Yeşil renkli ve 5 köşeli Süleyman mührünün yıldızı, İslamiyet’i ve İslam dininin gücünü ifade etmektedir. Nüfusunun önemli bir kısmını oluşturan Maliki Müslümanlar, ülke bayrağında İslami öğelerin yer almasını istemiştir. Bu istek ülkenin tarih boyunca kullandığı birçok bayrakta da karşımıza çıkmaktadır.

Bayrakta yer alan 5 köşeli Süleyman mührü yıldızı aynı zamanda kontrol ve gücün Faslıların ve Müslümanların elinde olmasını simgeler. Lakin tarih boyunca Avrupalıların sömürgesi altında kalmış bir Afrika ülkesi olması nedeniyle, bayrağa yüklenen bu anlam sadece bir hayal olmuştur. Ülkenin özellikle Fransız sömürgesi altında kaldığı ve Fransızlar tarafından önemli kaynaklarının, adeta tükenme noktasına geldiği bilinmektedir. Öyle ki ülkenin resmi dili Arapça iken, kamu dairelerinde Fransızca ana dil olarak kullanılmaktadır.

Bunu da Okuyabilirsin...  Deprem Dalgaları Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Şehit Kanı, Güçlü İdare ve Refahın Temsili: Kırmızı

Bayrak zemini tamamen kırmızıdır. Fas bayrağının anlamı arasında yer alan önemli vurgular arasında şehit kanı ve ülke refahına ayrı bir yer açmak gerekir. Her ne kadar henüz gelişmesini tamamlamamış İslam ülkeleri arasında bulunsa da ülke bayrağında refah ve gelişmişliğe ve güçlü iradeye atıfta bulunulmaktadır.

Kırmızı renk, ülkenin bağımsızlığı için mücadele vermiş asker ve sivillerin kanını temsilen bayrakta yer alıyor olsa da gelişmiş Fas ve güçlü irade kavramlarını pekiştirme anlamlarını da yüklenmektedir.

Fas Bayrağının Anlamı ve Tarihi 2 – fas bayraginin tarihi

Kısaca Fas ve Fas Bayrağının Tarihi

Tarih öncesine dayanan köklü bir geçmişe sahip olan ülke, İspanya ve Fransa sömürgesi altında kalmaya 1830’lu yıllardan itibaren başlamıştır. Sömürgenin rahatlıkla oluşturulabilmesi için çeşitli iç karışıklıklar çıkarılan ülke, yapılan anlaşmalar sonucunda özellikle 1910 yılından sonra tamamen Fransız sömürgesi altında kalmıştır.

Bunu da Okuyabilirsin...  Karst Nedir | Karst Hakkında Her şey

Fas bayrağı şimdiki haliyle 17 Kasım 1915 tarihinden itibaren kullanılmaya başlanmıştır. Ülke bağımsızlığını ilan ettikten sonra, kırmızı zemin üzerindeki yeşil Süleyman mührünün bulunduğu bayrakta Fas’ın resmi bayrağı olarak ilan edilmiştir.

2 Mart 1956 yılında Fransa’dan ve 7 Nisan 1956 tarihinde ise İspanya’dan bağımsızlığını ilan etmiştir.

Fas bayrağının anlamı, renkleri ve tarihi üzerine bilgi edindiğimiz bu yazının ardından bayraklar üzerine daha fazla bilgi sahibi olabilmek için Mısır bayrağının renkleri, anlamı ve tarihi üzerine araştırmamızın yer aldığı “Mısır bayrağının anlamı ve tarihi” başlıklı içeriğimizi de mutlaka incelemenizi öneriyoruz.

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak