Genel Kültür

Mısır Bayrağının Anlamı ve Tarihi

Neredeyse dünyadaki hiçbir devletin bayrağının renkleri ve kullanılan figürler, rastgele seçilmemiştir. Her devletin bayrağının bir anlamı olduğu gibi, Mısır bayrağının anlamı da bulunmakta olup hem kullanılan kartal Mısır arması hem de Mısır bayrağının renkleri, Mısır halkı ve devleti için çeşitli anlamları sembolize etmektedir.

Mısır Bayrağının Anlamı ve Tarihi 1 – misir bayraginin anlami

Mısır Bayrağının Anlamı ve Renkleri

Mısır bayrağının renkleri kırmızı, beyaz ve siyahtır. Üç yatay şerit rengine sahip olan Mısır bayrağının orta şeridinde beyaz zemin üzerinde, kartal sembollü Mısır arması bulunur. Bu arma, Mısır’ın uluslararası simgesi olarak belirlenmiştir.

Mısır Bayrağının Anlamı: Dökülen Kanın Simgesi: Kırmızı

Ülkelerin bütünlük ve bağımsızlığı için döktükleri kan, bayraklarda genellikle kırmızı renkler ile ifade ediliyor. Bunlardan biri de Mısır bayrağının kırmızı renkli zeminidir.

Bunu da Okuyabilirsin...  Balkonda Karpuz Yetiştirmek

Mısır bayrağının üç rengi arasında bulunan kırmızı, ülkenin bağımsızlığı ve sonrasında huzur bulması için şehit olan askerlerin kanını temsil etmektedir. Bir İslam ülkesi olan Mısır, diğer İslam toplumlarında olduğu gibi şehitlik mertebesinin İslam inancı gereği kutsal kabul edildiği ülkelerden biridir.

Barış ve Dürüst Yönetim Anlayışı: Beyaz

Yatay üç şeritli renklerden ortadaki beyaz renk ise, Mısır bayrağının anlamı gereği dürüst yönetim anlayışı ile iç barışı temsil etmektedir. Aynı zamanda paklık, temizlik anlamlarına da gelen beyaz renk, masumiyetin de simgesi olarak Mısır bayrağında yer almaktadır.

Zulmün Simgesi: Siyah

Mısır bayrağının renkleri arasında bayrağın en alt şeridinde bulunan siyah renk ise, geçmişte Mısır halkının yaşamış olduğu eziyet ve zulümleri simgeler. Mısır halkı geçmiş dönemlerde birçok zulme uğramış, aynı zamanda iç kargaşalarda eziyetlere maruz kalmıştır. Özellikle İslamiyet’i savunduğu bilinen din âlimleri ve farklı kimseler, bu zulmün önemli birer parçası olmuştur.

Mısır Arması

Bayrağın orta yatay ve beyaz zeminli çizgisinin orta kısmında bulunan altın renkli kartal, Mısır devletinin uluslararası armasıdır. Kesin olmamakla birlikte bu armada yer alan kartal kanatlarındaki ve kartalın boynundaki beş ayrı çizginin İslamiyet’in 5 şartını temsilen Mısır Armasında yer aldığı çeşitli kaynaklarda belirtilmektedir.

Bunu da Okuyabilirsin...  Çocuk Psikiyatrisi

Bu kartal Selahaddin Eyyubi zamanından kalma olup, sağına bakan bir figürdür. Arap kartalı veya Eyyubi kartalı olarak da anılan kartal figürü, dosta güven ve düşmana da korku vermenin ayrı bir sembolü olmuştur. Kartalın göğüs kısmında yer alan ve dikey çizgilerden oluşan kırmızı, beyaz ve siyah renkler yine Mısır bayrağını ve Mısır bayrağının gururla taşınabilecek bir bayrak olduğunu simgeler.

Mısır Bayrağının Anlamı ve Tarihi 2 – misir bayraginin tarihi

Mısır Bayrağının Tarihi

Mısır bayrağının anlamı üzerine edindiğimiz bilgilerin ardından bu bayrağın tarihçesi hakkında da sizlere bilgi sunmak istiyoruz.

Mısır İngilizlerin yönetimine geçtiğinde, Mısır bayrağı kırmızı bir zemine sahip olup bayrak üzerinde önlerinde birer yıldız bulunan üç hilal bulunmaktaydı. İslamiyet’in temsilcisi olan hilal ve yıldızlar, özellikle Türk devletleri tarafından da sıklıkla kullanılan figürlerdir. Ancak Mısır bayrağındaki hilaller yine İslam’ı temsil etmiş olsa da yıldızlar ülkede yaşayan Yahudi, Hıristiyan ve Müslüman halkı temsil etmekteydi.

Bunu da Okuyabilirsin...  Almanya Ekonomisi Hakkında Kısa Bilgiler

Kırmızı, beyaz ve siyah renkli, üç şeritli olan ve ortasında Mısır Arması olan şu anki bayrak, 4 Ekim 1984 tarihinde ülkenin yeni bayrağı olarak resmiyet kazanmıştır.

Mısır, Osmanlı Devleti’nin son dönemlerine kadar farklı medeniyetlerin hâkimiyetine geçmiş bir ülkedir. 1922 yılına kadar Osmanlı hâkimiyeti altında kalan ülke, Osmanlı’nın güçsüz kabul edilen dönemlerinde 1912 yılında İngiliz hâkimiyeti altında kalmıştır. Osmanlı Devleti ülkenin bayrağına ve değerlerine herhangi bir müdahale yapmamış olsa da gerek Osmanlı’dan önce ve gerekse sonrasında yönetimi ele alanlar, ülkenin bayrağını birçok kez değiştirmiş ve farklı renk ve figürlere yer vermiştir.

Mısır Bayrağının anlamı ve tarihi üzerine bilgiler paylaştığımız bu yazının ardından “Ukrayna Bayrağının Anlamı ve Tarihi” başlıklı içeriğimizi de okumak isteyebileceğinizi düşünüyoruz.

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak