Kısaca

Türk Toplumunda Ailenin Yeri ve Önemi

Ailenin Toplumdaki Yeri ve Önemi

Aile, toplumun temelidir. Toplum düzeni içindeki en küçük ama en önemli birimidir. Türk toplumunda ailenin yeri ve önemi çok büyüktür. Aile birliği seçkin ve önemli bir yere sahiptir. Aile, Türk toplum hayatının ana kaynağı ve devletin temel kurumlarından biridir. Atatürk’e göre de “Uygarlığın esası, ilerlemenin ve gücün temeli, aile hayatındadır.” Aile, bütün dinlere, kültürlere, törelere göre kutsaldır. Aile her şeydir. Ailenin toplumdaki yeri ve Önemi asla tartışılmaz..

Türk toplumu, tarihin hemen her döneminde aile müessesini kutsal saymıştır. Evlilik, çok önemli ve ciddi bir olay olarak kabul edilmiştir. Türk aile yapısının kendine özgü ve tarihi özellikleri vardır. Bunlar gelenek ve göreneklerle perçinleşmiş bulunan sevgi, saygı, gönül tokluğu ve fedakarlıktır. Türk sosyal hayatının uyumlu ve sağlam bir şekilde devam ettirilmesinde önemli bir rol oynarlar. Toplumsal yaşamın kaynağı kabul edilen aile, erkek, kadın ve çocukla bütünleşmektedir.

Bunu da Okuyabilirsin...  Atom Bombası Nedir? Atom Bombasının Yapılışı ve Etkileri

Türk toplumunda kadının yeri özeldir, yüksektir ve onurludur. Türk kadını tarih boyunca, Türk erkeği ile yan yana ve omuz omuza çalışmıştır. Vatanın kurtuluşu, bağımsızlığı, gelişmesi ve mutluluğu için her zaman üstün bir çaba göstermiştir. “Dünyada hiç bir milletin kadını, ben Anadolu kadınından daha fazla çalıştım, milletimi kurtuluşa ve zafere götürmekte Anadolu kadını kadar gayret gösterdim diyemez.” sözü, Cumhuriyetimizin kurucusu ulu önder Atatürk’e aittir.

Atatürk, toplumun huzurunun sağlanmasında ailenin huzurunun önemli olduğuna inanmıştır. Huzurlu, bireyleri arasında saygın ve güven ilkesiyle bezenmiş ailelerin iyi bir toplum oluşturacağı aşikardır. Aile bireyleri arasında sevgi, saygı ve bağlılık varsa, aynı olumlu yansıma toplum hayatında da devam edecektir.

Bunu da Okuyabilirsin...  Atatürk'ün Askerlik Hayatı

Bu gün Türkiye’de aile hayatı demokratik kurallara göre işlemektedir. Aileyi ilgilendiren hemen her konuda aile bireyleri arasında bir anlaşma, uzlaşma ve ortak karar verme ilkesi uygulanmaktadır.

Bilgitor

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak