Kelaynak Hayvanı Özellikleri Nelerdir? Keylaynak Hakkında Her Şey 1 – Kelaynak Hayvanı Özellikleri Nelerdir Keylaynak Hakkında Her Şey

Kelaynak Hayvanı Özellikleri Nelerdir?

LEYLEKSİLER takımından, başı çıplak, gagası kıvrık, bacaktan kızıl, tüyleri siyah ve 75 cm uzunluğunda bir kuş türüdür, öbür aynak türleri gibi suya bağımlı değildir; kurak ve kayalık bölgelerde de bulunur. Etçildir; sürüngenler (yılanlar), amfibyumlar ve böceklerle beslenir.

Çıplak kayalık dağlan ve sarp kıyılan seven kelaynakların Birecik yöresindeki sayısı hızla azaldığından bu kuşlar koruma altına alınmıştır. Kış aylarında sıcak bölgelere (özellikle Afrika) göç eden kelaynaklar, Mart ayının ortalarında yeniden Birecik yöresine dönerek burada yuva yaparlar. Dişi kelaynak 2-4 yumurta yaparak yaklaşık bir ay (28 gün) süreyle kuluçkaya yatar; ne var ki yumurtalardan ancak 1-2 yavru çıkar. Bu yavrular ortalama 45-50 gün sonra uçmaya başlar.

İlginizi Çekebilir.  Kızböceği Nerelerde Yaşar? Kızböceği Hayvanı Hakkında Her Şey

Kelaynakların Bulunduğu yerler

Eskiden Ortadoğu ve Avrupa’da oldukça geniş bir dağılım gösteren kelaynaklar, günümüzde yalnızca (Türkiye’de) Şanlıurfa’nın Birecik ilçesinde bulunmaktadır. Dünya üzerindeki dağılımında ise Kuzeybatı Afrika, Suriye, Kızıldeniz kıyısı ve Etyopya’da yer alır.

Bu Yazı Ne Kadar Faydalı Oldu?
Bu Yazı Faydalı İse Puanlayabilirsiniz!
[Toplam: Ortalama: ]

Yorumlar

Yorumlar