The title of the page
Kısaca

Sevgililer Günü Nedir, Ne Alınır, Ne Yenilir?

Sevgililer Günü Nedir?

Her sene 14 Şubat’ta ülkemiz de dahil olmak üzere, birçok ülkede kutlanan özel gündür. Bu günkü anlamı Sevgililer için özel bir gündür. Kökenine bakılacak olursa Sevgililer Günü, Roma Katolik Kilisesi tarafından, Valentine adındaki bir din adamının adına düzenlenmiş ve  “Aziz Valentin Günü” bayram günü olarak kutlanmıştır.  St. Valentine’s Day olarak bilinir. Valentine sözcüğü, Batı uygarlıklarında hoşlanılan kişi veya sevgili anlamlarında da kullanılır. Günümüzde ise Sevgililer günü, sevgililer için kutlanan bir gündür.

Günümüzde Sevgililer Günü

14 Şubat, 1800 yıllarda Amerikalı Esther Howland’ın ilk Sevgililer Günü kartını yollamasından bu yana çok sayıda insanın kutladığı toplumsal bir olay haline gelmiştir. Bu durum da olayın ticari bir boyut kazanmasına neden olmuştur. 14 Şubat Sevgililer Günü çok fazla önem kazanmış ve sevgililer günü tüm dünyada alışverişin canlandığı bir gün hatta hafta haline gelmiştir

Bunu da Okuyabilirsin...  Klasik Türk Müziği Hakkında Kısa Bilgi

Sevgililer Günü Gelenekleri

Sevgililer günündeki en yaygın uygulama eşe ya da sevgiliye verilen karttır. Gerçi günümüzde kartlar pek sık kullanılmıyor artık. Yakın zamana kadar sevgi mesajları, aşk şiirleri bu kartlara yazılmaktaydı. Özellikle Batı ülkelerinde, sevgilisi olmayanlar hoşlandıkları kişilere hâlâ kart gönderir. Alıcı kişi, içinde genellikle “Sevgilim olur musun? yazan bu imzasız kartın kimden geldiğini bulmaya çalışır..

Sevgililer gününde insanlar sevgililerine veya eşlerine bu günün ruhu ile bütünleşen, sevgilerini anlatan armağanlar verir. Sevgililer günü için ideal armağan çiçek ve çikolatadır.

Aşk ve romantizm teması bu günün temelidir. Sevgililer,  14 Şubat gününü genellikle başbaşa geçirirler. Romantik bir yemek ya da evde hazırlanan romantik bir sofraya kimse hayır demez..

Bunu da Okuyabilirsin...  Türk Toplumunda Ailenin Yeri ve Önemi

Çiftler, Sevgililer Günü’nün gecesinin de özel olması için çaba gösterirler. Kimi çiftler, bu güne has, cinselliği ön plana çıkarıcı kıyafetler ve iç çamaşırları alırlar. En çok tercih edilen renk, tutkuyu sembolize eden kırmızıdır.

Sitemizin Uygulaması Google Play'de Sevgililer Günü Nedir, Ne Alınır, Ne Yenilir? 1 – google play indir e1608493225897
Test ve Deneme Çözme Uygulamamız Google Play'de Sevgililer Günü Nedir, Ne Alınır, Ne Yenilir? 1 – google play indir e1608493225897

Sevgililer Günü çok sayıda evlenme teklifinin de gerçekleştiği bir gündür.


Dünyada Sevgililer Günü

Ülkemiz dahil olmak üzere dünyanın bir çok yerinde Sevgililer Günü özel bir gündür. Aşıkların günüdür diyebiliriz.  14 Şubat Sevgililer Günü aynı zamanda önemli bir harcama kaynağının oluşmasına da neden olur. Kısacası ekonomik bir yönü vardır… Öte taraftan Sevgililer günü bazı ülkelerde fazla ilgi görmezken bazılarında da yasaklanmıştır. Örneğin Suudi Arabistan’da resmi olarak da sevgililer günü kutlamasında kullanılan ürünlerin satışı yasaklanmıştır.

Ülkemizde Sevgililer Günü

Ülkemizde Sevgililer günü günün özüne bağlı kalınarak, ticari potansiyeli öne çıkmış bir gündür. Bunu anlamak için 14 Şubat öncesi haftalarda yapılan internet aramalarını incelemek yeterlidir. Örnek vermek gerekirse Sevgililer Günü haftasından önce yapılan aramalarda; sevgililer günü hediyeleri erkek için, sevgililer günü hediyesi bayan için, sevgililer günü hediyesi ne alabilirim, erkek sevgiliye sevgililer günü hediyesi, sevgililer günü şarkısı, sevgililer günü hediyesi erkek için ne alınır, sevgililer günü hediye fikirleri ve sevgililer günü hediyesi bayan için ne alınır şeklindeki aramaların trend olduğu gözlenmiştir.

Bilgitor

Yorumlar

YorumlarBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu