Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi, geçtiğimiz yıllarda çok sevilerek izlenen polisiye televizyon dizisidir. Emrah Serbes’in aynı isimli romanından esinlenerek hazırlanmıştır. İlk bölümü 19 Eylül 2010 Pazar günü Star TV’de yayımlanmıştır. Behzat Ç. karakterini Erdal Beşikçioğlu canlandırmıştır. Behzat Ç. dizinin diğer önemli karakterlerini ise İnanç Konukçu, Fatih Artman, Berkan Şal ve Seda Bakan canlandırmıştır. Güven Kıraç’ın konuk oyuncu olarak 13 bölümde yer aldığı Memduh Başgan karakteri de önemlidir. Ayça Varlıer 1. sezonda kadrodan çıkartılan karakterlerden olmuştur. Ayrıca 1. sezonda diziye daha sonra dahil olan Şule (Ayça Eren, 2. bölüm), Ercüment (Nejat İşler, 13. bölüm) kilit karakterlerindendir. Bir başka kilit karakterler ise Mine ve Güngör Şafak’tır (Enver Arcak).

İlginizi Çekebilir.  Türk Toplumunda Ailenin Yeri ve Önemi

Behzat Ç., sosyal video paylaşım siteleri haricinde resmi web sayfasında da yayımlanmıştır. Akıllı İşaretler Sembol Sistemi tarafından 1. sezon 7 yaş ve üzeri, 2. ve 3. sezonlar için 13 yaş ve üzeri için uygun görülmüştür. 3. Sezonda yayın saati 23:00’e alınıp süresi kısaltılmıştır. Ayrıca, dizinin Star TV resmi sitesinde sansürsüz izleme olanağı da verilmiştir.

1. sezon tatili sırasında Behzat Ç. Seni Kalbime Gömdüm adlı filmini çekmiş ve diziyle entegre gitmiştir. Dizinin 2. sezonunun gecikmesinin nedenlerinden birisidir. 3. sezonun bitmesiyle birlikte 2. sinema filmi olan Behzat Ç. Ankara Yanıyor, dizinin devamı olmakla birlikte 1 Kasım 2013’te vizyona girmiştir.

Behzat Ç. dizisindeki araç sahneleri “Canon 5D Mark III” fotoğraf makinesi ile çekilmiştir.
Sezon finalinde Behzat, Mine ile olan beraberliğinden bir çocuk olduğunu ve bunun ev arkadaşı Şule olduğunu, kızının gerçek katilinin de Şule olduğunu, Ercüment Çözer ile doğrudan bağlantısı olduğunu öğrenir.

İlginizi Çekebilir.  ?p=1

Behzat Ç.’nin Ç’si nedir?

Behzat Ç. deki Ç ilk bölümden itibaren merak uyandırmıştır. Behzat’ın makam odasındaki masasında isimliği ancak soyadının ilk harfi olan Ç harfine kadar görülebilir. Gerisinin üzerine yapışık Gençlerbirliği rozeti bulunur. Ayrıca Berna’nın mezarı, telefon rehber kayıtları, imzalarda da Ç.’nin gerisi görülmez. İmza atarken, isim yazarken bir aksilik olur (kalem biter vb…). Herhangi bir evrakta soyadı buzlanır. Dizide ise soyadı konusu hiç geçmemiştir. Bazı yorumcular, Ercüment Çözer’in Behzatın kardeşi olduğu ve bu Ç’nin oradan geldiği iddia etmişlerdir. Ancak bu sadece bir yorum olarak kalmıştır ve dizide bu fikri destekleyen ipucu bulunmamaktadır.


Kaynak: Wikipedia
Behzat Ç başlıyor mu?

Bu Yazı Ne Kadar Faydalı Oldu?
Bu Yazı Faydalı İse Puanlayabilirsiniz!
[Toplam: Ortalama: ]
İlginizi Çekebilir.  23 Nisan'ın Anlam ve Önemi: 23 Nisan Konuşma Metni

Yorumlar

Yorumlar