Kartal Hayvanı Hakkında Her Şey

KARTAL, görkemli duruşu, heyecan ve korku veren görünüşüyle öteden beri insanlar için özgürlük ve kudretin simgesi olan bir kuştur. Ama ne yazık ki insanlar, çok az üreyen bu kuşun soyunu neredeyse tüketmişlerdir. Kartalın, çocuklara ve kuzulara saldırdığına inananlar vardır. Gerçi bazen küçük kuzuları kaptığı görülmüştür, ama buna karşılık küçük kemirgenleri (sıçan, tavşan vb.) ve hasta hayvanları yiyerek insanlara yararlı olur. Bu hayvanları sivri pençeleriyle yakalayıp parçalar ve doğada dengeyi sağlamaya hizmet eder.

Şah kartal, kaya kartalı, yılan kartalı, cüce kartal vb. birçok türü vardır. Şah kartal oldukça iridir. Ağırlığı 5 kg’ı, kanat açıklığı 2 m.’yi bulabilir.

İlginizi Çekebilir.  Kelaynak Hayvanı Özellikleri Nelerdir? Keylaynak Hakkında Her Şey

Kartal gündüzleri avlanır. Hareketsiz duran bir tavşanı 2 km öteden görebilir ve tepeden yıldırım hızıyla üstüne çullanır. Yuvasını dağlarda, kıyılarda sarp kayalıklara yapar. Dişi kartal yılda bir ya da iki yumurta yumurtlar, bu nedenle az ürer.

Kudret simgesi olan kartal Roma lejyonlarının amblemiydi; birtakım eski devletlerin (Selçuklu Devleti, Avusturya, İspanya, Prusya, Rusya vb.) armalarında da yer alıyordu, 20. yüzyılda bile arması kartal olan uluslar vardır.

Bu Yazı Ne Kadar Faydalı Oldu?
Bu Yazı Faydalı İse Puanlayabilirsiniz!
[Toplam: Ortalama: ]

Yorumlar

Yorumlar