Kimdir?

Kristof Kolomb Kimdir, Neler Yapmıştır? Kristof Kolomb Hakkında Her Şey

Kristof Kolomb Kimdir, Neler Yapmıştır? Kristof Kolomb Hakkında Her Şey 1 – Kristof Kolomb Kimdir Neler Yapmıştır Kristof Kolomb Hakkında Her Şey

Kristof Kolomb Kimdir, Neler Yapmıştır? Kristof Kolomb Hakkında Her Şey

ITALYAN asıllıdır. Orta halli bir dokumacının oğlu olarak 1451 yılında Cenova’da doğdu. 1472’de Rene d’Anjou’nun hizmetinde Akdeniz’de korsanlığa başlayarak denizci oldu. 1476’da gemisinin yanması üzerine Lizbon’a (Portekiz) sığındı. Burada kaldığı sürece denizcilik deneyiminin yanı sıra çağın gelişen düşüncelerini inceleyerek bilgisini genişletti. Hesap ve varsayımlara dayanarak Hindistan’ın, Amerika’nın yerinde olduğunu düşündü. Bau’ya sefer yapma tasarısını Portekiz, İspanya ve Fransa krallıklarına kabul ettirebilmek için tam yedi yıl uğraştı. Sonunda İspanya kral ve kraliçesiyle bir antlaşmaya vardı. Buna göre keşfedilecek topraklarda valilik görevi babadan oğula geçen bir hak olarak Kolomb’a vaat edildi. Ayrıca elde edilecek zenginliklerin yarısını da alacaktı.

Bunu da Okuyabilirsin...  Aslı Bekiroğlu kimdir? Sevgilisi ve yaşı kaç?

Kristof Kolomb, 3 Ağustos 1492 yılında üç gemiyle Batı’ya doğru yola çıktı. 12 Ekim’de Bahama Adaları’na vardı. Yerlilerce dostça karşılanan Kolomb, bunları Doğu’nun sonundaki adalar sanarak yerlilere Hintli adını verdi. Japonya’yı aramak üzere yeniden denize açılınca Küba ve Haiti’yi buldu. Ancak bu arada gemilerinden biri batıp, birisi de kaybolunca kalan son gemisiyle 1493 yılında Ispanya’ya geri döndü.

Bu zaferden dolayı amiralliğe yükseltilen Kolomb, aynı yılın Eylül ayında sömürgeler kurmak amacıyla 17 gemiyle birlikte ikinci seferine çıktı. Kasım’da Marie Galante, Gaudeloupe ve Puerto Rico adalarını, 1494 ilkbaharında da Jamaika’yı keşfetti. 1495’te 500 yerliyi tutsak alarak Ispanya’ya gönderdi. Ardından kendi de döndü.

Mayıs 1498’de altı gemiyle üçüncü seferine çıktı, önce Trinidad Adası’na, sonra da Venezuela kıyılarına çıktı. Burada yerli kadınların inci kolye taktıklarını görünce Doğu’yu bulduğuna iyice inandı. Haiti’ye gönderilen tam yetkili, kralın görevlisi Francisco Bobadilla’nın araştırma yapmasını engelleyince zincire vurularak Ispanya’ya götürüldü.

Bunu da Okuyabilirsin...  Beydeba Kimdir? Kısaca

Bununla birlikte, Kolomb’a son bir şans daha tanındı. Çünkü Portekiz, Vasco da Gama’nın seferiyle, gerçek Hindistan’a ulaşmış bulunuyordu: İspanyol hükümdarlar için, henüz yarım olan bir başarıyı, efsanevi niteliğini hâlâ koruyan Doğu’ya doğrudan bir açılışı sağlayacak gerçek bir başarıya dönüştürmenin tam sırasıydı.

1502’de çıktığı dördüncü yolculuğunda Orta Amerika kıyıları boyunca güneye indi. Hint Okyanusu’na geçit veren bir yol aramasına karşın bulamadı. Ispanya’ya döndükten bir süre sonra sağlığı bozularak öldü.

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak