Kunduz Yuvaları Nasıl Oluyor?

Amerika’da veya Rusya’da dolaşan bir yolcu, önüne kunduzlar tarafından bent çekilmiş derelere sıkça rastlar. Bendin yüksekliği bazen 1.50 m’yi bulabilir. Küçük ağaç kütükleriyle dal parçalarından ve çamurdan meydana gelen bu bendin önünde biriken suyun ortasında, çapraz yerleştirilmiş küçük dallardan yapılma ağzı suya açılan tek bölmeli yuvalar yükselir.
Dikkatli bir gözlemci, ağaçları devirmekte olan hayvanları görebilir: Kunduzların yaptığı bentte bir gedik açtıktan sonra bir yere gizlenmek bu iş için yeter.Kunduz Hayvanı ve Yuvaları İle İlgili Bilgiler 1 – Kunduz yuvası

Kunduzlar, gediği gözden geçirdikten sonra işe koyulurlar. Uzun kesici dişleriyle ağaçların dibini çepeçevre kemirerek devirmeyi başarırlar. Sonra, açılan bu gediği kestikleri dallarla ve toprakla tıkar, küçük göl eski düzeyine ulaşıncaya kadar telaşla didinir dururlar.

İlginizi Çekebilir.  Türkiye'de Koyun Yetiştiriciliği

Suda Yaşayan Kunduz Toplulukları

Kunduz, 70 cm uzunluğunda (30 cm’si kuyruktur), oldukça iri (bazen 3 kg’dan fazla), birçok özelliğiyle öteki kemirgenlerden ayrılan bir hayvandır. Kesici dişleri çok gelişmiştir, arka ayaklarındaki parmakların arası perdelidir ve bunlar tıpkı yassı, pullu, güçlü kuyruğu gibi, suyun içinde dolaşmasını kolaylaştırır.

Kunduz mükemmel dalabilir, çünkü kulaklarını ve burun deliklerini istediği zaman sımsıkı kapatır. Ayrıca, sürüler halinde yaşar: Her sürü, en ufak bir tehlikede, kuyruğunu şiddetle suya vurarak ırkdaşlarını uyaran gözcüler seçer.

Kunduzlar eskiden Batı Avrupa’da da boldu. Ama postu için avlana avlana soyu tamamen tükendi. Bununla birlikte, son yıllarda bazı ırmakların (Ron, Luvar vb.) küçük kollarına yeniden kunduz getirilmiş ve buralara pek iyi uydukları görülmüştür. Konulan yasaklara rağmen kunduz avcılığı bugün de devam etmektedir.Kunduz Hayvanı ve Yuvaları İle İlgili Bilgiler 2 – Kunduz Özellikleri


İlginizi Çekebilir.  İneklerde Süt Verimini Etkileyen Faktörler

Kunduzun postu değerlidir; zira, kızılımsı esmer renkte, çok sık ve ince tüylerden oluşan kunduz postunun bir özelliği de, bunların üzerinde ince, uzun ve parlak tüyler bulunmasıdır; bu kıllar çıkarıldıktan ve tıraşlandıktan sonra bu posttan kürk elde edilir.

Bu Yazı Ne Kadar Faydalı Oldu?
Bu Yazı Faydalı İse Puanlayabilirsiniz!
[Toplam: Ortalama: ]

Yorumlar

Yorumlar