The title of the page
Hayvanlar

Deniz Kuşları Nelerdir? Özellikleri ve Coğrafi Dağılımları

Hem denizde hem karada yaşamlarını sürdürebilen, canlılar dünyasının en ilginç türlerinden olan deniz kuşları gizem dolu bilgilerle ve özelliklerle donatılmıştır.

Deniz kuşu, kuş aileleri içerisinde farklı bir kategoriye ait olan deniz canlıları ve balıklarla beslenen kuş türleridir. Sıklıkla gördüğümüz martılar, karabaşlar, deniz kuşları ailesine aittir.

Bu kuşların özelliği deniz ortamına ayak uydurmak ve yaşamlarını denizle sağlamaktır.

Aile Sınıflandırması

Deniz kuşları familyası şu şekilde sınıflandırılmıştır:

Penguenler

Bu sınıfta yaklaşık 16 farklı tür bulunur. Güney denizlerinde ve Antarktika’da yaşamlarını sürdürmektedirler.

Tüp Burunlu Kuşlar Sınıfı

Bu sınıfta yaklaşık 93 tür kuş bulunmaktadır.

Sitemizin Uygulaması Google Play'de Deniz Kuşları Nelerdir? Özellikleri ve Coğrafi Dağılımları 1 – google play indir e1608493225897
Test ve Deneme Çözme Uygulamamız Google Play'de Deniz Kuşları Nelerdir? Özellikleri ve Coğrafi Dağılımları 1 – google play indir e1608493225897

At sineği fırtına kuşu, yelkovan kuşu, albatros, dalıcı fırtına kuşu bu türlerden yalnızca birkaçıdır.


Yağmur Kuşları

Dünyanın farklı bölgelerinde yayılım gösteren yağmur kuşları yaklaşık 305 tür kuş dâhil edilmiştir. Martıgiller, dalıcımartıgiller, korsan martıgiller, skimmer kırlangıcı bu türlerden bazılarıdır.

Pelikanlar

Pelikan sınıflandırılmasında yaklaşık 57 tür kuş bulunmaktadır.

Çekiç başlıgiller, yılan boyunlugiller, tropik kuşlar, sümsük kuşugiller, karabatakgiller, pelikangiller sınıflandırmada bulunan türler arasındadır.

deniz kuşlarının coğrafi dağılımları

Coğrafi Dağılımları

Deniz kuşları dünyada hemen hemen tüm coğrafyalara dağılım göstermiş türler barındırmaktadır.

  • Japonya  coğrafi grubu,
  • Hollanda oğrafi grubu,
  • Pasifik  coğrafya grubu,
  • Afrika coğrafi grubu,
  • Avustralya -Asya coğrafi grubu,
  • Birleşik Krallık  coğrafi grubu, farklı türlerden ve familyalardan kuşları barındırır kategorilerine göre incelenirler.

Deniz Kuşlarının Özellikleri

Karaya ve suya uyumluluk gösteren deniz kuşu türleri aile yapılanmasında tam bir sadakat örneği göstermektedirler. Üreme zamanlarında yuvalarını yaptıkları bölgeye geri dönerek evlerine ve eşlerine bağlılıklarını gösterirler. Çok uzun yıllar hayatta kalabilirler. Açık denizde ilerlerken koku alma duyularını kullanan deniz kuşları kokuları haritaya dönüştürerek ilginç bir pusula elde etmektedirler. Koku pusulası sayesinde açık deniz üzerinde kat edilen 3 – 4 mil mesafeden tekrar yuvalarına geri dönebilmektedirler.

Yapılan araştırmalarda deniz kuşlarına takılan GPS cihazları sayesinde koku alma duyularını haritaya dönüştürmelerinin gizemi çözülmeye çalışılmıştır. Deniz kuşlarının rastgele değil bir bilinç dâhilinde hareket ettiklerini ispat eden veriler, aynı zamanda hareketlerin hava hareketleri ile ilişkili olduğunu ortaya koymuştur. Bu canlılar deniz dibinde yaşayan planktonların hücrelerinden yayılan kokuyu işaret olarak kullanmaktadırlar. Koku sayesinde yönlerini ve besin kaynaklarını elde eden deniz kuşları haritayı zihinlerinde çıkardıktan sonra eve dönüş yolunu da kolaylıkla bulabilmektedirler.

deniz kuşlarının özellikleri

İlginç Savunma Mekanizmaları

Deniz kuşları henüz yumurta içerisinde bir yavru iken birbirlerine sinyal göndermenin ve hayatta kalmanın yollarını bulmuşlardır. Uzun yıllar yaşamalarını bu mekanizma ile açıklamak mümkündür. İncelenen embriyolar üzerinde bir titreşim iletişim ağı kurulduğu tespit edilmiştir. Yapılan deneyin detayları ise şu şekildedir:

Bir adada bulunan sarı bacaklı martı kuşlarının 90 adet yumurtası toplanır üçer üçer farklı yuvalara ayrılan yumurtalar çatlama ya 6 gün kala birbirinden ayrılır. Yumurtalar tehlike sinyallerine maruz bırakılır. Verilen sinyaller doğrultusunda yumurtalarda oluşan titreşimin yuvadan alınan diğer yumurtalara da aktarıldığı tespit edilir. Embriyolar yumurtadan çıktıktan sonra tespit edilen stres hormonu artışı, tehlike anında üretilen ve yükseltilen hormonlardandır.

Henüz diğer kuş türleri için araştırmaya tabi tutulmayan bu iletişim yöntemi kuş bilimcilerin oldukça dikkatini çekmiş durumda. Bu canlıları merak eden, kuş dünyasına ilgi gösteren bilim insanlarının türler üzerine araştırmaları deniz kuşları hakkında ve kuş türleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmamızı sağlayacaktır.

Denizin asi çocukları olarak bilinen deniz kuşları denizcilikle ilgili birçok gizemi içlerinde barındırmaya devam edeceklerdir. Bu muhteşem biyolojiden öğreneceğimiz çok fazla şey var.

Canlılar üzerine daha fazla bilgi edinmek için “Hayvanlar” kategorimiz altında yayınlanan diğer içerikleri de incelemenizi öneririz.

Yorumlar

YorumlarBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu