The title of the page
Hayvanlar

Kurt Nedir? Kurtlar Hakkında Kısaca Bilgi

Kurt, “köpeğe, özellikle Alman çoban köpeğine benzer. Bununla birlikte, birçok özelliği onu köpekten ayırır: Kuyruğu daha kısadır ve hemen hemen hiç kalkmaz, göğsü geniş, vücudunun ön kısmıyla ön bacakları çok güçlü, çeneleri çok kuvvetlidir. Duyu organları (görme, koklama, işitme) pek gelişmiştir. Gözleri çekik ve altın sarısı rengindedir. Kurt, en güçlü çağına 4 ile 8 yaş arasında erişir ve 15 yaşına kadar yaşayabilir.Kurt Nedir? Kurtlar Hakkında Kısaca Bilgi 1 – kurt hakkında bilgi

Eskiden kurtlar, köylere yaklaşır, hatta şehir kapılarına kadar gelirlerdi. Bu hayvandan öteden beri korkan insanlar, ona, hikâye ve “masallarda “hain” rolünü verirler (Kırmızı Şapkalı Kız, Kurt ile Kuzu). Gerçi kurt, beslenmek için avlanır, ama herhangi bir etçil hayvandan daha vahşi değildir ve insana ancak çaresiz kalınca saldırır. Toplu yaşamayı sever, kışın sürüler halinde dolaşır. İlkbaharda sürü dağılır ve her çift egemen olabileceği bir alan bulmaya bakar.
Türkiye’de avcıların hiç rahat bırakmadığı kurdun soyu tükenmek üzeredir. İtalya, İspanya ve Orta Avrupa’da da hâlâ kurda rastlanır.

Bunu da Okuyabilirsin...  Primat Nedir?

Yorumlar

YorumlarBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu