Dünyanın En Hızlı Kuşu Hangisidir? | Onlinezeka
Hayvanlar

Dünyanın en hızlı kuşu hangisidir?

Dünyanın en hızlı kuşu hangisidir ve saatte kaç km hıza kavuşabilmektedir? Özellikleri nelerdir ve nasıl beslenir? Bu araştırmamızda sizlere bu soruların yanıtlarını sunmak istedik.

Dünyanın en hızlı hava hayvanı yani kuşu olarak binen hayvan Gökdoğandır. Gökdoğanın havayken yatay hızı 180 dalış hızı ise 320 km/saat olabilmektedir. Yeryüzündeki çoğu iklimde yaşamını kolaylıkla sürdürebilen Gökdoğan kuşu, av olarak kendinden küçük kuşları seçer. Bu nedenle yaşam süresi uzundur.

Dünyanın en hızlı kuşu hangisidir? 1 – gokdogan kusu ozellikleri

Dünyanın en hızlı kuşu Gökdoğan Hakkında Bilgiler

Gökdoğan kuşu Doğangiller (Falconidae) familyasına ait bir kuş türüdür ve dünyanın en hızlı kuşu olarak kabul edilmektedir. Oldukça büyük olan bu kuş beyaz gri ve siyah gibi renkleri vücudunda bulundurur. Bu renkler ona estetik bir hava katar. Bu canlılarda cinsiyet ayrımı boyutlarına bakılarak yapılır. Gökdoğan kuşlarında dişiler erkek bireylere göre fiziksel olarak daha büyüktürler.

Bunu da Okuyabilirsin...  Keçi Hayvanı Özellikleri Nelerdir? Keçiler Hakkında Her Şey

Dünyanın en hızlı kuşu nerede yaşar?

Gökdoğan kuşu çoğu iklimde yaşayabildiği için dünyanın dört bir yanına dağılmıştır. Elde edilen verilere göre yeryüzünün en yaygın vahşi kuşları arasına da girmeyi hak etmiştir. Gökdoğan kuşu diğer kuşları avlamasının yanı sıra yerde bulunan kertenkele ve böcekler ile de beslenmektedir. Gözleri çok keskin olan bu kuş çok uzaktan bile avını rahatlıkla görebilmektedir. Gökdoğan kuşunun boyu 35 ile 55 metre arasında değişebilmekte, kanat açıklığı ise 110 santimetreyi bulabilmektedir. Ağırlığı ise 500 gram ile 1500 gram arasında değişebilmektedir.

Gökdoğan Nasıl Beslenir?

Dünyanın en hızlı kuşu olan Gökdoğan kuşları beslenme konusunda çok seçici sayılmaz. Gökdoğan kuşu neredeyse tüm kuşlar ile beslenebilmektedir. Gökdoğan kuşu iri cüssesi ve yüksek hızı sayesinde avlanmakta zorluk çekmez. Bu kuşlar hızları sayesinde avlarına karşı büyük bir avantaj sağlarlar. Bir Gökdoğan kuşunun dalışa geçip hızını 300 km/saat hıza çıkarması avını yakalamasını kolaylaştırır. Yeryüzündeki çoğu kuş Gökdoğan kuşunun hâkimiyet bölgelerinde yaşayamaz ve onu alt edemezler.

Bunu da Okuyabilirsin...  Kurt Nedir? Kurtlar Hakkında Kısaca Bilgi
Dünyanın en hızlı kuşu hangisidir? 2 – gokdogan kusu hizi

Gökdoğan ne kadar hızlıdır?

Bu kuşların hayatta kalabilmek ve beslenebilmek adına en önemli kozları hiç şüphe yok ki hızlarıdır. Bir kuşun uçuş esnasındaki hareket kabiliyeti ve hızı onun için yaşam ve ölüm kadar önemli bir husustur.

Gökdoğan kuşu yüksek hızı ile bilinmektedir. Bu sebeple saatte ne kadar hıza yükselebildikleri merak edilmektedir. 180 km/ saat hızla uçarak neredeyse üst sınıf bir araba kadar hızlı giden bu kuşların dalış esnasında 320 km/ saat hıza ulaşabildikleri bilinmektedir.

Bunun yanında bazı özel Gökdoğan kuşlarının 400 km/ saat hıza bile çıkabildikleri bilinir. Kemik ve deri yapıları sayesinde bu yüksek hız onları fiziksel olarak etkilemez ancak dalış süresini uzun tutmaları onlar açısından iyi değildir çünkü yüksek hız sırasında ısınır ve vücut hücreleri bundan olumsuz etkilenir.

Bunu da Okuyabilirsin...  Kınkanatlılar Özellikleri Nelerdir? Kınkanatlılar Hakkında Her Şey

Dünyanın en hızlı kuşu olan Gökdoğan üzerine hazırladığımız bu ayrıntılı içeriğin ardından hayvanlar dünyasının diğer bireyleri hakkında da detaylı bilgiler ulaşabilmek için “Hayvanlar” kategorimizi mutlaka ziyaret etmenizi öneririz.

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak