“Detaya inme” teknolojinin temel pren­siplerinden biridir. Örneğin önce telgraf bulunmuştur. Daha sonra haberleşme tekno­lojisi ev telefonu, ev telsizi, cep telefonu, ince cep telefonu, görüntülü cep telefonu, bilgi­sayarlı cep telefonuna doğru geliştirilmiştir. Görüldüğü gibi teknoloji ne kadar gelişirse detaylandırma gücü o oranda artmaktadır.

Nanoteknoloji de en gelişmiş teknolojiler­den biridir. Yapıları, cihazları ya da sistem­leri santimetrenin milyarda biri ölçeğindeki şekil ve boyutlarını kontrol ederek tasarlar, özelliklerini belirler ve üretir. 10 atomun bir araya gelmesi ancak tek bir nano parçacık oluşturabilir. Bir nanometre milimetrenin milyonda birine eşit olan bir uzunluk birimi­dir. Eğer insanın saç telinin 80.000 nanomet­re ve kırmızı kan hücreleri ise 7000 nanomet­re olduğunu düşünürsek bir nanometrenin ne kadar küçük bir ölçü olduğunu daha iyi anlayabiliriz.

İlginizi Çekebilir.  Hava Yastığı Nasıl Çalışır?

Nano Teknoloji Nerelerde Kullanılıyor?

Nanoteknolojinin özelliği, ürünlerin atom ve molekül düzeyinde incelenmesi ve değiştirilebilmesidir. Çünkü herhangi bir madde nano ölçekte normal boyutlarında olduğundan çok daha farklı özellikler gösterebilir. Nanoteknoloji günümüzde seramik gibi yapısal uygulamalarda, vücut bakım ürün­lerinde, elektronik parçalarda ya da çevre korumada kullanılabiliyor.

Hatta yakın zamanda nanoteknoloji saye­sinde daha hızlı bilgisayarların üretilebilece­ği düşünülmektedir. Ayrıca boya sanayinde kullanılarak daha hafif boyalar yapılabileceği ve uçak gibi araçlarda kullanıldığında toplam ağırlığını düşürerek daha az yakıt tüketilme­sine yol açacağı sanılmaktadır.

Bu Yazı Ne Kadar Faydalı Oldu?
Bu Yazı Faydalı İse Puanlayabilirsiniz!
[Toplam: Ortalama: ]

Yorumlar

Yorumlar