The title of the page
Eğitim

Eğlenerek Öğrenmek, Kolay Öğrenmenin Sırrı…

Hiç çalışmadan, uğraşmadan öğrenmeyi keşfeden biri için hayat çekilmez olurdu ama kolay yoldan öğrenmeyi keşfeden biri için öğrenmenin kendisi eğlence olur… Oyun ve çocuk birlikteliği için sayısız makale yazılmış olsa da bu gerçeğin sürekli göz ardı edilmesi günümüzde kaçınılmaz. Keza oyun var ama çoğunlukla öğrenme sürecine dahil edilmiyor. Oyunla öğrenme arasında bir ayrılık oluşturuluyor. Şimdi ders vakti, şimdi de oyun vakti.

Birey olmak, gerçek birey yeteneklerine ve davranışlarına sahip olmanın ilk şartı özgün yorum yapabilme olmalı. Özgünlükten kasıt sıfır etkilenme değil, öğrenilmiş ve özgünleşmiş olanı yaşatmaktır. Bunun yolu da aslında oyundan geçer.

Teknolojiden Kaçmak

Çocukları teknolojiden kaçırmak, teknoloji kaçkınlarının bile başaramayacağı şey. Zamanın ruhuna ters durmak rüzgara karşı koşmak gibidir, akıntıya karşı kürek çekmektir. Oysaki davranış modeli olarak birlikte ve barışık yaşamayı tercih eden ebeveynler için çocuklarının yeteneklerinin geliştiğini görmek muazzam bir duygudur. Esas sorun teknoloji ve onun tüm nesnelerine savaş açmak değil, teknolojiyi oyunla öğrenme aracı olarak kullanmaktır.

Bunu da Okuyabilirsin...  Tüketici Hakları Nedir, Nelerdir? Tüketiciyi Koruma Haftası

Eğlenerek Öğrenmek, Kolay Öğrenmenin Sırrı Dediysek O Kadar da Kolay Değil

Zorlukları aşarak, başarma duygusu birey için özgüven kazanma yönünden bir avantajdır. Bunu alışkanlık haline getirmek ise başarıya giden yolda ilk anahtarın ele geçirilmesi demektir. Kişinin bağımsızlığı, özgürlüğü ona tek başınalığı getirirken asla yalnızlaştırmayacak tam tersine sorgulayan, analiz eden üreten bir lider kimliği doğuracaktır. Geleceğimizi bırakacağımız çocuklarımızın bu niteliklere erişmesi için anne baba ve öğretmen tavrı bu şekilde kazanılacaktır.

Korku Yerine Cesaret

Cesur olmak için fiziki güç yeterli değildir. Akıllı olmak, olayları dikkatle gözlemek gerekir. Cesur kişi bir nevi ön izleme yapar gibi yaşananlara bakar, tartar ve adımını öyle atar. Doğru tavır alması onun liderlik özelliğinden kaynaklanır. Korku ise alabildiğince yalnızlık içerir, sosyal destekten yoksun kalmıştır, bilgi sahibi olsa bile adım atma yeterliliği cılızdır.

Bunu da Okuyabilirsin...  İnsan ve Çevre

Oyun ve Öğrenme
Hangi oyunun yaratıcı hangi oyunun gereksiz hatta zararlı olduğunun tespiti için elbette ki pedagog, psikolog ve eğitmen görüşleri önemlidir. İstatistikler çok boyutlu,çok yönlü olarak konuya dahil edilmeli ve yararlı oyun temaları öne çıkartılmalıdır.

Sitemizin Uygulaması Google Play'de Eğlenerek Öğrenmek, Kolay Öğrenmenin Sırrı... 1 – google play indir e1608493225897
Test ve Deneme Çözme Uygulamamız Google Play'de Eğlenerek Öğrenmek, Kolay Öğrenmenin Sırrı... 1 – google play indir e1608493225897

Doğaya Dönmek
Doğaya dönüşün, modern iş hayatının zulmü olan bir çok hastalığa karşı tek çözüm olduğunu savunanlar biliyorlar ki doğaya dönüşün tek bir yolu ekolojik gıdalar ve bol oksijen değildir. Doğal yolla öğrenilecek her şeyin bu kapsama dahil edilmesi lazımdır. Böyle bir yaşam tarzını günümüz atmosferik şartlarında tümüyle inşa etmek neredeyse imkansızdır. Belki de doğal yaşama en yakın yaşam tarzına razı olmak en doğru olandır… Az ve öz teknoloji, az ve öz uçak yolculukları…


Bunu da Okuyabilirsin...  E-Öğrenme Nedir?

Şahbender KORKMAZ

Yorumlar

YorumlarBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu