Hayvanlar

Kaz Hayvanlarının Özellikleri Nelerdir? Kaz Hayvanları Hakkında Her Şey

Kaz Hayvanlarının Özellikleri Nelerdir? Kaz Hayvanları Hakkında Her Şey 1 – Kaz Hayvanları Nasıldır Kaz Hayvanları Hakkında Her Şey

Kaz Hayvanları Nasıldır?

KAZSILAR takımının (anseriformes) anatidae familyasının anser cinsini oluşturan dokuz, branta cinsini oluşturan beş iri yapılı kuş çeşidinin ortak adıdır.

Kazlar irilikleri açısından aynı familyadan olan kuğu ve ördeklerin arasında yer alır. Erkek ve dişi birbirine benzerse de, erkek genellikle daha iridir, ördeklere oranla karaya daha bağımlı olan kazlar karada kolayca yürür ve az yüzer. Taze otlan yer, boynu hilalli kaz su bitkileriyle beslenir. Topluca göç etmesine ve beslenmesine karşın, tekeşli, karmaşık bir yaşam sürer. Yere yaptıktan basit yuvalarda dişiler, sayılan 3-12 arasında değişen yumurtalar üzerinde yaklaşık 24-33 gün kuluçkaya yatarlar.

Bunu da Okuyabilirsin...  Kelebeğin Özellikleri Nelerdir? Kelebekler Hakkında Her Şey

 

Yabanıl türlerinin çoğu göçleri sırasında ya da kışı geçirmek için Türkiye’ye gelir. Asya’nın kutup çevresi kesimlerinde yuva yapım, Kasım ayında ekili tarlalara gelen fasulye kazı (anser fabalis); evcil atası sayılan yaban kazı (a. anser) ile sakarca (a. albifrons) en kuzeydeki bölgelerde yuva yapar, kışı polderlerde ve bataklık çayırlarda geçirir; polderlerin ve bataklık çayırlarının yanı sıra dağ ormanlarım da seven küçük sakarca (a. erythropus) Orönland ve Spitzberg’de yuva yapan gilik (a. brach- yrhynchus) Kanada’mn kuzeyinde yuva yapan, bembeyaz tüylü kar kazı (a. caerulescens) da Avrupa’da çok rastlanan türlerdir.

 

Evcil kaz ırklarının başhcalan arasında adi kaz, Toulouse kazı (kaz ciğeri üretimi) Embladan kazı (tüyünden pufla elde edilir), Poitou kazı (derisinden faydalanılır), Alsace ve Bourbonnais kazı, kıvırcık Tuna kazı, Gine kazı (palaz sürüsünü yönetir) vb. sayılabilir.

Bunu da Okuyabilirsin...  Tavşan eti haram mı?

 

Türkiye’de kaz yetiştiriciliği özellikle Doğu Karadeniz Bölgesi’nde, Ağrı, Erzurum ve en çok Kars illerinde gelişmiştir. Bu yöredeki kırsal kesimlerde et ve yağ gereksiniminin bir bölümü kazdan karşılanmaktadır.

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak