Çürümüş dişler zaman zaman şiddetli ağrılara neden olarak hayatımızı olumsuz şekilde etkileyebiliyor. Peki, çürük diş ağrısına karşı ev ortamında ne yapabiliriz?

İlk önce şunu ifade etmek gerekir ki, bir diş çürümüşse bunun için tek ve kalıcı çözüm dişim hekimine gitmektir. Diş hekimine gidene kadar ağrıyı yatıştırmak ve anlık rahatlama yaratmak için uygulanabilecek bazı yöntemleri sizler için derledik.

1) Dişleri fırçalamak: Dişlerinizi fırçalayın, ağrıya sebep olan bölgeyi iyice temizleyin. Ağrı olan bölgede yemek artıklarının kalmamasına özen gösterin.

2) Tuzlu su ile gargara: Yarım çay bardağı suya 1 çay kaşığı tuz ilave edin ve karıştırın. Karışım ile gargara yapın. Bu yöntem çürük diş ağrısına karşı etkilidir.

İlginizi Çekebilir.  Damla sakızı, kullanımı ve faydaları

3) Misvak ile masaj yapmak: Ağrı yapan çürük dişe misvak ile masaj yapabilirsiniz. Misvak, antibakteriyeldir ve virüsleri yok eder.

4) Tuz ve toz biber karışımı: Eşit miktarda tuz ve toz biber karıştırılır. 1-2 damla su ilave edilir; macun kıvamındaki karışım dişe uygulanır.


5) Yastık seviyesini yükseltmek: Çürük diş ağrısı özellikle geceleri daha sık rastlanır. Gece saatlerinde şiddeti daha yüksek olabilmektedir. Yastık seviyesini yükseltmek ağrının azalmasını sağlar.

6) Kekik yağı ve su karışımı: Bir miktar suya biraz kekik yağı ekleyerek oluşan karışım ile gargara yapabilirsiniz. Bunu gün içinde 1-2 kez tekrar edebilirsiniz.

Bu Yazı Ne Kadar Faydalı Oldu?
Bu Yazı Faydalı İse Puanlayabilirsiniz!
[Toplam: Ortalama: ]
İlginizi Çekebilir.  Siyah Sarımsak Nasıl Fermente Edilir?

Yorumlar

Yorumlar