Katalonya Nerededir?

Avrupa’da, Ispanya’nın kuzeydoğusunda yer alan Katalonya Bölgesi (özerk), Fransa’ya da sınır komşusudur. 31.930 km’lik alanında 5.958.000 insanın yaşadığı bu bölge Barcelona, Gerona, Lerida ve Tarragona adlı dört ilden meydana gelir.

Coğrafya

Fiziksel bölümlemeler sınır ile Ebro Deltası arasında başlıca üç temel bütün ortaya çıkarır: Pireneler; Kıyı Katalonyası; İç ya da Orta Katalonya.

Tarih

MÖ 1000 yılına doğru ortaya çıkan Keltler, bugünkü Katalonya topraklarına yerleştiler ve yerli halka karışarak çeşitli İber kabilelerini oluşturdular. Yunanlılar MÖ 13.-6. yüzyıllar arasında kıyıdaki çeşitli yerlere yerleştiler.

Katalan ulusal kimliğinin yeniden doğuşu 17. yüzyılda ortaya çıktı. IV. Felipe’ye karşı ayaklanan ve Fransızlar’ın desteğini alan Katalanlar, Fransız protektorasında bağımsız bir cumhuriyet ilan ettiler (1640-1652). Çatışma, Katalan Anayasası’nın tanınmasıyla sona erdi (1652). Bununla birlikte, Pirene Barışı’yla (1659) Roussilion Kontluğu ve Cerdanya’nın bir bölümü Katalonya’dan alınarak Fransa’ya verildi. İspanya Veraset Savaşı’nın galibi IV. Felipe, Arşidük Carlos de Austria’nın adaylığını desteklemiş olan Katalonya’nın elindeki tüm ayrıcalıkları geri aldı ve burada Castilla kamu hukuk sistemini yerleştirdi.

İlginizi Çekebilir.  Fatih Sultan Mehmet Dönemi Savaşları Ve Gelişmeleri (Detaylı)

Katalon solu hızla milliyetçi bir nitelik kazandı; komünist ve sosyalist partilerin yanı sıra özellikle anarşizm iyice yerleşti. 1931’de cumhuriyetçiler Katalonya’daki seçimleri kazandılar ve Madrid’le özerklik statüsü ve bölgesel bir hükümet konusunu görüştüler. Ama 1939 başında Franco’nun birlikleri Katalonya’yı işgal etti; bölge, özerklik yolunda elde ettiği tüm ayrıcalıkları yitirdi. Franco’nun devrilmesinden sonra Katalan milliyetçiliği görece yumuşamış göründüyse de Katalan bilinci ve kültürel uyanışı büyük bir önem kazandı. 1979 Referandumumla bölgesel bir özerklik kabul edildi ve Jordi Pujol’un bölgesel partisi 1980’de bölge parlamentosu için yapılan seçimi kazandı. Pujol bölgesel hükümetin başına getirildi.


Ekonomi

Tanm çeşitli, aynı zamanda da niteliklidir: Bağ, turfandalar, meyve bahçeleri, hayvancılık (bütün bunlar Akdeniz ikliminin ya da nemli bir iklimin özelliklerini taşır). Sanayi bakımından, Katalonya’yı Ispanya’nın ekonomik kutuplarından biri ve güneyin yoksul illerinden gelen işçileri çeken büyük bir odak haline getiren çok az şey vardır. Ticari etkinliklerden doğan gelenek, grafik sanatlar ve özellikle de tekstil (pamuk, yün, tuhafiyecilik) sayesinde varlığını korumaktadır. Toprak altından yalnızca potas çıkarılır. Sanayi daha çok dönüştürme sanayisine dayanır: Makine (otomobil), kimyasal maddeler ve besin maddeleri sanayileri. Sanayinin büyük bölümü Valles’de bulunan, otoyol ağıyla Fransa’ya doğru uzanan “Büyük Barcelona”da toplanır.

İlginizi Çekebilir.  Soykırım Suçunun Unsurları

Katalonya Nerededir? Katalonya Hakkında Her Şey 1 – Katalonya Nerededir Katalonya Hakkında Her Şey.

Costa Bravo üzerindeki Cadaques Uman’ndan bir görünüş.

Bu Yazı Ne Kadar Faydalı Oldu?
Bu Yazı Faydalı İse Puanlayabilirsiniz!
[Toplam: Ortalama: ]

Yorumlar

Yorumlar