Kimdir?

Necip Fazıl Kısakürek Kimdir? Necip Fazıl Kısakürek Hakkında Her Şey

Necip Fazıl Kısakürek Kimdir? Necip Fazıl Kısakürek Hakkında Her Şey 1 – Necip Fazıl Kısakürek Kimdir Necip Fazıl Kısakürek Hakkında Her Şey

Necip Fazıl Kısakürek Kimdir? Necip Fazıl Kısakürek Hakkında Her Şey

İSTANBUL’da 1905 yılında dünyaya gelen Necip Fazıl Kısakürek, Bahriye Mektebi’nden sonra bir süre de İstanbul Dârülfünunu (üniversite) Felsefe Bö- lümü’nde okudu. Milli Eğitim Bakanlığımca felsefe öğrenimi için Paris’e gönderildiyse de öğrenimini yanda bırakarak döndü. Uzun süre banka memurluğu yaptı (1926-1939). Sonra Dil ve Tarih – Coğrafya Fakükesi’nde, Devlet Konservatuvarı’nda ve Güzel Sanatlar Akademisi’nde öğretim üyeliğinde bulundu (1939-1943). Fıkra yazan olarak çeşitli gazetelerde çalıştı. Bu arada kendi gençlik döneminin en başarılı edebiyat dergilerinden biri olan Ağaç’ı yayımladı (1936). Edebiyat dergisi olarak 1943’te çıkarmaya başladığı Büyük Doğu’ yu, 1945’ten sonra Doğu uygarlığına bağlı gelenekçi, dinci ve hanedana bir siyaset gazetesi haline getirdi. Batılılaşmayı ve Atatürk devrimlerini sert eleştirilere konu yaptı. Birçok defa kapanan ve yeniden yayımlanan bu gazetede çıkan yazılarından dolayı kovuşturmaya uğradı ve cezaya çarptırıldı.

Bunu da Okuyabilirsin...  Resul Aydemir kimdir? Memleketi ve hayatı

 

Necip Fazıl Kısakürek’in Sanat ve kişiliği

Cumhuriyet döneminin ilk şair kuşağı içinde önemli bir yeri olan Kısakürek, insanın iç dünyasındaki acılı çalkantıları şiirlerinde ustaca dile getirdi. Şiirlerinde yalnızlık, iç sıkıntısı, huzursuzluk ve ölüm gibi temalara geniş ölçüde yer verdi. Sonra şiirde gittikçe mistik duygulara, doğaüstüne, dine yöneldi. Böylece giderek maddeci ve toplumcu şiir akımının karşı kutbu olarak bireyci, maneviyatçı ve dinci şiirin tek temsilcisi haline geldi. Ancak din ve siyaset propagandasını ön plana alarak geniş kitleleri etkileme çabasına girişmesi yüzünden şiirdeki eski önemini yitirdi. Bu arada yazdığı tiyatro eserleri daha başarılı oldu. Bunlardan Namıdiğer Parmaksız Salih (1948) iki defa filme alındığı gibi, Sabırtaşı oyunu da CHP Piyes Yarışması’nı kazandı.

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak