Ülkemizde dünya zeytin yağı üretiminin %7 si yapılmaktadır. Bunun %2 lik kısmı bizlerin tüketimine yetmektedir.  Türkiye Akdeniz ikliminin hakim olduğu   Yunanistan, Tunus İtalya ve İspanya gibi ülkelerle beraber dünyanın en önemli  zeytin ve zeytinyağı üreticisidir.

Ülkemizde zeytin en çok  Aydın, İzmir, Balıkesir’de yetişmekte olup, üretilen zeytinlerin büyük kısmı  yağ elde edilmektedir.  Üretilen zeytinlerin yaklaşık dörtte biri de sofralarda daha çok kahvaltılarda sofralık zeytin olarak değerlendiriliyor.  Zeytin ağaçları 2 yılda bir ürün vermekte. Türkiye 900 kadar zeytinyağı fabrikasıyla dünyadaki zeytinyağı üretimi sıralamasında 5. Sırayı alıyor.

Ülkemizdeki zeytinlikler  Akdeniz, Marmara, Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve Ege Bölgesi`nde bulunuyor.  Manisa (Akhisar), Ayvalık, Mudanya, Edremit Körfezi, Orhangazi, İznik, Gemlik ve Yalova gibi yerlerde zeytin ağacı en çok bulunan yerler.

İlginizi Çekebilir.  En İyi 10 Dijital Fotoğraf Makinesi 2017

Zeytinin ve Zeytinyağının Dünya Ekonomisindeki Yeri

Zeytinyağı ve zeytin, sağlığa faydasından dolayı daha çok tüketilmeye başlamıştır. Zeytin ihraç eden ülkeler için önemli döviz girdisi sağlamaktadır. Ülkemiz de zeytin ve zeytinyağı satan ülkeler arasında ilk 5 sırada yer almaktadır.  Türkiye’den başka İtalya, Portekiz, Tunus, Suriye, Cezayir, Fas, Yunanistan ve İspanya önemli zeytin üretim kapasitesi taşımaktadır. Hem zeytin hem de zeytinyağı sadece dış Pazar değil, iç piyasada da önemli bir tüketim alanına sahiptir.
Zeytinin Faydaları

Zeytinin Faydaları

Kutsal kitaplarda şifa kaynağı olarak gösterilen zeytinin sayısız faydası vardır.  Zeytin iştah açıcı, idrar söktürücü ve ateş düşürücü özelliklere sahiptir.  Şeker hastaları için de önerilmektedir. Zeytin tansiyonu düzenler. Besin değeri çok yüksek olan zeytinde önemli oranda bitkisel protein bulunmaktadır.  Zeytinde yağ, A, C, E vitaminleri ile kalsiyum, fosfor, kükürt, klor, magnezyum mineralleri vardır. Kalp ve damar sağlığı için ilk akla gelen gıda zeytindir.


İlginizi Çekebilir.  Nokia 3310 Fiyatı ve Özellikleri

Zeytinyağının Faydaları

Zeytin fabrikalarda işlenerek yağa dönüştürülür. Zeytinden elde edilen bu yağ, sağlığımız için çok önemlidir.  Zeytinyağında A, E vitaminleri ile az da olsa fitoserol maddesi bulunmaktadır.  Her sabah aç karnına içilen 1-2 çorba kaşığı zeytinyağı yumuşatıcı ve yatıştırıcı etki gösterir. Barsak hareketlerini düzenler, sindirimi kolaylaştırır ve safra söktürücü etki gösterir.  Zeytinyağı katkılı şampuanlar saç dökülmesini engeller. Saçta kepek oluşmasını önler ve saçın çabuk uzamasına katkı sağlar. Zeytinyağının cilt sağlığına olumlu etkileri vardır. Cildin yaşlanmasını geciktirir, kırışıklıkları önler. Dermokozmetik amaçlı kullanılmaktadır

Bu Yazı Ne Kadar Faydalı Oldu?
Bu Yazı Faydalı İse Puanlayabilirsiniz!
[Toplam: Ortalama: ]

Yorumlar

Yorumlar