Ayakkabının Ayağı Vurması Nasıl Engellenir?
İlgi Çekici Konular

Ayakkabı vurmasına çözüm

Ayakkabılar günlük yaşamda herkesin kullanmak durumunda olduğu bir üründür. Kimi insanlar yeni bir ayakkabıyı aldıktan sonra ayağı vurma sorunu ile karşı karşıya kalabiliyor. Bu sebepten ötürü ayakkabısını kullanamayan birçok kişi var. Peki, bu sorun nasıl çözülür?

Ayakkabıların birçoğu deriden yapılmaktadır. Bu sebeple derinin nasıl yumuşatılabileceğini ele alacağız.
Ortopedi uzmanları ayakkabıların ayağı vurmasının ciddi sorunlara neden olabileceğini, bundan ötürü de alınacak olan ayakkabıların denenerek alınması gerektiğini ifade ediyor.

Alınan yeni ayakkabılarda topuğa ve ayak parmaklarına vurma sorunları ile karşı karşıya kalınabiliyor. Bu sorun ayakkabı yapısının yumuşatılmasıyla ortadan kaldırılabiliyor.

Ayakkabı nasıl yumuşatılır?

Buhar yöntemi: En eski yöntemlerden bir tanesidir. Özellikle yeni aldığınız ayakkabılarda vurma sorunu yaşadıysanız ve su toplaması gibi bir durum ile karşı karşıya kaldıysanız bu yöntemi uygulayabilirsiniz. Buhar yöntemini uygulamak için bir tencereye su koyun ve kaynatın. Kaynattığınız suyun buharı üzerinde ayakkabınızı 5 dakika kadar tutun. Bu işlemin hemen ardından ayakkabınıza baskı uygulayarak içine gazete kağıtlarını sıkıştırın. 2-3 gün kadar ayakkabılarını bu şekilde bırakın. Ayakkabıda genişleme ve yumuşama meydana gelecektir.

Bunu da Okuyabilirsin...  Türklerin yabancıları şaşırtan 5 hareketi

Boyama yöntemi: Genelde deri ayakkabılarda vurma sorunu yaşanır. Ayakkabı yapısında sertlik vurma sorunu ile karşı karşıya kalmamıza neden olur. Ayakkabı yapısını yumuşatmak için boyama yöntemi de kullanılır. Ayakkabınızı boyayın ve kurumasına yakın bir kez daha boyama işlemini yenileyin. Bunu 1-2 kez yaptıktan sonra ayakkabının yumuşadığını göreceksiniz.

Sabun yöntemi: Sıvı sabunu ayakkabınızın üstüne sürün ve güneşin altında kurumaya bırakın. Ayakkabının sert yapısı yumuşayacaktır. Bunu 1-2 kez uyguladıktan sonra ayakkabınızı bir bez ile temizlemeyin ihmal etmeyin. Sabun yöntemi de ayakkabınızın yumuşamasını sağlayacaktır.

Badem yağı yöntemi: Badem yağı hem ayakkabının derisini korur hem de yumuşatır. Bu sebeple kullanılması tavsiye edilen yöntemlerdendir.

Kalıp yöntemi: Denenmeden alınan ve değiştirilme şansı olmayan ayakkabılar, tamirciler yardımıyla kalıba sokulabilir. Siz de ayakkabılarınızın kalıbını genişletmek için bir ayakkabı tamircisinden yararlanabilirsiniz.

Bunu da Okuyabilirsin...  Kanunname mi, kanun name mi? Nasıl yazılır?
Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak