Kolay Ezber Nasıl Yapılır?
İlgi Çekici Konular

Kolay ezber nasıl yapılır?

Kimi insanlar ezber konusunda başarılıyken kimisi de bu konuda pek de iyi değildir. Peki, kolay şekilde ezber nasıl yapılır?

Ezberleme konusunda güçlenmenizi sağlayacak olan en önemli etken sürekli tekrardır. Daha önce çok fazla ezber yapmamış bir kişi, ezber yapması gereken durumlarda güçlük çeker. Beyin ezbere alıştıkça işiniz çok daha kolay hale gelir.

Ezber yapma teknikleri

1) Ortamın uygunluğu

Yapılan araştırmalar sessiz ve sakin ortamlarda çok daha kolay ezber yapılabildiğini ortaya koymuştur. Bu sebeple ezber yapmadan önce bulunduğunuz ortamın ugun olup olmadığını kontrol edin.
Sessiz ortamın yanı sıra zihnin de boşaltılması gerekir. Hayatın karmaşasını bir kenara bırakıp sadece yapacağınız ezbere odaklanın.

Bunu da Okuyabilirsin...  Kuşburnu mu, kuş burnu mu? Nasıl yazılır?

2) Kısa metinler ile alıştırma yapın

Ezber konusunda güçlük yaşıyorsanız ya da daha önceden ezber deneyiminiz yoksa; kendizi alıştırmak adına kısa metinler içeren tekerlemeler, dualar gibi metinleri ezberleyin.

3) Beyni güçlendirin

Birçok besin beynin güçlenmesine ve hafızanın daha etkili şekilde kullanılmasına yardımcı olur. Kuru üzüm, fındık, yumurta, yoğurt ve balık gibi besinler beyni güçlendirir.

4) Doğru zamanı tercih edin

Sabahın ilk saatlerinde dinlenmiş bir şekilde çok daha kolay ezber yapabilirsiniz. Çünkü günün ilerleyen saatlerinde birçok şeyle meşgul olacaksınız ve beyniniz yorulacak. Bu da ezber yapmanızı zorlaştıracaktır.
Uzmanlar, düzenli ve yeterli uyuyan bir insanın zihninin en açık olduğu saatlerin sabah 5-6 olduğunu ifade ediyor.

5) Zekanızı geliştirin

Bunu da Okuyabilirsin...  Çamaşır Makinenize Aspirin Koyarsanız...

Beynin gelişimini sağlayacak egzersizler yapın. Çünkü ezber yapma konusundaki en önemli etken beynin gelişmiş olmasıdır. Gelişmiş bir beyin çok daha kolay ezber yapmanıza ve hafızanızı çok daha iyi kullanmanıza yardımcı olur. Zeka geliştirme yöntemlerinin başında bulmaca çözmek gelir.

6) Yazarak ezber yapın

Yazarak ezber yapmak, ezber konusundaki en hızlı tekniklerden birisidir. Yazarak birçok şeyi kısa sürede ezberleyebilirsiniz.

7) Önemli yerleri not edin

Ezberleyeceğiniz metinde yer alan önemli kelime ya da cümleleri not edin. Ezber çalıştıktan sonra, not aldınız kelimeler ve cümleler üzerinden metni tekrarlamaya çalışın.

8) Ezber metinlerini yüksek sesle okuyun

Yapılan araştırmalar yüksek sesle tekrar edilen metinlerin çok daha hızlı şekilde ezberlendiğini ortaya koyar. Bu sebeple siz de sesli olarak ezber çalışın.

Bunu da Okuyabilirsin...  Müslüman ve Hristiyan efsanelerine konu olan lale: Ters Lale

9) Ezberleri kendinize anlatın

Ezberi kendi kendinize anlatın. Kendinizle konuşun. Bulunduğunuz bir ortamda ayna varsa, aynanın karşısında ezberlemeye çalıştığınız metni tekrar etmeye çalışın.

10) Mola verin

Uzun süre ezber yapmak yorucu olabilir. En iyi ezber dinlenmiş bir beyin ile yapılabilir. Ezber yaparken ara ara mola verin. Molanın ardından daha önce ezber yaptığınız yeri tekrar ederek başlayın. Bu şekilde çok daha hızlı ve kolay ezber yapabilirsiniz.

11) Yatmadan ve kalkmadan önce tekrar edin

Ezber yaptığınız metni yatmadan önce tekrar edin. Sabah kalktığınızda da ilk iş olarak metni tekrar edin. Bu yöntemin son derece etkili olduğunu göreceksiniz.

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak