Coğrafya

Filistin Bayrağının Anlamı ve Tarihi

Siyah, beyaz ve yeşil olmak üzere üç eşit şeritten oluşan Filistin bayrağının anlamı, Filistin bayrağının renkleri ile özdeşleşmiş durumdadır. Üç şeridin üzerine kırmızı renkli inen üçgen ise, bayrağa dördüncü rengini vermektedir.

Filistin Bayrağının Anlamı

İlk olarak Filistin bayrağının anlamı üzerine bilgiler sunmak istiyoruz. Renkleri itibariyle Filistin bayrağı, Ürdün ve Suriye bayrakları ile büyük benzerlikler taşımaktadır. Bayrağın üzerinde hiçbir sembol bulunmayıp, renklerine ayrı anlamlar yüklenmiştir.

Uzun Meşakkatli Yolun ve Abbasilerin İfadesi: Siyah Şerit

Filistin bayrağının anlamı üzerine bilgiler edinebilmemiz için bayrağın üzerindeki renklere yakından bakıyoruz.

Bunu da Okuyabilirsin...  Kırım Savaşı Nasıl Çıkmıştır? Kırım Savaşı Sonuçları Nelerdir?

Bayrağın en üst kısmında bulunan siyah şerit, Filistinli Arapların çekmiş olduğu meşakkatleri ve bu yolun geçmişten günümüze kadar uzun olduğunu sembolize eder. Filistinli Araplar Osmanlı Devleti’ne bağlı iken açtıkları isyan bayrağı ile tanınırken, bu süreçten sonra özellikle Yahudilerin bölgeye girmesiyle ciddi sıkıntılar yaşamaya devam etmişlerdir.

Osmanlıdan günümüze kadar Filistin halkına her zaman hoşgörü ile yaklaşılmış olsa da halk kendilerine göre bağımsızlık yolundaki çileleri siyah renkler ile yansıtmıştır. Filistin bayrağı renkleri arasındaki siyah renk, aynı zamanda Abbasileri temsil etmektedir. Çünkü Abbasiler, hüküm sürdükleri dönemlerde siyah sancak kullanmaktaydı.

Filistin Bayrağının Anlamı ve Tarihi 1 – filistin bayraginin renkleri

Daha Parlak Bir Gelecek, Emeviler ve İslamiyet’in Nuru: Beyaz Şerit

Bayrağın ortasındaki beyaz renkli şerit ise, öncelikle İslamiyet’in nuru olarak tanımlanmıştır. Beyaz şerit aynı zamanda Filistin halkının bağımsızlık yolunda daima parlak bir geleceğe sahip olacağını ve halkın bunun için çaba göstereceğini simgelemektedir. Beyaz, kırmızı ve yeşil renkler, İslam ülkelerinde ağırlıklı görülen renklerdir. Çünkü bu renklerin temelinde, özgürlük ve İslamiyet’e bağlılık ilk sıralarda yer alır.

Bunu da Okuyabilirsin...  Kavak Ağacı Nerede Yetişir? Kavak Ağacı Hakkında Her Şey

Beyaz rengin bayraktaki bir diğer anlamı ise, Emevileri temsil etmesidir. Çünkü Emeviler, beyaz sancak kullanmaktaydı.

Fatımileri ve İslamiyet’i Temsilen: Yeşil Renkli Şerit

Yeşil yol, menzile gidilen yol anlamları da yüklenen en alttaki yeşil şerit, İslamiyet’i temsil etmesinin yanı sıra Şii oldukları bilinen Fatımi halifeliğinin bir temsilidir. Fatımiler halifelikleri boyunca, yeşil sancak kullanmışlardır.

Bilindiği gibi İslamiyet’in en önemli simge renklerinden biri yeşildir. Hayırlı kabul edilen ve hayra yorulan yeşil ve beyaz, sıklıkla İslami öğelerde yer almaktadır. Filistin bayrağındaki yeşil ve beyazında genel anlamları budur.

Bağımsızlık İçin Akan Kan ve Şerif Hüseyin Kabilesi: Kırmızı Üçgen

Bayrağın üç şeridinin üzerini kapsayacak şekilde bayrağın üzerinde konumlanan kırmızı renkli bir üçgen bulunur. Bu üçgenin rengi yani kırmızı, kimi kaynaklara göre şehit kanını temsil eder.

Kimi kaynaklarda ise Filistinlilerin bağımsızlık için Osmanlıya karşı ayaklandıklarında dökülen kanı ve 1916 yılında Osmanlıya ayaklanma başlatan Şerif Hüseyin’in kabilesini temsil etmektedir. Ancak Filistin halkı bu yorumları tamamen nifak olarak görmekte ve Türk milletine bağlı olduklarını da sıklıkla ifade etmektedirler.

Bunu da Okuyabilirsin...  Kazakistan Hakkında Coğrafi Bilgiler
Filistin Bayrağının Anlamı ve Tarihi 2 – filistin bayraginin tarihi

Filistin Bayrağının Tarihi

Filistin bayrağı ilk olarak 1916 yılında tasarlanmıştır. Ancak asıl ve bugünkü manada kullanımı, Filistin Kurtuluş Örgütü’nün 1964 yılında Filistin’in bayrağı olarak ilan etmesiyle başlamış oldu. Filistin’in 15 Kasım 1988’de bağımsızlık ilan etmesiyle birlikte, bağımsız Filistin’in bayrağı olarak kabul edilmiştir.

2015 yılından bugüne kadar BM binası önünde de asılı olan bayrak, 1964 yılından beri günümüzdeki haliyle kullanılmaktadır. 1916 yılında ilk tasarlandığında ortadaki beyaz şeridin en altta olmasının dışında, şu anki haline göre herhangi bir değişiklik olmamıştır.

Filistin Bayrağının anlamı ve tarihi üzerine bilgiler sunduğumuz bu içeriğimizin ardından Polonya Bayrağının anlamı ve tarihi başlıklı içeriği okumak isteyebileceğinizi düşünüyoruz.

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak