The title of the page
Genel Kültür

Sütün Faydaları ve Zararları

Canlıların fiziksel ve zihinsel gelişimi için süt çok önemli bir besin kaynağı.  İçeriğindeki 40’tan fazla besin ögesi ile bağışıklık sistemini de güçlendiren süt, hayatın her döneminde yeterince ve düzenli olarak tüketilmeli. Her yaştaki insanın bağışıklık sistemini güçlü tutmak için düzenli olarak her gün iki bardak süt içmesi öneriliyor.

Soğuk havalarla birlikte gribal enfeksiyonlarda görülen artış, önlem arayışlarını da beraberinde getiriyor. Uzmanlar, hastalıklara karşı bağışıklık sistemini güçlendirmek için düzenli olarak süt içilmesini öneriyor. Kış aylarıyla birlikte bağışıklık sisteminin zayıflaması sonucu üst solunum yolu enfeksiyonlarında artma gözlendiğini belirten uzmanlar, içeriğinde 40’tan fazla besin ögesi bulunan süt tüketiminin grip, soğuk algınlığı, farenjit gibi kış hastalıklarının önlenmesinde önemli olduğunu kaydediyor.

Bunu da Okuyabilirsin...  Bermuda Şeytan Üçgeni Hakkında Genel Bilgi

Uzmanlara göre süt yaşamsal bir sıvıdır ve yaşamın her evresinde beslenme konusunda önemli bir yeri bulunmaktadır. Sütün içeriğinde bulunan 40’tan fazla besin ögesinin savunma sistemini oluşturan hücrelerin iyi çalışmasını sağlarken, vücudu enfeksiyonlara karşı korumaktadır.

Sütte temel besin maddeleri protein, yağ, süt şekeri, mineral maddeler ve vitaminler bulunmakta. Her gün düzenli olarak içilen iki bardak süt, çocuk ve yetişkinlerin günlük mineral ihtiyacının tamamını karşılayabilmektedir. Sütün içerisinde bulunan yağ çok zengin bir enerji kaynağıdır ve esansiyel (mutlaka dışarıdan alınması gerekli) yağ asitleri ile A, D, E, K vitaminlerini de barındırması açısından önemlidir.

Günlük ideal süt tüketimi ne kadar olmalıdır?

Sütün aşırı tüketilmesi sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Ayrıca çocuklarda sütün normalin üstünde tüketimi tokluk yaratacağından dolayı beslenmelerinde dengesizliğe neden olmaktadır.
Uzmanlara göre günde 2-3 bardak süt tüketmek yeterli ve sağlık açısından faydalı. Günde 2 bardak süt, 1-3 yaş arası çocukların kalsiyum ihtiyacını, 9-18 yaş arasındakilerin kalsiyum ihtiyacının ise yüzde 40’ını karşılıyor. Ayrıca günde 2 bardak süt tüketilmesi yetişkin bir bireyin günlük fosfor ihtiyacının yaklaşık yüzde 50’sini, çinko ihtiyacının ise yüzde 10’unu sağlıyor. Ancak hipertansiyon, kalp, şişmanlık gibi bazı sağlık problemleri var ise günlük tüketilen süt miktarını kısıtlamak gerekebiliyor.

Bunu da Okuyabilirsin...  Gümüşhanespor - Samsunspor maçı hangi kanalda?

Sütün faydaları kısaca

Sitemizin Uygulaması Google Play'de Sütün Faydaları ve Zararları 1 – google play indir e1608493225897
Test ve Deneme Çözme Uygulamamız Google Play'de Sütün Faydaları ve Zararları 1 – google play indir e1608493225897

Sütün bilinen faydaları

Düzenli tüketildiğinde diş çürümelerini önlemektedir.
Fiziksel ve zihinsel enerji kaynağıdır.
Kanserin önlenmesine yardımcı olur.
Mikroplara karşı etkilidir.
Yağsız süt,ishal tedavisine iyi gelir..
Yağsız sütün ülseri önleyici etkisi vardır.
Kronik bronşiti önler.
Tansiyonu düşürücü etkisi vardır..
Yağsız sütün mide rahatsızlıklarını giderici özelliği vardır..
Sindirim sisteminin düzenli çalışması için gereklidir.


Sütün fazla tüketilmesi durumunda bazı sağlık sorunları kaçınılmaz. Örneğin aşırı süt tüketimi, demir eksikliği ve kansızlığa neden olabiliyor. Yine yüksek yağ içeriğinden dolayı kilo problemine neden olabiliyor. Yine fazla kalsiyum alınması nedeniyle demir yetersizliği ve kansızlık görülebiliyor.

Yorumlar

YorumlarBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu