The title of the page
Soru-Cevap

Kolesterol Nedir? Neden Zararlıdır?

”Kırmızı ete, margarine, hindistan cevizine, yumurta sarısına, yağlı peynire dikkat edin. Bunlar kolesterol yapar!”

Bu tip bilgileri gazetelerde, televizyonlarda, sağlık dergilerinde sık sık okuyor olabilirsiniz. Çünkü kolesterol çağımızın en önemli görülen sağlık sorunlarından biridir. Peki, kolesterol nedir ve neden zararlıdır?

Kolesterol bir mikrop ya da virüs delildir Sadece balmumuna benzer yağımsı bir maddedir. Karaciğer tarafından üretilir ve lipoprotein adındaki taşıyıcı moleküllere bağlana­rak vücudun her yerine ulaşma imkânı bulur.

Kolesterol Nedir? Neden Zararlıdır? 1 – kolesterol

Kolesterol Yararları Var mıdır?

Kolesterol sadece zararlı yönleriyle tanı­nan bir maddedir, ancak sanılanın aksine faydalı yönleri de vardır. Her insanın belir­li ölçüde kolesterole ihtiyacı vardır. Vücut hormon, D vitamini ve yağları sindiren saf­ra asitlerini üretmede kolesterolü kullanır. Ancak bu işlemler için gereken kolesterol miktarı son derece azdır.

Bunu da Okuyabilirsin...  Bitmiş Piller Neden Çöpe Atılmaz?

Eğer kolesterol düzeyi ihtiyacın üzerine çıkarsa o zaman bünyeye fayda yerine zarar vermeye başlar. Çünkü bu fazla kolesterol kan damarlarında birikir ve kan damarlarının sertleşmesine ve daralmasına yol açar, özel­likle atardamarın içinde kolesterol birikmesi oldukça tehlikeli olabilir. Plak adı verilen bu birikintiler kan akışını yavaşlatabilir, hatta kimi zaman damarı tıkayarak tamamen kese­bilir. Eğer bu daralma kalbi besleyen damar­larda oluşursa göğüs ağrıları ortaya çıkar. Damarda biriken kolesterolün parçalanarak pıhtı halinde dolaşmaya başlaması ise kalp krizi, inme ve ani ölümlere yol açabilir

Test ve Deneme Çözme Uygulamamız Google Play'de Kolesterol Nedir? Neden Zararlıdır? 2 – google play indir e1608493225897

Sitemizin Uygulaması Google Play'de Kolesterol Nedir? Neden Zararlıdır? 2 – google play indir e1608493225897

Yorumlar

Yorumlar
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu