Elektrik insan için büyük bir konfor, ama ama aynı zamanda büyük de bir tehlikedir. Örneğin saç kurutma makinenizi kullanarak saçınızı kurutmanız büyük bir rahatlıktır. Ancak eğer saç kurutma makinenizi size temas eden sulu bir ortama koyarsa­nız, hayatınızı tehlikeye atmış olursunuz. Çünkü elektrik çarpması özellikle yüksek voltajlarda insanın kalbini durdurabilir ya da iç organlarda hasar meydana getirebilir.

Elektriğin hep aynı yöne doğru akması­na doğru akım denir. Pil ya da araba aküle­rinde doğru akım kullanılır. Ancak günlük hayatta evlerde kullandığımız akım düzenli aralıklarla yönünü değiştirebilen alternatif akımdır. Bu sistemin özelliği elektrik verilen uzun mesafelerde kaybın az olmasıdır. Ancak alternatif akımın uzaklara iletilmesinde voltaj çok önemlidir. Eğer elektrik akımını bir boru­dan geçen su olarak düşünürsek voltaj bu suyun basıncını temsil eder. Amperi ise birim zamanda hortumdan geçen suyun miktarı olarak tarif edebiliriz. Suyun borunun içinde ilerleme hızı basıncın yüksekliğine bağlıdır.

İlginizi Çekebilir.  Köpek Balıkları Sudaki Elektriği Hissedebilir mi?
Elektrik Nasıl Çarpar? 1 – elektrik çarpma

Elektrik akımı çok yüksek voltajlarla taşı­nır. Yüksek voltaj insan hayatı için büyük teh­likedir. insan derisi her ne kadar iyi bir izola­tör olsa da yüksek voltajlara karşı koyabilecek bir gücü yoktur. Eğer voltaj insan derisinin karşı koyabileceğinden daha büyükse vücuda girdikten sonra kolayca ilerler. Çünkü insan eninin büyük bir kısmı sudur ve su elektriği en iyi ileten iletkenlerinden biridir.

Bu Yazı Ne Kadar Faydalı Oldu?
Bu Yazı Faydalı İse Puanlayabilirsiniz!
[Toplam: Ortalama: ]

Yorumlar

Yorumlar