Soru-Cevap

Yıldırım Nasıl Oluşur?

Gökyüzünde yılda 3 milyar yıldırım veya şimşek oluşmaktadır. Senenin herhangi bir zamanında dünyanın üstünde ortalama olarak 1800 yıldırım bulutu vardır. Başka bir deyişle dünyaya her saniyede 100 yıldırım düşmektedir. Yıldırım ve şimşek oluşumunu özetle şu şekilde tarif edebiliriz:

Güneş ışınlarıyla dünya üzerinde ısınan hava, içerisindeki buharlaşmış suyu da yuka­rı taşıyarak yükselir. Bu şekilde 2-3 kilometre kadar yol aldıktan sonra soğuk hava katman­larıyla karşılaşarak bulutları meydana getirir. Bu bulutlar hava akımları sayesinde 20.000 metreye kadar çıkabilirler. Şimşek ve yıldırım bulutlar arasında oluşan büyük bir elektrik boşalmasıdır. Bulutların yükselişleri sırasın­da içlerinde oluşan buz kristalleri birbirlerine sürtünerek statik elektrik enerjisi açığa çıkarırlar. Bulutların üst katmanlarında pozitif (+), alt katmanlarında ise negatif (-) yüklü elektrik yükleri meydana gelir. Artı ve eksi yüklü par­çacıkların çekim gücü havanın direncini kır­dıklarında elektrik boşalması meydana gelir. Bir şimşeğin içindeki ısı 30.000 C’a kadar çıka­bilir ve süresi ortalama 30 mikro saniyedir.

Yıldırım Nasıl Oluşur? 1 – yıldırım

Yağmur bulutlarının alt bölümünde bulu­nan negatif yük içindeki elektronları iterek pozitif yüke çevirir. Sonrasında da bu yük saniyede 1000 kilometre hızla toprağa iner. Yıldırımın düşüş anındaki ısısı 30.000 derecedir. Yıldırım düşerken yeryüzünden 100 metre yükseklikte buluta doğru bir boşalma meydana gelir.

Bunu da Okuyabilirsin...  Sinekler Nasıl Görüyor?

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak