The title of the page
Sağlık

Yoğurt nasıl yapılır?

Öncelikle yoğurdun yapımında nelere dikkat edilmesi gerektiğini ifade edeceğiz ve ardından da yoğurt tarifini vereceğiz…

Yoğurdun fazla sulu olması çabuk ekşimesine neden olur. Bu sebeple daha az su içeren yoğurt daha uzun süre kendisini korur. Özellikle yaz aylarında yoğurt kabı örtü ile çok fazla sarılmamalıdır. Yağlı süt, yağsız süte göre daha sert olur. Koyun, keçi ve manda sütünden yapılan yoğurt az su içerir, daha sert olur. Süt kaynatılırken tencerenin ağzı açık olmalıdır.

Evde sert yoğurt tarifi

  • 1 litre organik doğal süt
  • 1 yemek kaşığı süzme yoğurt (Su oranı az, tuzlanmamış olmalıdır)
  • Mayalanmayı hızlandırmak için 1 tatlı kaşığı şeker (İsteğe bağlı)
  • Ekşimeyi önlemek için 1 fiske tuz
Bunu da Okuyabilirsin...  Balığın Besin Değeri, Çeşitleri, Saklanması ve Pişirilmesi

Yapılışı

Süt ağzı açık olan tencerede kaynatılır. Kaynama başladıktan sonra kısık ateşte 10-15 dakika kadar daha kaynama sürdürülür. Ocak kapatılır, süt ılımaya alınır ancak, ılıma aşırı olmamalı; süt, parmağınızı 5-6 saniye içinde tutabilecek kadar ılık olmalı. Bir kase içinde yoğurt, şeker ve tuz ile karıştırılır ve ardından tenceredeki sütten bir miktar kaseye eklenir ve iyice çırpılır. Oluşan karışım, süt tenceresine eşit şekilde dağılacak şekilde dökülür ve karıştırılır. Tencerenin kenarları bez yardımıyla sarılır. Üzeri, hava alması ve fazla nemin dışarı çıkması için tel süzgeçle kapatılır, üstü de bezle örtülür. 4 saat sonra tencere açılır, sorun yoksa hemen buzdolabına kaldırılır. 1 gün kadar dinlendirilir.

Bunu da Okuyabilirsin...  Miyop nedir? Ne zaman durur? Tedavi yöntemi...

Fırında yoğurt yapımı

Fırındaki yoğurt için yukarıdaki adımları uygulayın ve süte mayayı ekledikten sonra tencereyi kenara alın. Fırını 150 derecede yaklaşık 10 dakika kadar çalıştırın ve kapatın. Ardından kenara aldığınız süt tenceresini ağzı açık şekilde fırına koyun. En az 6 saat kadar bekletin. Yoğurt katı bir görünüm kazanacaktır.

Test ve Deneme Çözme Uygulamamız Google Play'de Yoğurt nasıl yapılır? 1 – google play indir e1608493225897

Sitemizin Uygulaması Google Play'de Yoğurt nasıl yapılır? 1 – google play indir e1608493225897

Yorumlar

Yorumlar
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu