Herhangi bir yapının yer seviyesinden yüksek, kullanılabilir dış alanlarına teras denir. Değişik özelliklerde ve görünümlerde olabilen balkonlardan epeyce büyük ve üstü normal şartlarda açık olan bölümlerdir. Teraslar oldukça geniş kullanım alanlarına sahiptir. Otel terasları gibi yazlık konut terasları buna örnektir. Yine küçük çapta bahçecilik yapmak için tasarlanmış teraslar da olabilir.

Terasların tasarlanması, kapatılması ve dekorasyon

Terasların yapımı ve tasarlanması aşamaları için peyzaj mimarlığı hizmetlerinin kullanılması büyük önem taşır. Ayrıca piyasada alaylı denilebilecek teras kapatma firmaları da mevcuttur. Özellikle büyük şehirlerde terasların dekoratif şekilde kapatılması, konforlu bir yaşam alanı sağlayabilir.

İlginizi Çekebilir.  Kafalar Karışık filmi ne zaman vizyonda?

Balkon nedir?

İtalyanca: balcone sözcüğünden dilimize geçen balkon; yapıların dış duvar seviyesinin önünde, genellikle üstü de açık olan bölümdür. Salon veya mutfaklardan bir kapıyla açılan balkonlar hemen her evde bulunmaktadır. Büyüklük ve görünüm olarak değişik balkonlar tasarlamak mümkündür. Bu durum,kültürden kültüre değişen mimari yaklaşım sonucunda oluşur. Şehirlerdeki bazı balkonlar, camlı doğramalarla kapatılarak evlere dahil edilmiştir. Bunlara da cam balkon adı verilmektedir.

Sundurma nedir?

Sundurma, bir kapı ya da herhangi bir geçitin girişini küçük bir çatı gibi yağmur, güneş vb. etmenlerden koruyan ve arkası duvara verilen yapıdır.
sundurma nedir

Yapıların dış cephelerinde bulunan sundurmalar yerle temassız olabileceği gibi parmaklık, ince duvarlar vb. ögelerle desteklenebilir. Sundurmaların altındaki zemin yer ile aynı hizada olabilir ya da birkaç basamaklık merdiven ile çıkılabilir. En az bir kişinin rahatlıkla içinde durabileceği boyutlarda inşa edilir.

İlginizi Çekebilir.  Bellboy Nedir, Ne İş Yapar?

Hint mimarisinde önemli bir yere sahip olan sundurmalar, yeterli genişlikte oldukları takdirde üst kat zemininde balkon olarak da kullanılabilirler.


Veranda nedir?

Veranda, dilimize İspanyolca’dan geçmiştir. Yapıların zemin katında, yer ile aynı hizada ya da yükseltilmiş, üzeri bir çatıyla örtülü, yanları açık ya da camlı, büyükçe sundurma ya da balkon’dur. Verandaların, Hint mimarisine ait bir yapı stili olduğu düşünülmektedir. Hindistan’a gelen  Arap, Hollandalı ve Portekizliler aracılığıyla Avrupa’ya ve oradan da tüm dünyaya yayıldığı düşüncesi kabul görmektedir.
veranda nedir

Kameriye nedir?

Çardak,  kamelya olarak da adlandırılır.  Kameriye, tarla, bahçe ve avlularda yazın serinlemek ve vakit geçirmek için yapılmış, genelde üstü örtülü, bazen sarmaşık bitkilerle kaplanan basit yapıdır. Küp, silindir veya diğer geometrik şekillerde olabilir. Yapımında  çoğunluk olarak ahşap malzemeler kullanılmaktadır. Kameriyelerin içine bazen bir kapıdan girilir, bazen de bir veya birkaç yüzü tamamen açık olur.

İlginizi Çekebilir.  Depresyon Nedir? Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Bilgitor

Bu Yazı Ne Kadar Faydalı Oldu?
Bu Yazı Faydalı İse Puanlayabilirsiniz!
[Toplam: Ortalama: ]

Yorumlar

Yorumlar