Genel Kültür

Fiil ehliyetinin şartları nelerdir?

Kanunun aradığı koşulları karşılayanlar fiil ehliyetine sahip olabilir. Peki, fiil ehliyetinin şartları nelerdir? Detaylar yazımızın devamında…

Fiil ehliyetinin şartları

1- Ayırt Etme Gücüne Sahip Olmak: Akla uygun davranma biçimini ifade etmektedir. Akıl hastalığı, sarhoşluk, akıl zayıflığı ya da yaş küçüklüğü gibi faktörler ayırt etme gücünü ortadan kaldırır.

2- Ergin Olmak: Ülkemizde ergin olma yaşı 18’dir ancak kişi 18 yaşına varmadan da ergin olabilir. Buna erken erginlik denir. Erken erginlik iki durumda söz konusu olabilir;

Evlenme erginliği: Medeni kanuna göre olağan evlenme yaşı 17’dir. Bu yaşta evlenen kişiler de 18 yaşına varmadan ergin konuma gelir.

Bunu da Okuyabilirsin...  Coulomb Yasası Nedir? Coulomb Yasası Konu Anlatımı

Mahkeme kararı ile ergin kılınma: En az 15 yaşında olunmalı. Küçüğün istek ve menfaati olmalı. Ayrıca yasal temsilcilerin de rızası olmalı.

3- Kısıtlı olmamak: Gerçek kişinin fiil ehliyetinin mahkemece sınırlandırılması ya da tamamen kaldırılmasını ifade eder. Ergin kişinin kısıtlanma nedenleri şu şekildedir: Kötü yaşam tarzı, kötü yönetim, alkol-uyuşturucu bağımlılığı, savurganlık, akıl hastalığı ya da zayıflığı. Bir yıl ya da üzerinde özgürlüğü kısıtlayıcı ceza. Yaşlılık, bakıma muhtaçlık gibi.

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak