Genel Kültür

Oltalama nedir? Oltalamadan korunma yolu

Oltalama, yasa dışı yollarla kişilerin şifrelerini, kredi kartı bilgilerini ya da gizli bilgilerini elde etmek için dolandırıcıların kullandığı bir saldırıdır. Genel itibariyle bu yöntem, elektronik posta üzerinden herhangi bir bankadan size ulaşılıyormuş gibi bir intiba ile uygulanmaktadır.

Oltalama kavramı 1995 yılında ortaya atılmıştır. Oltalama kelimesi, dolandırıcının bir balıkçı edasıyla oltayı atıp avını beklemesinden ötürü kullanılmaktadır.

Oltalama saldırıları üç aşamada gerçekleşir. Bu saldırıyı yapacak olan kişiler, herhangi bir kurum gibi sahte web sayfaları oluşturmaktadır. İkinci aşamada ise gerçek bir kurumdan gönderilmiş intibasıyla çok sayıda kişiye e-mail atılmaktadır. Gönderilen elektronik postada linke tıklanması ve bilgilerin girilmesi istenir. Bu durum karşısında bilgileriniz ele geçirilmiş olacaktır. Üçüncü aşamada ise, saldırı sonrası ele geçirilen bilgiler yoluyla kredi kartının kullanılması ya da banka hesaplarının boşaltılması gibi işlemler yapılır.

Bunu da Okuyabilirsin...  Borsada Para Kazanmak ve Kolay Zenginlik Rüyası

Oltalama saldırıları sadece e-mail yoluyla değil telefon yoluyla da yapılabilmektedir. Telefon ile sizi herhangi bir kurumdan arayarak şifre vs. gibi bilgileri tuşlamanızı sağlayacak zemini oluşturabilirler. Verilere göre bu tür saldırılara kadınların inanma oranının daha yüksek olduğu ifade ediliyor. Ayrıca 18-25 yaş gruplarının da bu tür dolandırıcılıklara inanma eğiliminin daha yüksek olduğu tespit edilmiştir.

Öncelikle size e-mail yoluyla ulaşan hiçbir gerçek kurum, gizli bilgilerinizi talep etmeniz. Yani hiçbir kurum, müşterilerinin gizli bilgilerini istemez. Oltalama saldırılarında ise sizden bilgileriniz talep edilir.

Ayrıca e-mail yoluyla herhangi bir gerçek kurumdan gelen postada yazım ya da noktalama yanlışı olması ihtimali çok düşüktür. Oltalama saldırısı yapanların attığı mesajlarda ise yazım ya da noktalama hatası olabilir.

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak