Genel Kültür

Gelecek Vaat Eden 10 Meslek

ABD’de yayımlanan ünlü kişisel finans dergisi Kiplinger’e göre; önümüzdeki yıllarda en çok rağbet görmeye aday, gelecek vaat eden 10 meslek arasında ilk sırada Hemşirelik var. Sektörel olarak sağlık, mühendislik, işletme ile bilişim en şanslı alanlar. Dergi tarafından yapılan seçkinin kriterleri ise hemen tüm ülkeler için geçerli verilere dayanmakta.

1. HEMŞİRELİK
Hemşirelik, hemen tüm araştırmalarda gelecek vaat eden 10 meslek arasında gösterilmekte. Yaşlı nüfusun özellikle gelişmiş ülkede giderek çoğalmasıyla birlikte hemşirelik mesleği daha çok önem kazanıyor. Bundan dolayı da üniversitelerin sağlık programlarına olan talep giderek artıyor.  Önümüzdeki 10 yılda hemşire ihtiyacında yaklaşık %15 artış bekleniyor.

Bunu da Okuyabilirsin...  POMEM Sözlü Mülakat Soruları ve Cevapları

2. İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ
Yaşam standartlarının artması, ekonomik refah düzeyindeki gelişmelere paralel olarak inşaat sektörü de gelişmektedir.  Önümüzdeki 10 yılda içerisinde yüzde 10’luk bir büyüme potansiyeli olan inşaat sektörü için ciddi sayıda inşaat mühendisine ihtiyaç olacaktır.

3. BİYOMEDİKAL MÜHENDİSLİĞİ
Tıp ve mühendislik birleşimi olan biyomedikal mühendisliğinin, önümüzdeki 10 yılda yüzde 20 büyümesi bekleniyor.

4. MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ
Her zaman popülaritesini koruyan Makine mühendisliği, önümüzdeki süreçte de rağbet görmeye devam edecek. %10 luk bir artış bekleniyor.

5. FİZİK
Fizik programlarının, önümüzdeki 10 yıllık süreçte yüzde 11 büyüyeceği tahmin ediliyor.

6. BİLGİSAYAR BİLİMLERİ

90’lı yıllardan başlayarak hızlı bir gelişim sürdüren bilgisayar bilimlerinde önümüzdeki 10 yıl için yüzde 20’nin üzerinde büyüme bekleniyor. Bilgisayar dünyasına ilginin azalacağına dair şimdilik bir emare yok. Tam tersine dinamik yazılım ve donanım unsurlarıyla gelecekte de önemli bir istihdama ihtiyaç duyulacak.
7. YÖNETİM BİLGİ SİSTEMİ
Yönetim bilgi sistem, işletme ve bilgisayar bilimlerinin kesiştiği bir alandır.  Bir organizasyondaki verileri, anlamlı enformasyonlara dönüştüren sistemlerden elde edilen veriler, yöneticiler tarafından etkin ve doğru karar almak için kullanılıyor. İstihdam oranı yüksek olan bu alanda uzman ihtiyacının her geçen gün artması bekleniyor.

Bunu da Okuyabilirsin...  İnternetin Yaşamımıza Olumlu ve Olumsuz Etkileri

8. İŞLETME YÖNETİMİ
Günümüz işletmelerinin doğru, hızlı ve etkin kararlar alabilecek, gelişmeleri takip eden ve bilinmezliklere hazır olabilecek yöneticilere ihtiyacı var. Çeşitli yöneticilik pozisyonlarında çalışacak uzman ihtiyacının büyüklüğünü anlatmak için sektörün büyüme oranının,  tahminen  yüzde 12 civarında olduğunu belirtmek sanırız yeterlidir.

9. AKTÜERYAL MATEMATİK
Risk analizi ve olası maliyetin öngörülmesini sağlayan aktüeryal matematik, sigorta gibi sektörlerde kritik hesaplamaların yapılmasına yarıyor. Bu alan gelecek 10 yılda yüzde 17.5 büyüyecek.

10. FİNANS
Kişisel finans danışmanlğı, finansal analiz uzmanlığı ve denetim uzmanlığı başta olmak üzere finans sektörü ile ilgili değişik alanlar,  önemini her zaman korumakta ve gelecek vaat etmektedir.

Bilgitor
Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak