Eğitim

23 Nisan Neden Önemlidir?

23 Nisan Neden Önemlidir? 23 Nisan’nın Türkiye’de ve Dünyadaki Önemi

23 Nisan 1920, Türk ulusunun iradesini temsil eden TBMM’nin açılışı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş tarihidir. Anadolu, düşman istilasındayken yeni bir Türk Devleti kurmak ve anavatan topraklarını düşmandan kurtarmak için 23 Nisan 1920’de TBMM Ankara’da toplandı. Türkiye Büyük Millet Meclisi bu büyük işgale Mustafa Kemal’in önderliğinde son verdi.

Saltanat ve hilafete cephe alınmamasını gerektiren şartlar nedeniyle devletin adı yoktu, hükümetin adı da “ Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükumeti” idi. İşgal sona ermişken Türk Devletinin adını koymak hususunda bazı çalışmalar başlatıldı. Reel olarak 23 Nisan 1920’de yeni bir Türk Devleti kurulmuştur. Milli egemenlik esasına dayanması ve demokratik bir yapıya sahip olmasından dolayı devlet adının Cumhuriyet olma kanısına varıldı.

Bunu da Okuyabilirsin...  Özel Öğrenciler Çerçeve Yaz Tatili Programı Nedir?

23 Nisan’ın çocuk bayramı oluşu her ne kadar TBMM’nin açılışı ile ilişkilendirilse de tamamen ayrı bir bayram olarak görülmüştür. Atatürk, 23 Nisan’ın bayram olarak kutlanmasına 23 Nisan 1924’te karar vermiştir. Bu tarihten yaklaşık 5 yıl sonra Mustafa Kemal Atatürk, bu bayramı çocuklara armağan etmiş, ilk kez 1929’da Çocuk Bayramı olarak kutlanmaya başlanmıştır.

İlk 23 Nisan Kutlaması

İlk bayram Atatürk’ün himayesinde gerçekleştirilmiştir. Atatürk 23 Nisan’a ait etkinlikler için kendi arabalarından birini çocuklara tahsis etmiş ve Cumhurbaşkanlığı bandosunun konser vermesini emretmiştir. 1979’ da ise altı ülkenin katılımıyla uluslararası boyut kazanmıştır. 23 Nisan sadece Türk çocuklarının bayramı olarak değil bugün bütün çocukların önemli bir günü haline gelmiştir. Türkiye’de 1920’li yıllardan itibaren çocuk günü ve çocuk bayramı yapılmaktadır. Dünya çocuklarına bayram hediye eden ve bu bayramı tüm dünya ile paylaşan tek devlet Türkiye’dir.

Bunu da Okuyabilirsin...  Ankara'da Kar Yağışı, Kar Tatili Var mı?

Ataturk-23-4-1929

23 Nisan’ın Unesco tarafından, Uluslararası Çocuk Bayramı olarak kabul gördüğü yıl 1979’dur.

Ulu önder Atatürk çocukları, bir milletin en temel geleceği olarak görmekte idi. Onlara duyduğu güvenin ve büyük sevgisinin bir ifadesi olarak 23 Nisan’ları çocuklara armağan etti. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, ülkede her yıl çeşitli kurumlar tarafından etkinlikler düzenlenip coşku içinde kutlanmaktadır. Her yılın 23 Nisan’ı, ülkemiz insanının milli birliği ve beraberliğini temsil etmektedir.

Türk Milleti için demokrasi, milli irade, özgürlük ve bağımsızlık önemli kavramlardır. Bu kavramlar gençlerimiz tarafından benimsenmelidir. Bu uğurda verilecek fedakarlığı temsil eden bir örnektir. Bu yüzden 23 Nisan’lar geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın bilinçli bir birey olarak yetişmesi için önemli bir vesile olacaktır.

Bunu da Okuyabilirsin...  Adaptasyon ve Seçilim Kavramları

23 Nisan Neden Önemlidir?

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak