Genel Kültür

Kara Cuma (Black Friday) Nedir?

Efsane Cuma nedir? Anlamı nedir, Efsane cuma kampanyası gerçekten doğru mudur? Kara Cuma (Black Friday) Nedir? gibi konuların yer aldığı yazımız, güncellenerek aşağıdaki linke taşınmıştır.

https://www.bilgitor.com/black-friday-nedir-nicin-efsane-cuma-denilmektedir/

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


1 Yorum

  • Black Friday Nedir?
    Black Friday, Amerika Birleşik Devletleri’nde Kasım ayının dördüncü perşembesi, Kanada’da da Ekim ayının ikinci Pazartesi günü kutlanmakta olan Şükran Günü’nün ertesi gününde mağazalar ve alışveriş merkezlerinde yapılan devasa indirimlere verilen genel isimdir. Black Friday adı verilen bu indirim gününde mağazalar sene boyunca hiç yapmadıkları tutarlarda indirimler yaparlar. Bugün mağalazlar daha erken açılır, daha geç kapanır. Peki neden bugüne Black Friday ismi verilir? Black Friday yani Kara Cuma gününde mağaza çalışanları her zamankinden daha uzun mesailer yaparlar, sokaklar inanılmayacak derecede kalabalık olur, trafik artar ve özellikle alışveriş merkezleri etrafında yoğun bir gürültü olur. Bu nedenle bugüne Black Friday adı verilir. Ancak her türlü olumsuzluğun yanı sıra tüketicilerin çok istedikleri ürünlere inanılmaz indirim oranlarıyla sahip olabilme şansları, bugünün tüm olumsuzluklarını bertaraf eder ve Black Friday indirimleri büyük bir hevesle beklenir.

    Mağazalar Black Friday gününde yaşanabilecek olumsuzlukları önlemek adına pek çok önlem alırlar. Büyük mağazaların büyük bir çoğunluğunda müşteriler geceden sıraya girer ve böylece olası bir izdiham engellenmiş olur. Ayrıca internetten alışveriş yapma imkanı da Black Friday gününün en azından mağazalarda bir nebze daha sakin geçmesini sağlar. Bu özel günde mağazaların e-ticaret kanalları alışılmışın dışında cirolar elde eder. Tüketiciler de internetten alışveriş yaparak trafik derdinden kurtulur ve mağazalarda kasa kuyruğuna girmek durumunda kalmazlar. Bu anlamda e-ticaret, Black Friday gününü çok daha keyifli kılar.

    Kara Cuma indirimleri en çok elektronik sektöründe uygulanıyor. Elektronik sektöründeki ürünlerin genellikle pahalı olmaları, bugünde uygulanan dev indirimleri daha da cazip konuma getiriyor. Black Friday indirimlerinin ayrıca hedef aldığı diğer sektörlerin arasında ise gelinlikler, giyim ürünleri, ayakkabılar, okul eşyaları ve ofis gereçleri bulunuyor. Dev indirimler televizyon kanallarında ve sosyal medyada oldukça keyifli görüntülerin ortaya çıkmasını sağlıyor.

Yorum Bırak