The title of the page
Tarih

Spartaküs Kimdir? Spartaküs Ayaklanması Nedir?

Spartaküs Kimdir? (MÖ 109 – MÖ 71)

Roma Cumhuriyeti’nde MÖ 109 – MÖ 71 yılları arasında yaşamış Trakyalı bir gladyatördür. Spartaküs Galyalılar, Kriksus, Oenomayus, Kastus ve Gannikus ile birlikte Üçüncü Köle Savaşı’nın kaçak köle liderlerinden biridir.

Spartaküs Ayaklanması

M.Ö 73-71 yılları arasındaki 3 yıl süren büyük isyandır. Tarihin İlk köle isyanıdır. Spartaküs Ayaklanması olarak bilinen bu isyanın önderliğini de  Trakyalı köle olan Spartaküs yapmıştır.

Gladyatörlerin sahipleri için bir güvence ve para aracı olduğu yıllarda bu dövüşçüler bir çok olayda kullanılmıştır. Roma’da yaşanan iç savaşlarda ve çetin iktidar mücadelelerinde  siyasetçiler gladyatörden faydalanmıştır. Böylece gladyatörler Roma da siyasi hayata yön vermişlerdir.Ölümle burun buruna yaşayan bu adamların isyan etme olasılığını göz önünde bulunduran senato bazı uygulamalar gerçekleştirmiştir.İşte Spartaküs de böyle bir ortamda Roma Ordusundan kaçmış haydutluk yapmış yakalanmış ve köle olarak satılmıştır.

Bunu da Okuyabilirsin...  Osmanlı'da Azınlık ve Yabancı Okullarla İlgili Bazı Anılar

Spartaküs kötü koşullara ve baskıya daha fazla dayanamaz, köleliğe karşı çıkar ve  ezilenlerin örnek alacağı, anlatacağı destansı bir isyanı başlatır. Spartaküs ve arkadaşları sığındıkları Venüs Yanardağında küçük bir Roma birliği tarafından kuşatılır. Spartaküs ve arkadaşları, uçurumdan aşağıya inerek orduyu şaşırtırlar ve ablukayı yarıp kaçarlar.

Spartaküs ve arkadaşları gittikleri her yerde daha da çoğalırlar. Halkın büyük sempatisini kazanırlar ve desteklenirler. Spartaküs’ün 100.000 kişiye ulaşan köle ordusu Lucania şehrinde büyük bir savaşa girer ve Publius Variunis’u yener. Savaş sonucunda şehirlerden ganimetler alır. Böylece Spartaküs  Güney İtalya’ya egemen olur. M.Ö 72’de iki konsül birlikleri Spartaküs’ün üzerine gönderir fakat Spartaküs orduları imha eder. Alpler’e doğru yürüyüşe geçer onu durdurmak isteyen Cisalpina Valisinin askerlerini yener ve yürüyüşe devam eder.

Bunu da Okuyabilirsin...  Sevr Antlaşması'nın Önemi ve Sonuçları

Köle ordusu Alpler’i aşınca herkes dağılabilir ve evine gidebilirdi ancak kimse gitmek istemedi Spartaküs de Lucinia’ya geri döner. Sayı ve techizat bakımından çok üstün olan Crassus komutasındaki ordu, Spartaküs’ü yener. Ağır kayıplar alır ve  Messina’ya çekilir. Crassus, Spartaküs ve adamlarını kuşatır. Çok ağır kayıplar veren Spartaküs kuşatmayı yarar ve geri çekilir. M.Ö 71’de savaşmaya devam etmek isteyen köleler Romalılarca kılıçtan geçirilir. Spartaküs’de Crassus’a saldırmak üzereyken ağır yaralanır ve 4.000 adamıyla yakalanır. Roma’dan Capua’ya giden yol üzerinde çakılan sehpalar üzerinde idam edilir. Spartaküs’ün damaları kesilir ve tüm kanı çekilinceye kadar asılı kalır

Sitemizin Uygulaması Google Play'de Spartaküs Kimdir? Spartaküs Ayaklanması Nedir? 1 – google play indir e1608493225897
Test ve Deneme Çözme Uygulamamız Google Play'de Spartaküs Kimdir? Spartaküs Ayaklanması Nedir? 1 – google play indir e1608493225897

Tarihteki en önemli köle isyanı böyle trajik bir sonla bitmiştir. Spartaküs ve adamlarının ölümünden sonra onun başlattığı özgürlük ve eşitlik mücadelesi günümüze kadar sürmüştür


Bunu da Okuyabilirsin...  Yasallık-Meşruluk, İktidar-Otorite ve Muktedir Olmak

Spartaküs Ayaklanmasının Sanat Alanındaki Etkileri

Artur Koestler Spartaküs

Howard Fast’ın Spartacus adılı romanı aynı isimle sinemaya aktarılmıştır; Spartaküs (Spartacus), (1960)
Aram İlyiç Haçaturyan’ın Spartacus adında bir bale eseri bulunmaktadır.
Spartacus Dizisi: Howard Fast’ın Spartacus adıyla yazmış olduğu roman Starz adlı Amerikan dizi ve sinema kanalı tarafından dizi haline dönüştürülmüştür.
Artur Koestler Spartaküs’ün Türkçeye çevrilmiş bir eseri bulunmaktadır..

Yorumlar

YorumlarBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu