Genel Kültür

Resepsiyonist Nedir, Nasıl Olunur?

Genel anlamda resepsiyonist denildiğinde otellerde hizmet veren personeller akla gelse de resepisyonistlerin aynı zamanda ofis ve çeşitli kurumsal firmalarda da görev aldıklarını söylemek gerekir.

Resepsiyonist Nedir?

Resepsiyonist; Özellikle otel olmak üzere ofis ve birçok kurumsal firmada müşterileri karşılayarak bilgilendirme ve yönlendirme gibi hizmetler veren kişilerdir şeklinde tanımlanabilir.

Resepsiyonistlerin genel tanımlaması bu şekilde olsa da sorumluluk alanlarının daha geniş olduğunu söylemek mümkündür. Telefonlara cevap verilip telefon ve farklı iletişim kanallarından bilgilendirme yapmak gibi birçok görev, bu mesleği icra edenlerin verdiği hizmetler arasındadır.

Resepsiyonist Nasıl Olunur?

Resepsiyon görevlisi olmak için doğrudan herhangi bir bölümden mezun olma şartı bulunmasa da asgari lise mezunu olmak, günümüzde iş bulmanın temel şartları arasında yer almaktadır. Ancak ulusal anlamda hizmet veren veya daha lüks işletmeler, önceliklerini iyi derecede bilgisayar kullanabilen, eğer konaklama işletmelerinde çalışılacaksa uluslararası otelcilikte kullanılan ön büro programları kullanımı konusunda bilgi sahibi olan, diksiyonu düzgün üniversite mezunlarından yana yapmaktadırlar.

Bunu da Okuyabilirsin...  Tedavi, gözaltı ve tutukluluk süresi askerlikten sayılır mı?

Ön büro elemanı olarak da anılan resepsiyon görevlilerinde aranan şartlar, sadece bunlar değildir. İşverenin ön büro elemanı resepsiyonistlerde arayacağı farklı özellikler de bulunmaktadır.

Resepsiyonist Nedir, Nasıl Olunur? 1 – resepsiyon gorevlisi

Resepsiyonistlerin Genel Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Resepsiyon görevlileri, çalıştıkları işletmelerin niteliğine göre bazı görev ve sorumluluklar yüklenen kişilerdir. Buna göre resepsiyonistlerin görev ve sorumlulukları şunlardır;

 • Müşterilerin işletme ile alakalı şikâyet ve sorunlarını kendi biriminde veya bir üst birime yönlendirerek çözmeye yardımcı olur.
 • İşletme ön kayıtlarının tutulup güvenli bir şekilde saklanmasını sağlar.
 • Müşteri ve ziyaretçilere ait bilgilerin dijital ortama kaydedilmesi ve saklanmasını sağlar.
 • İşletme müşterileri ve misafirlerinin özel taleplerini dikkate alarak, işletme çalışma anlayışına uygun olanları değerlendirerek müşteriye yardımcı olurlar.
 • İşletmeye gelen müşteri ve ziyaretçilerin karşılanmasını ve yönlendirmelerine yardımcı olurlar.
 • Giriş ve çıkış işlemlerinin kayıt altına alınarak, sorunsuz bir şekilde yapılmasını sağlarlar.
 • Çalıştıkları yerin güvenliğinde gerekli önlemlerin alınması için diğer birimler ile işbirliği halinde olurlar.
 • Gelen telefonları cevaplayarak arayan müşterin istekleri doğrultusunda bilgiler vermek ve gerekli yönlendirmeleri yapmak.
 • Müşteri talebi doğrultusunda daha önceden alınan randevularda değişiklik yapmak veya randevu iptalini sağlamak için girişimlerde bulunmak.
 • İşletmenin ürün ve hizmetleri hakkında müşteri potansiyeli bulunan kişileri bilgilendirerek satın alma gücünü artırmak.
Bunu da Okuyabilirsin...  Balmumu nedir? Ne işe yarar?

Gibi benzer görev ve sorumlulukları bulunmaktadır.

Resepsiyonist Nedir, Nasıl Olunur? 2 – resepsiyonist nasil olunur

İşverenlerin Resepsiyonistlerde Aradığı Bazı Özellikler

Nasıl resepsiyonist olunur? Sorusuna cevap verebilmek için bu mesleği icra eden kişilerden beklenen özelliklerden bahsetmek en doğru yoldur.

Resepsiyon personeli arayan işverenler genel olarak adayın iletişim becerilerinin olabildiğince kuvvetli olmasına ve en az bir yabancı dil bilmesine dikkat etmektedir. Bunun dışında aranılan bazı özellikler şunlardır;

 • En az lise mezunu olması aranan özelliklerden biriyken, birçok işletme üniversite mezunu tercih etmektedir. Eğer konaklama sektöründe görev alınacaksa Turizm otelcilik meslek liselerinden veya ilgili üniversitelerin bölümlerinden mezun olmak gereklidir.
 • Bu görevi yürütecek kişinin etkili bir organizasyon ve planlama becerisine sahip olması beklenenler arasındadır.
 • Ekip çalışması için uygun şartları taşıması gerekir.
 • Disiplinli çalışma ortamına uygun ve sorumluluklarının bilincinde olması, resepsiyonistlerde aranan özellikler arasındadır.
 • Sözlü ve yazılı iletişimin ciddi derecede önemli olması da aranan başlıca özellikler arasındadır.
 • Yabancı dil bilgisi tercih edilmektedir.
Bunu da Okuyabilirsin...  Sivil Şehit İçin Çalışma, Sivil Şehit Nedir?

Resepsiyonist nedir, nasıl olunur? Sorularını yanıtladığımız bu detaylı içeriğimizin ardından “Bellboy nedir?” başlıklı içeriğimizi de okuyarak turizm sektöründeki diğer meslekler üzerine de bilgi edinmeye devam edebilirsiniz.

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak