Empresyonizmin (İzlenimcilik) öncüsü Oscar Claude Monet , 14 Kasım 1840 tarihinde Paris’te doğdu. Ailesi, Fransa’nın kuzeyinde bir sahil kasabası olan Le Havre’ye taşındığında Monet beş yaşındaydı. Nisan 1851’de ortaokula başladı. Okuldan sık sık kaçarak sahile iniyor, dalgaları izliyordu. Bulduğu her fırsatta karakalem çizimler yapıyordu. Bir zaman sonra bu karikatürleri 10- 20 frank arası fiyatlarla satmaya başladı. Böylece hem tanınmaya başladı hem de bir miktar para biriktirdi. İlk çizgi derslerini ünlü Neo-Klasik sanatçı Jacques-Louis David’in öğrencisi olan Jacques-Francois Ochard’dan aldı. Monet, bu dönemde Eugene Boudin’le tanıştı ve ondan yağlı boya kullanmanın yanında açık ortamlarda resim tekniğini de öğrendi. 16 yaşındayken annesi öldü. Monet, okuldan ayrılarak teyzesinin yanına yerleşti.

Paris’te yaşadığı yıllarda pek çok empresyonist ressamla arkadaş oldu. Edouard Manet bunlardan biridir. Çoğunlukla eski ustaları taklit eden ressamların tersine yeni ve farklı arayışlara yöneldi. Pencereden bakıp, gördüklerini çizmek yerine çizim araçlarını alıp dışarılarda çizmeyi tercih ediyordu.

Monet, 1861 yılında yedi yıllık sözleşmeyle orduya katıldı. Bir yıl sonra ayrılmak isteyince teyzesi Madame Lecadre, sözleşmesinin feshedilmesini sağladı. Monet, teyzesinin ısrarı üzerine üniversitede sanat eğitimi almaya ikna oldu. 1862’de Paris’te Charles Gleyre’in öğrencisi oldu. Üniversitedeki geleneksel resim anlayışı Monet’de hayal kırıklığı yarattı. Pierre-Auguste Renoir, Frederic Bazille ve Alfred Sisley ile tanıştı. Birlikte resme yeni yaklaşımlarını paylaştılar, ışığın açık havada yarattığı etkiyi resme parçalanmış renkler ve seri fırça darbeleriyle aktardılar. Bu daha sonraları empresyonizm olarak adlandırıldı.

Claude Monet Yeşil elbiseli Kadın tablosu

Claude Monet Yeşil elbiseli Kadın tablosu

Monet, 1866 tarihli Camille ya da Yeşil Elbiseli Kadın (La Femme à la Robe Verte) adlı eseri ile tanındı. Yeşil Elbiseli Kadın tablosundaki kadın, bir süre sonra evlendiği Camille Doncieux’tur. Kısa süre sonra da ilk çocukları Jean dünyaya geldi.


İlginizi Çekebilir.  Taylan Duman Kimdir?

İzlenimcilik (empresyonizm)

Monet, 1870–1871 yıllarındaki Fransa Prusya Savaşı sırasında İngiltere’ye sığındı. Orada, John Constable ve Joseph Mallord William Turner’ın resimleri üzerinde çalıştı. Her ikisi de renk kullanımında Monet’in yenilikçi buluşlarına ilham kaynağı olmuşlardır. Savaşın bitmesinden sonra Fransa’ya geri dönen Monet, çocukluğunun geçtiği La Havre kentine gitti. Le Havre’dan bir manzarayı yansıtan ünlü İzlenim: Gün doğumu. (Impression, soleil levant) tablosunu yaptı. 1874’te ilk empresyonist sergide yer alan bu resim günümüzde Paris’te Musée Marmottan-Monet’dedir. Sanat eleştirmeni Louis Leroy, resmin adına göndermek yaparak aşağılamak amacıyla “izlenimcilik” (empresyonizm) terimini ortaya atmıştır.

Claude Monet Impression

Claude Monet Impression

1873’te eşi Camille ile birlikte altı yıl yaşayacağı Seine nehri kıyısında bir köy olan Argenteuil’e yerleşti. Birçok ünlü eserini burada yaptı. 1874 yılında Manet, Degas, Renoir, Cezanne, Pissaro, Sisley ile birlikte açtıkları sergi ilgi görmedi ve ekonomik şartları iyice kötüleşti. Ancak Manet’in yardımıyla Argueille’de kalmayı sürdürebiliyordu. Bu dönemde yaptığı resimler, hiçbir döneminde olmadığı kadar koyulaştı, kasvetli bir hal aldı.

Son dönem

Monet, 1876 yılında iş insanı ve koleksiyoner Ernest Hoschede ile tanıştı. Ernest ve Alice Hoschede çifti evleri için dekoratif paneller sipariş etmişti. Monet ve hasta eşi Camille çocuklarıyla birlikte Hoschede çiftinin evine yerleştiler. Ancak Ernest Hoschede 1877’de iflas etti. 1878’de de Belçika’ya kaçtı.
Claude ve Camille’in ikinci çocukları Michael, 17 Mart 1878’de doğmuştu. Doğumdan dolayı iyice zayıf düşen Camille, 5 Eylül 1879’da tüberküloz nedeniyle öldü. Monet, onu ölüm yatağında resmetti. Camille’in ölümünden sonra Monet, Alice ile Vétheuil’de yaşamaya devam etti. Alice, kendi altı çocuğuyla birlikte Monet’in çocuklarına da bakmaktaydı.

İlginizi Çekebilir.  Melek Damla Çokaydın kimdir?

Alice, ve Claude Monet çocuklarla beraber 1881’de Poissy’e, 1883’te Vernon’a taşındılar ve son olarak Mayıs 1883’te Paris’ten 80 km. mesafedeki Giverny’e yerleştiler. Monet, burada bir ev ve bahçe kiraladı ve daha sonra satın aldığı bu yerde yeşerttiği bahçeyi resmederek ömrünün kalan kısmını geçirdi. İlk önce Ot yığınları serisini yaptı. Farklı yönlerden ve günün farklı saatlerinde ot yığınlarını resmetti. Son olarak da bahçesinin resmettiği Zambaklar serisini hazırladı. Ernest Hoschede 1891’de öldü. Monet ile Alice 1892 yılının Temmuz ayında evlendiler.

Camille’in ölümünden sonra yas içindeki Monet, bir daha asla yoksulluk batağına düşmek istemiyordu. En güzel eserlerini yaratmak üzere çaba harcamaya başladı. 1883-1908 yılları arasında, Akdeniz’i dolaştı ve pek çok doğa resmi yaptı. Önemli bir resim serisini İtalya Venedik’te yapmıştır. Ayrıca Londra’da iki önemli serisi olan Parlamento ve Charing Cross Köprüsü resimlerini hazırladı.

Monet, 1923’te katarakt sebebiyle iki kez ameliyat olmuştur. Katarakt olduğu süreçte yaptığı resimlerin genel olarak kırmızı tonlarda olduğunu görürüz, bu katarakt hastalarının görüş biçiminin karakteristiğidir.
Claude Monet, 5 Aralık 1926 tarihinde, 86 yaşındayken akciğer kanseri nedeniyle öldü.

İlginizi Çekebilir.  Orhan Veli Kanık Kimdir? Kısaca Hayatı ve Eserleri

Claude Monet’in eserleri

Agapanthus
Argenteuil ve Yelkenliler
Argenteuil’de Yelkenliler
Argentuil Köprüsü
Argentuil’de Yelkenliler
At Arabası
Ayçiçekleri
Bahçede Kadınlar
Bayan Bayan Lecadre Bahçede
Beşiğinde Jean Monet
Beyaz ve Sarı Nilüferler
Capucines Bulvarı
Çiçek Bahçesi
Dağ Laleleri
Douaniers Tepesi
Gelincik Tarlası
Gennevillier’de Yelkenli
Giverny’de Kavaklar ve Gündoğumu
Giverny’de Ot Yığını
Gün Doğumu
Günbatımında Parlemento Binası
Heve Burnu ve Gelgit
Honlfleux Sahili
Japon Yürüyüş Köprüsü
Kavaklar Altında Işıklar
Kavunlu Natürmort
Kırmızı Tekneler
Krizantemler
Lavacourt Kar Altında
Montergueil Bulvarında Bayraklar
Nehir Kıyısında Kavaklar
Nilüferler
Nilüferler III
Paris’te Saint Lazare istasyonu
Prenses Bahçesi
Rijnsburg Yeldeğirmeni
Rouelles’a Bakış
Saint Lazare Garı
Saint Lazare istasyonu
Sainte Adresse Sahili
Saman Yığınları Yaz Sonu
San Giorgio Manastırı
Sanatçının Bahçesi
Sen Kıyısı ve Akşam
Sen Kıyısı Vetheuil
Sen Kıyısında Balıkçılar
Sonbaharda Kavaklar
St Lazare Garı
Suda Bulut Yansımaları
Şemsiyeli Kadın I
Şemsiyeli Kadın II
Şemsiyeli Kadın III
Trouville Liman Girişi
Trouville Sahilinde
üç Balıkçı Sandalı
Vetheuil’de Köy Girişi
Vetheuil’deki Bahçesi
Yeşil Işıması

Bilgitor
Bu Yazı Ne Kadar Faydalı Oldu?
Bu Yazı Faydalı İse Puanlayabilirsiniz!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Yorumlar

Yorumlar