Genel Kültür

Bellboy Nedir, Ne İş Yapar?

Bellboy nedir, ne iş yapar? Konularına değineceğimiz bu yazımızda bu mesleği icra edebilmek için gereken özellikler üzerine de bilgiler bulacaksınız.

Konaklama işletmelerinde ön büro ve misafir karşılama bölümlerinde görev alarak resepisyonistlerin giriş işlemlerini tamamlamasından sonra misafirlere odalarına kadar refakat eden görevlilere bellboy denilmektedir. Genel anlamda tanımlamamızı yaptıktan sonra bellboy nedir, ne iş yapar? Sorularının detaylı cevaplarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Bellboy Nedir?

Konaklama işletmeciliği veya konaklama sektöründe ön büro bölümünde yer alan bellboy, otelcilikte önemli bir göreve sahiptir. Otele girişte müşteriler için ilk imajı oluşturan bu görevliler misafiri ilk karşılayan kişilerdir. Genel anlamda misafiri karşılayan ve odalarına kadar eşlik eden görevliler oldukları bilinse de aslında bellboyların önemi çok daha fazladır. Turizm otelcilikte misafiri ilk karşılama ve çizilen ilk imaj son derece kritiktir çünkü misafir bu ilk imaja göre konaklayacağı otel hakkında fikir sahibi olmaktadır.

Misafiri otelcilik kurallarına uygun şekilde karşılayan, nazik ve görünümü son derece muntazam olan bir bellboylar her zaman otel imajında olumlu farklılıklar yaratır.

Bunu da Okuyabilirsin...  Afrika'daki Ülkelerin Tam Listesi

bellboy ne iş yapar

Bellboy Ne İş Yapar?

Bellboy tam tanımı ile ön büro departmanında görev alan, misafir karşılama görevinden sorumlu ve otele girişte misafirlere otelin ön büro(resepsiyon) kısmından otel odasında kadar veya misafirin otelden çıkış zamanında odasından otelin çıkış kapısına kadar eşlik eden görevliler olarak tanımlanmaktadır.

Genel olarak yapılan bu tanımlamaya ek olarak bellboylar misafire bilgi aktarımı da yapabilen kişilerdir. Ön büro-resepsiyon kısmında giriş işlemini tamamlayan misafirler bellboy eşliğinde asansöre binerek odalarına ulaşırlar veya tatil köylerinde odalarına kadar yine bu görevliler eşliğinde giderler.

Misafirin ön bürodan odasına giriş yapana kadar geçirilen bu sürede yanında olan tek görevli bellboylardır ve odaya gidiş esnasındaki bu kısa süre otelcilikte altın zaman olarak değerlendirilmektedir. Misafir ile kurallara uygun şekilde iletişim kuran ve mesleğinde tecrübeli bir bellboy bu kısa süreçte misafire otel gelirini arttırıcı bilgilendirmeler yapabilir. Örneğin; otelin yemek ve bar imkanlarından bahsedebilir veya spa ya da fitness center imkanlarına kısaca değinerek misafirin bu alanlarla ilgilenmesi konusunda bilinç oluşturabilir.

Ön büro departmanında görev alan bellboylar kendi görevinin yanında ön büroda görev alan resepsiyonistlere destek olarak yardımcı olur hem de guest relation olarak tanımlanan misafir karşılama bölümüne katkı sağlayabilir. Tüm bunların yanında az önce yazımızda bahsetmiş olduğumuz misafirlerle görevi sırasında geçirmiş olduğu sürede otel imkanları hakkında misafirde bilinç oluşturması ile otelin satış-pazarlama bölümüne de katkı sağlar.

Bunu da Okuyabilirsin...  Altınordu - Amed Sportif maçı hangi kanalda?

Bellboyların tüm görevlerini maddelemek istersek aşağıda yer alan maddeler bellboyların otelcilikteki görev tanımları arasında yer almaktadır.

  • Misafir karşılaması ve uğurlanmasında görev almak,
  • Misafirlerin oda yerleşimlerinde yardımcı olmak,
  • Misafirlerin hem otel içi hem de otel dışı için olabilecek isteklerini bölüm amirine ileterek gerçekleştirmek,
  • Otel ve misafir arasında kurulması gereken iletişimde misafir ilişkileri bölümüne yardımcı olmak
  • Otel ve çevresi hakkında gerektiğinde misafirlere bölüm müdürünün talimatı ile bilgi aktarımı yapmak,
  • Herhangi bir misafir şikayetin oluşması durumunda konu hakkında misafir ilişkileri bölümüne aktarım yapmak ve konuyu takip edebilmesi için bölüm müdürüne iletmek
  • Ön büroda görevli resepsiyonistlere yardım ederek ön büro bölümü işlerindeki yoğunluğun azaltılmasını sağlamak,
  • Misafir talebi doğrultusunda veya otel genel müdürü onayı ile yapılacak oda değişimi esnasında misafirlere yardımcı olmak,
  • Bagaj odasının düzenli tutulmasından sorumlu olmak,
  • Emanete verilen veya bagaj odasına konan bagajların muhafazasından sorumlu olmak bellboy görevleri arasında yer almaktadır.
Bunu da Okuyabilirsin...  Doğadaki İnsan hangi gün, saat kaçta yayınlanıyor?

Bellboy Olmak İçin Sahip Olunması Gereken Nitelikler Nelerdir?

Bellboy nedir konusu hakkında bilgi sahibi olduğumuza gereken bu mesleğe sahip olmak için gereken niteliklere yakından bakalım. Otelin ilk intibası için bu kadar önemli olan ve görevleri gereği otelcilikte önemli bir rolü olan bellboyların bu mesleği yapabilmeleri için bazı özelliklere sahip olmaları gerekiyor.

Misafire karşı her zaman güler yüzlü, nazik ve kurallara uygun olarak davranması gerektiği için bellboyluk mesleğini edinmek isteyen kişilerin muhakkak meslek hakkında detaylı bilgi sahibi olmadan bu mesleğe adım atmamaları gerekiyor.

Hizmet sektöründe yer alan konaklama hizmetlerinde görev yapıldığı için bu meslekte ilerlemek isteyen kişilerin tercihen turizm- otelcilik ile ilgili eğitim verene meslek okulları veya üniversitelerinden mezun olmaları veya bu okullarda okuyor olmaları, iletişim yeteneklerinin gelişmiş olması, bir veya iki yabancı dili akıcı olarak konuşabilmeleri, temiz ve düzenli olmaları ve kişisel bakımlarına çok özen göstermeleri gerekiyor.

Bu yazımızda Bellboy nedir, ne iş yapar konusunu ayrıntılı bir şekilde sizlere aktardık. Öğrenmeye ve bilgilenmeye devam etmek için “Genel Kültür” kategorimizdeki diğer yazıları da incelemenizi öneririz.

 

 

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak