Genel Kültür

Hasta Bakıcı Olmak İçin Gerekenler

Hasta bakıcı olmak için gerekenler üzerine hazırladığımız bu yazıda bu mesleği icra edenlerin maaşları ve görevleri üzerine ayrıntılı bilgiler bulabilirsiniz.

Fiziksel ve psikolojik yeterlilik yanında hasta bakıcı olmak için gerekenler arasında bu mesleği yapabilmek için alınması gereken eğitimler bulunmaktadır. Hastanın bakımı için doktorların ve hemşirelerin verdiği bilgilere göre bakım yapılması, gerekli hallerde ilaç takibi yapılması gerekeceği için hasta bakıcı olarak görev alacak kişi bu gerekliliklere göre donanımlı olmalıdır.

Hasta Bakıcı Olmak İçin Gerekenler 1 – hasta bakicinin gorevleri

Hasta Bakıcının Görevleri Nelerdir?

Genel olarak hasta bakıcılar, ameliyat sonrası bakım gereken hastalara refakat etme işini gerçekleştiren eğitimli kişilerdir. Bunun dışında kendi öz bakımlarını yerine getiremeyecek kadar yaşlı veya devamlı olarak yatması gereken kişiler için de bakım görevi, hasta bakıcılar tarafından gerçekleştirilebilir.

Bunu da Okuyabilirsin...  Vahdet-i Vücud Nedir?

Bu mesleği icra edenlerin görevleri aşağıda detaylı olarak maddelendirilmiştir.

 • Doktorlar tarafından reçete edilen ilaç ve dozlarının takibini yaparak yine hekim tarafından belirtildiği şekilde hastanın bu ilaçları kullanmasını sağlamak,
 • Ameliyat veya operasyon sonrası pansuman türü ihtiyaçlarda hastanın gereksinimlerini karşılamak,
 • Hastanın, bakımı üstlenilen kişinin veya devamlı olarak yatması gereken kişinin banyo, tuvalet, kişisel temizlik, yemek yemesi gibi öz bakım ihtiyaçlarını en doğru şekilde gerçekleştirmek veya gerçekleştirmesine yardım etmek,
 • Hekim, hemşire, uzman fizyoterapist tarafından önerildiği şekilde hastanın doğru pozisyonda yatmasını sağlamak ve kontrolünü yapmak, hasta yatağı kullanılıyorsa mutlaka yatağın doğru yatış pozisyonunda olduğunu kontrol etmek,
 • Hasta hijyenine, doktor talimatı var ise ziyaretçi sayısına dikkat etmek,
 • Gerekli acil durumlarda ilkyardım uygulamak hastabakıcının asli görevleri arasında yer almaktadır.
Bunu da Okuyabilirsin...  2016'nın En Güzel 20 Kadını, Listedeki Türk Kim?
Hasta Bakıcı Olmak İçin Gerekenler 2 – hasta bakici calisma alanlari

Uzman Bir Hastabakıcı Olabilmek İçin Gerekli Eğitimler Nelerdir?

Hasta bakıcı olabilmek için gerekenler arasında yer alan eğitimlerden ilki, ilk yardım ve pansuman yapma eğitimidir. Bunun dışında gerekli eğitimler;

 • Hasta hijyeni eğitimleri,
 • İletişim ve rehabilitasyon,
 • Kronik hastalıklar eğitimi,
 • İlk yardım eğitimi,
 • Diyet ve beslenme eğitimi,
 • Hasta kişisel bakımı eğitimi,
 • Solunum cihazı gibi hasta cihazları hakkında kullanım eğitimi olarak sıralanmaktadır.

Çalışma Alanları Nerelerdir?

Hasta bakıcı eğitimi başarı ile tamamlandıktan ve gerekli sertifikalar alındıktan sonra rehabilitasyon merkezleri, evde hasta bakımı veya hastanede hasta bakımı alanlarında çalışma yapılabilmektedir.

Olabilmek İçin Gerekli Şartlar

Bu mesleği icra edebilmek için; Anadolu Teknik Liseleri Hasta ve Yaşlı Hizmetleri bölümünden mezun olmak, Meslek Lisesi, Anadolu Meslek Lisesi veya ilgili üniversitelerin rehabilitasyon, yaşlı ve hasta hizmetleri bölümlerinden ön lisans mezunu olmak gereklidir.

Bunu da Okuyabilirsin...  Dünyanın En Tehlikeli Tatil Bölgeleri

Bu önemli mesleği icra etmek isteyenler için bakanlık onaylı, resmi ve sertifika geçerliliği olan eğitim ve kurslar da bulunmaktadır. Bu kurslardan mezun olan kişiler de hasta bakıcı olarak görev alabilmektedirler.

Maaşları Ortalama Olarak Ne Kadardır?

Hasta bakıcı maaşları ortalama olarak 2.600 ile 3.000 TL aralığında olmakla birlikte hastanın ihtiyacı, evde veya hastanede bakılma durumu veya rehabilitasyon merkezinde refakat edilmesi gibi durum ve şartlara göre değişkenlik gösterebilmektedir. Buna ek olarak maaş belirlenmesinde tam gün bakım veya süreli bakım faktörü de etken olmaktadır.

Bu içeriğimiz ardından “Bellboy nedir, nasıl olunur?” başlıklı araştırmamızı da okumanızı öneririz.

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak