Dünyaca ünlü havayolu şirketleri yazımızda en çok tercih edilen ve en fazla sefer sayısına ulaşan havayolu şirketlerini sıraladık.

Dünyanın her yerinden ulaşımı sağlamak için hava yolu şirketleri bulunmakta.  Kara yolu, demir yolu, deniz yolu ve diğer toplu taşıma gibi seçenekler arasında uçakla seyahat etmek günümüzün yoğun iş temposunda en kolay,  en hızlı ve en güvenilir seçenek olarak ön plana çıkmaktadır.

En ünlü havayolu şirketleri

Bu yazıda size dünyanın dört bir köşesinden en ünlü ve en çok yolcu kapasitesi bulunan dünyaca ünlü havayolu şirketleri üzerine bir liste sunmak istedik.

Türk havayolları

Türk Hava Yolları

Listemize kendi değerlerimizden başlamak istedik. THY geniş uçuş filosuyla dünyanın en büyük 10 hava yolu şirketi listesinde kendisine yer buluyor. Star Alliance üyesi olan THY geniş uçuş ağının yanı sıra konforu ve üst düzey hizmet anlayışıyla da dünyanın en ünlü havayolu şirketleri arasında.


İlginizi Çekebilir.  Ekmeğini Yazarak Çıkarmak, Makale Satışı

American Airlines

950’yi aşkın uçağı ve 250 milyonu aşkın koltuk kapasitesiyle American Airlines uzun zamandır dünyanın en büyük havayolu şirketi olma unvanını forse ediyor.Bu büyüklüğe en yakın şirket ise yine bir Amerikan “Delta Airlines”

Bu şirketleri 200 milyonu aşkın koltuk kapasitesiyle Southwest Airlines, 190 milyonu aşkın koltuk kapasitesiyle United Airlines ve 140 milyonu aşkın koltuk kapasitesiyle Ryanair izliyor.

China Eastern Airlines

China Eastern Airlines

525 uçaklık dev filosu ve 120 milyonu aşkın koltuk kapasitesiyle China Eastern Ailines’da dünyanın en ünlü havayolu şirketleri listesinin uzak doğudan bir temsilcisi olarak ön plana çıkıyor.

Bir diğer Çin merkezli şirket olan Air China ise 418 uçak ve 90 milyonu aşkın koltuk kapasitesiyle hizmet sunuyor.+

Dünyaca ünlü havayolu şirketleri 1 – Qatar Airways

Katar Hava Yolları

Qatar Airways , ulaşım hizmetini oldukça kısa sürede genişleterek Avrupa’nın, Orta Doğunun, Afrika’nın, Asya Pasifik’in, Kuzey Amerika’nın ve Güney Amerika’nın her yerine farklı ülkelerden  yolcu taşımalığı yapmaya başladı. Bu geniş hava yolu ağı onu en ünlü şirketlerden biri haline getirdi.

İlginizi Çekebilir.  Telegram Konuşmaları Başkalarının Eline Geçerse

Singapur Hava Yolları

Dünyaca ünlü havayolu şirketleri üzerine bir liste hazırlarken Singapur Havayollarını es geçmek olmaz elbetti. 60 farklı noktaya uçmakta olan ve geniş uçak kapasitesine sahip Singapur Havayolları şirketi 1947’den beri devamlılığını sağlamaktadır. Asya’dan Afrika’ya her kıtada uçuş yapabilecek hava ağına sahiptir.

ANA Tüm Nippon Hava Yolları

1952’de temelleri atılmış olan kurulan ANA Tüm Nippon Hava yolları Tokyo şehrini merkezine alarak kurulmuş.  2000li yılların başlarında ve son dönemlerde kendini göstermeyi başarmıştır. All Nippon Airways 15.000 kişilik bir kadroya sahiptir ve 70 farklı yere uçuşlar yapmaktadır.

Cathay Pasifik Hava Yolları

Hong Kong’a bağlı olan firma 35 farklı ülkede 95 yere uçuşlar yapmaktadır.

Emirates Hava Yolları

Ana merkezi olarak Dubai olan Emirates , Birleşik Arap Emirlikleri olarak da bilinmekte. 60 ülkede iç ve dış hatlarda hizmet verirken 100 farklı yere ulaşabilecek hava ağına sahip.

EVA Hava Yolları:

1989’dan bu yana hizmet veren EVA hava yolu şirketi Tayvan’a aittir ve Tayvan’ın başkenti Taepei şehri merkezli kurulmuştur. Şimdiki haliyle 9.000 kişilik kadro ile çalışmaktadır. 74 Farklı yere uçuş yapmaktadır.

İlginizi Çekebilir.  Dünyada Önlenmeyen Yara, Çocuk İşçiliği

Qantas Hava Yolları

1920 yılından beri hizmet veren Qantas Hava Yolları şu an da etkin olarak çalışan en eski uçak ve hava yolu şirketlerinden biridir. Şimdiye kadar başarısını hep sürdürmüştür. 200’den fazla uçağa sahip filosu vardır. 146 farklı alana sefere çıkılmaktadır.

Diğer Dünyaca Ünlü Havayolu Şirketleri;

  • Lufthansa Hava Yolları
  • Tayland Hava Yolları
  • Hainan Hava Yolları

Dünyaca ünlü havayolu şirketleri yazımızın ardından diğer birbirinden ilginç içeriklerimiz için sizleri “genel kültür” kategorimizdeki diğer yazılara da bekliyoruz.

Bu Yazı Ne Kadar Faydalı Oldu?
Bu Yazı Faydalı İse Puanlayabilirsiniz!
[Toplam: Ortalama: ]

Yorumlar

Yorumlar