Eğitim

Ara Tatil Döneminde Yapılabilecek 10 Etkinlik

Okullarda bu yıl farklı bir tatil uygulaması olacak. Ara ve yaz tatili şeklinde olan iki tatile, sadece öğrenciler için geçerli olan ve  kasım, nisan aylarında olmak üzere  5’er günlük iki ara tatil daha eklendi. Kasım dönemi tatili  Bakanlık böylece öğrencilerde yaşanan bilişsel yorgunluğu hafifletmeyi amaçlamaktadır. Uzun süren eğitim öğretim dönemindeki zihin yorgunluğuna iyi gelebilecek tatil, 18-22 Kasım tarihlerini kapsıyor ve iki hafta sonuyla birlikte 9 günü buluyor.

İster uzun dönemli isterseniz kısa dönemli tatillerde dinlenmek sadece yatmak, uyumak ve evde oturmak demek değil. İnsanın her anını dolu dolu geçirmesi, kendini mutlu ve keyifli hissedebileceği etkinlikler içinde yer alması gerekir.  9 Günlük ara tatilinde yapılabilecekler öğrencilerin ailelerinin ekonomik ve sosyal durumlarına göre değişmekle birlikte öğrencilerin bu dönemde kendileri için yararlı olabilecek etkinlikler planlamasında fayda var.  Elbette ki bu konuda okul ve aile rehberliklerine ihtiyaçları olacak. Bilgitor olarak, ara tatil döneminde yapılabilecek 10 ekinlik seçtik:

Bunu da Okuyabilirsin...  Bulutların Oluşumu, Özellikleri ve Çeşitleri

1. Yakınlarınızı ziyaret edin

Okul döneminde ziyaret edemediğiniz yakınlarınızla vakit geçirin. Büyük anne ve büyük babanızı, varsa halanızı, teyzenizi, amca ve dayınızı ziyeret edebilirsiniz. Yine varsa kuzenlerinizle konuşun, onlarla kısa da olsa zaman geçirin.

2. Müzeleri gezin

Yaşadığınız şehirdeki müzeleri gezin. Müzeler hakkında bilgi alın.

3. Eski arkadaşlarla iletişim kurun

Lisede okuyorsanız, ortaokul arkadaşlarınızın tamamını göremiyor olabilirsiniz. Aynı şekilde ortaokula devam ediyorsanız da ilkokul arkadaşlarınızı görmek isteyebilirsiniz. Bu tatil dönemleri eski arkadaşlarınızla iletişim kurmak için iyi bir fırsat. Eski arkadaşlarınıza ait e-posta ve telefon bilgilerini alabilir ve ileride de kolayca görüşebilme imkanını sağlayabilirsiniz.

4. Spor ve egzersiz yapın

Düzenli bir egzersiz rejimine ayak uydurarak sağlıklı kalın ve tatil tembelliği ile savaşın. Spor sizi daha zinde ve enerjik yapar. Kendinnizi iyi hissedeceksiniz. Daha kaliteli bir uyku için gereklidir ve öğrencilik stresinden uzaklaşırsınız.

Bunu da Okuyabilirsin...  Lise Mezuniyet Töreni İçin Hazır Konuşma

5. Bir sonraki dönemdeki tatil için etkinlik programı planlayın

Bundan sonraki tatil yarıyıl tatili ve iki hafta sürmekte. Bu dönemde neler yapabileceğinizi planlayın. Bunun için bolca vaktiniz var.

7. Kitap okuyun

Beğeni ve düzeyinize göre belirlediğiniz kitapları okuyun. Sitemizde daha önce hazırladığımız Yaz Tatili İçin Kitap Okuma Önerileri ve
Gençlere Tatil İçin Beş Kitap Önerisi başlıklı yazılar bu konuda size yardımcı olabilir.

6. Yaşadıklarınızı yazın

Okumak kadar yazmak da faydalı bir alışkalıktır. Gelecekte sıkça yapacağınız CV yazmak,özgeçmiş hazırlamak işi için hazırlık yapabilirsiniz. Kendi cv nizi hazırlayabilir, özgeçmişinizi yazabilirsiniz. Cv hazırlamak konusunda buradaki yazıdan faydalanabilirsiniz. Ayrıca günlük tutmak, yaşadıklarınızı kaleme almak içinizdeki yazarlık yeteneğini açığaçıkarabilir.

Bunu da Okuyabilirsin...  Ders Çalışmak İçin Motive Olmanın 12 Yolu

8. Ailenizle kaliteli zaman geçirin

Onları seviyorsunuz ve onlar da sizi seviyorlar. Bu değişmeyen ve bitmeyen gerçeğin tadını çıkarın. Ailenizle birlikte yaşadığınız etkinlikleri fark edin ve katılın.

9. Sinemaya gidin

Bilim kurgu veya farklı türdeki filmleri izleyebilirsiniz.

10. Gönüllü kuruluşlar hakkında bilgi toplayın

Sosyal sorumluluk bilincine sahip olmak, başkaları için çalışabilmek ve gönüllü olmak sizin için tahmin edemeyeceğiniz katkılar sağlayacaktır. İleride bu çabalarınızı CV lerinizde belirtebilir belki de bu vakıf veya derneklerden birinden eğitim bursu bile alabilirsiniz. Bu kurumların, toplumsal dayanışma için önemini akıldan çıkarmayınız.

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak